Тарас Кремінь

Кремінь: Мова домашнього спілкування — особиста справа кожного

05.04.2023

Бачите помилку в тексті — виділяйте фрагмент та тисніть Ctrl + Enter

Уповноважений із захисту державної мови Тарас Кремінь вважає, що мова домашнього спілкування — приватна справа кожного українця, однак мовою публічного спілкування має бути українська. Про це він розповів в інтерв’ю «Детектору медіа».

«Інколи в соцмережах можна було прочитати: яка різниця, якою мовою спілкуються наші захисники в окопах? Тут мова не про спілкування в окопах. Мова про офіційне спілкування головнокомандувача, командирів бригад, ведення офіційних документів тощо.  Я знаю величезну кількість українських воїнів, які перейшли й агітують переходити на українську. Для мене український воїн, волонтер, журналіст — це той, хто вільно розмовляє українською в публічному просторі. А домашнє спілкування — це їхня особиста справа», — зазначив Кремінь.

 

Він також розповів історію мовного переходу в театрі Лесі Українки. Кремінь зазначив, що не відвідував його через вистави недержавною мовою. «Я зустрічався з цим колективом і його керівником, Героєм України, народним артистом Михайлом Резніковичем. Ми говорили про виконання мовного закону. У театрі знаходили аргументи, чому не можуть його виконувати. Мовляв, це колосальні фінансові ресурси: ми втратимо свого глядача, свій авторитет, а як же мистецтво… Після 24 лютого колектив ухвалив рішення спілкуватися українською, а репертуар виконувати державною», — розповів він.

 

За словами уповноваженого з державної мови, існує три категорії українців стосовно ставлення до української мови:

 

  • ті, хто принципово не спілкувався або майже не спілкувався державною, і вирішив перейти на українську;
  • колективи, які не мали твердої позиції;
  • порушники, щодо яких довелося приймати рішення про накладення санкцій.

 

Як повідомлялося, 30% російськомовних українців вважають українську рідною мовою.

 

Читайте також: За 2023 рік українці подали вже понад 450 скарг на порушення мовного закону