бойкот рф

Купують про запас, як гречку: у рф ростуть ціни і попит на паперові книжки

11.07.2022

Бачите помилку в тексті — виділяйте фрагмент та тисніть Ctrl + Enter

У росії значно зріс попит на паперові книжки попри стрімке їх подорожчання через запроваджені світом санкції. Про це повідомляють російські ЗМІ.

Частка паперових книжок, у порівнянні з цифровими, збільшилася на 19%. Тренд на паперові видання  зафіксувала низка видавництв та книжкових ресурсів рф, зокрема «Ексмо-АСТ» та «Литрес». Його підтверджує також Всеросійський книжковий рейтинг за перше півріччя 2022 (до рейтингу увійшли дані з 16 грудня 2021 по 15 травня 2022). За даними російських ЗМІ, попит спричинила відмова низки електронних сервісів від роботи з російськими платіжними системами та відпливом передплатників.

 

«Це може бути пов’язано з тим, що частина росіян ще пам’ятає часи, коли твори Дюма діставали з великого блату або обмінювали на макулатуру. Купують «про запас», як зовсім недавно цукор та гречку. Багато хто купує книжки зараз, щоб не переплачувати в майбутньому», — стверджує кандидат економічних наук Юрій Пономарьов.

 

Один із найбільших онлайн-магазинів Wildberries теж зафіксував цю тенденцію. Продажі паперових видань з 1 по 22 червня зросли на 93% у порівнянні з аналогічним періодом 2021 року, книжок іноземними мовами — на 132%, букіністичної літератури — на 252%, колекційних видань — на 146%. Найбільш популярні у росіян книжки з психології та саморозвитку.

 

«Друковані видання увійшли в моду, як бабусині срібні ложки. Придумати предків-дворян, демонструвати гостям фоліанти, що дісталися у спадок, натякнути, що продовжуєш поповнювати бібліотеку, — спосіб підняти свій соціальний статус. Книжки зараз безперечно є предметом розкоші, що демонструє інтелектуальний статус сім’ї. І це чудова тенденція. Нехай книжки потрапляють у будинок з будь-якої причини, нехай нинішні «збирачі творів» їх навіть не читають, може, прочитають їхні діти», — вважає соціолог Міхаіл Розенбліт.

 

Різке підвищення цін в росії відбулося у зв’язку з санкціями, які безпосередньо стосуються видавничої діяльності.

 

Як повідомили у мережі книгарень «Читай-город» у Ростовській області, вартість книжок у середньому збільшилася на 10-12%. За словами представника мережі Катєріни Пчолкіної, зростання цін варіюється за категоріями друкованої продукції, особливо вони злетіли на кольорові видання.

 

У видавництві «Фенікс» також підтвердили, що ціна залежить від того, які матеріали пішли на виготовлення тієї чи іншої книги.

 

«Художній роман зріс у ціні на 30-40%, а дитяча книжка з наклейками — на всі сто, крейдована ілюстрована книжка — приблизно на 80», — розповіла директорка видавництва Алєся Фартушна.

 

Головна причина — папір: ціни на нього в середньому зросли на третину.

 

«Багато літератури ми друкували в Україні. Після вторгнення довелося орієнтуватися на інші друкарні. Близько двох тижнів пішло на те, щоби перерозподілити замовлення. Півмісяця — це пристойний термін для видавництва», — зазначила Фартушна.

 

Останнім часом багато видавництв змушені перейти на стовідсоткову передоплату друкарням. Істотно зросли ціни на друкарські послуги, насамперед це сталося через припинення постачання якісних витратних матеріалів. Як зазначили у виданні, російські підприємства не можуть забезпечити потреби ринку ні за обсягом, ні за якістю. 

 

У росії навіть скасували мито на папір, але це не призвело до зниження друкарських розцінок.

 

Нагадаємо, у росії прогнозували дефіцит крейдованого паперу на рівні 40%, проте станом на квітень стверджували, що в країні вдосталь паперу для поліграфії. Друкарні рф зіткнулися з проблемою високої залежності галузі від підсанкційного імпорту

 

Джерело: pro-books.ru

 

Чільне фото: fewskills.com