опитування

Майже третина російськомовних вважає рідною мовою українську

30.08.2022

Бачите помилку в тексті — виділяйте фрагмент та тисніть Ctrl + Enter

30% російськомовних українців вважають українську рідною мовою, водночас російську рідною вважають тільки 19%. Про це свідчать результати опитування* соціологічної групи «Рейтинг».

76% опитаних вказали українську мову як рідну.

86% вважають, що українська мова повинна бути єдиною державною мовою. 10% підтримують статус російської, як офіційної в окремих регіонах, лише 3% за російську як другу державну мову в Україні. 

 

Більша частина опитаних до війни постійно спілкувалася українською мовою, чверть – інколи, кожен п’ятий – рідко або ніколи. За останні пів року кількість тих, хто почав постійно спілкуватися українською, збільшилася до 64%. Інколи говорять українською 24%, рідко або ніколи – 12%. 

Частіше почали використовувати українську мешканці Півдня і Сходу, переселенці. 19% українців з початку війни перейшли на постійне або частіше використання української мови. Загалом з початку війни 41% російськомовних та двомовних почали частіше говорити українською, з них 24% — постійно, 17% — частіше.

 

Окрім того, продовжує зростати кількість тих, хто частіше розмовляє українською вдома. Так, сьогодні 51% зазначили, що розмовляють вдома українською (у квітні 2022 – 48%), третина — двома мовами, 13% — російською. Більш ніж половина мешканців півдня і сходу двомовні, близько чверті — російськомовні. Використання російською у побуті зменшилося приблизно вдвічі.

Як повідомлялося, на Львівщині 67% внутрішніх переселенців намагаються спілкуватися з місцевими українською.  90% російськомовних українців не відчувають дискримінації через мову, якою користуються в Україні. 83% українців вважають, що українська мова повинна бути єдиною державною в Україні.

 

*Авдиторія: населення України віком від 18 років і старші в усіх областях, крім тимчасово окупованих територій Криму та Донбасу, а також територій, де на момент опитування відсутній український мобільний зв’язок. Результати зважені з використанням актуальних даних Державної служби статистики України. Вибірка репрезентативна за віком, статтю і типом поселення. Вибіркова сукупність: 1000 респондентів. Метод опитування: CATI (Computer Assisted Telephone Interviewing – телефонні інтерв’ю з використанням комп’ютера). На основі випадкової вибірки мобільних телефонних номерів. Помилка репрезентативності дослідження з довірчою імовірністю 0,95: не більше 3,1%. Терміни проведення: 17-18 серпня 2022 р.

 

Інфографіка: Рейтинг

Чільна ілюстрація: На Урок