Thames and Hudson

Книжка про українське мистецтво вийде у популярній серії у Великій Британії

01.02.2024

Бачите помилку в тексті — виділяйте фрагмент та тисніть Ctrl + Enter

Книжка Аліси Ложкіної «The Art of Ukraine» виходить у найвідомішій серії популярних книжок з історії світового мистецтва World of Art англійського видавництва Thames and Hudson. Про це повідомила сама авторка на своїй фейсбук-сторінці.

Видання стане третьою книжкою видавництва Thames and Hudson на тему українського мистецтва. До цього вийшли ще дві книжки від Thames and Hudson: «В епіцентрі бурі: український модернізм 1910–1930» (In the Eye of the Storm. Modernism in Ukraine, 1900-1930s) і «Скарби України: культурна спадщина народу» (Treasures of Ukraine. A Nation’s Cultural Heritage).

 

В основу «The Art of Ukraine» лягла у скороченому і переробленому вигляді книжка «Перманентна революція: Мистецтво України XX — початку XXI століття», яку Аліса Ложкіна писала «популярно і для широкої міжнародної авдиторії».

 

«Колись давно, років десять тому, я страшенно зраділа, коли натрапила на прізвище Сергія Браткова в аналогічній книжці про сучасну фотографію. Це була подія — наш автор, нарешті, “там”. Це “тут” і “там”, на жаль, дуже довго переслідувало мистецтво України на міжнародному рівні. Ми були невидимими маргіналами, представниками малоцікавої околиці, які весь час мали комусь доводити свою вагу», — вважає провідна українська кураторка й арткритикиня Аліса Ложкіна.

 

Авторка книжки зазначила, що ще у 2010 році «хотілося робити міжнародні виставки й розказувати про наше мистецтво світу. Хотілося бачити його на найкращих майданчиках і книжкових полицях».

 

«Якби тоді мені хтось сказав, що незабаром у серії World of Art вийде моя власна книжка, я б подумала, що це дурний жарт», — зізналася Ложкіна.

 

Після початку нової фази російсько-української війни представники Thames and Hudson запросили Ложкіну написати два розділи у книжку «Treasures of Ukraine», яку готувало видавництво. Тоді арткритикиня запропонувала свій рукопис книжки, перекладений англійською.

 

«Це був абсолютний експромт, але десь за місяць мені написав відповідальний редактор серії World of Art Роджер Торп і сказав, що видавництво зацікавлене у співпраці. Процес остаточного узгодження, а також підготовка оновленої версії книжки тривали два роки. World of Art — авторитетна серія, тут процеси відбуваються на черепаших швидкостях, подібних до музейних виставок», — повідомила Ложкіна.

 

У підготовці цього проєкту брали участь митці, колекціонери й музейники. На обкладинці книжки розмістили твір художника Олександра Богомазова, що надав Національний художній музей. 

 

Перекладач книжки — Натан Джеферс, науковий редактор перекладу — доктор Роман Івашків з Іллінойського університету в Урбана-Шампейн, редакторка книжки — Алі Кінсела, асистентка-дослідниця — Анна Луговська. 

 

Грант на переклад книжки надав Український культурний фонд.

 

Більд-редактор книжки — Максим Білоусов. Він працював над узгодженням ілюстративного матеріалу видання, перебуваючи на передовій у лавах ЗСУ. 

 

«Я дуже пишаюся Максимом і всіма героями, які сьогодні захищають Україну. Сподіваюся, що наші зусилля не марні, і радію, що про українське мистецтво тепер дізнаються ще більше людей», — зазначила Аліса Ложкіна.

 

Thames & Hudson — одне із провідних видавництв візуальних книжок у світі, яке має понад 2000 видань. Тут видають книжки з усіх напрямків візуальної творчості: мистецтва, архітектури, дизайну, фотографії, моди, кіно, музики, а також археології, історії та популярної культури. Штаб-квартира розташовується в Лондоні, є дочірня компанія в Нью-Йорку. Крім того, компанія має дочірні компанії з продажу та дистрибуції в Гонконзі та Парижі.

 

Як повідомлялося, у травні 2024 року у США та Великій Британії вийде книжка Євгена Клопотенка The Authentic Ukrainian Kitchen («Автентична кухня України»).

 

Читайте також: «В епіцентрі бурі: український модернізм 1910–1930»: більше, ніж каталог

 

Treasures of Ukraine. Приголомшливий масштаб української культурної спадщини

 

Чільне фото: Аліса Ложкіна