папір

«Радянський Сибір» подорожчає: друкарні рф зіткнулися з проблемою високої залежності галузі від підсанкційного імпорту

24.03.2022

Бачите помилку в тексті — виділяйте фрагмент та тисніть Ctrl + Enter

Через санкції підприємствам друку у росії не вистачає фарб та інших витратних матеріалів, тому ціни на окремі позиції вже зросли в діапазоні від 20% до кількох разів. Про це повідомляють російські ЗМІ.

 

Відомо, що послуги друкарень у Сибіру подорожчали на 10–15% на тлі імпортної залежності. Крім того, в найближчі кілька місяців російський ринок можуть залишити до 20% невеликих підприємств, що нівелює надлишок поліграфічних потужностей, що сформувався в пандемію.

 

Зокрема новосибірська друкарня «Радянський Сибір» з квітня підвищить ціни на поліграфічні послуги на 10-15%, повідомив  її виконавчий директор В’ячеслав Коряґін: «Все, що в поліграфії сьогодні закуповується (папір, фарба, пластини), купується у валюті, а через те, що курсові різниці щодо низки позицій зросли вдвічі, собівартість вже збільшилася на 25%».

 

З урахування закупленого запасу, «Радянський Сибір» має змогу друкувати до літа. Потім їй доведеться перейти на постачальників з Китаю та Індії, що підвищить ціну паперу через зміни у логістиці. Коряґін зазначив: «Через брак контейнерів різко виросли черги на кордоні, що подовжило терміни постачання. Крім того, логістика часом виросла в ціні в рази. Контейнер із Китаю ще п’ять місяців тому коштував близько $3 тис., сьогодні вартість доставляння зросла до $15–18 тис.».

 

У росії виникла гостра проблема з витратними матеріалами для поліграфії: крейдований папір, на якому друкують журнали, обкладинки підручників та частину рекламних буклетів, раніше в країну завозили здебільшого з Кореї та північної Європи, але зараз постачання припинено. У росії такий папір, за словами Коряґіна, виробляють лише два підприємства («Ілім» та Камський ЦПК), їхня частка раніше становила не більше 5–10% ринку. Друкарську фарбу та офсетні пластини в країні не виробляють зовсім. Їх також возили з Кореї та Європи.

 

Поліграфічна компанія «Прайм принт Новосибірськ» повідомила, що від 2021 року пластини для друку подорожчали на 92%, фарба — на 15–25%, від закупівель крейдованого паперу компанія відмовилася ще минулого року.

 

Гендиректор «Прайм принт Новосибірськ» Андрєй Шуґаров повідомив, що купуватиме витратні матеріали у Китаю: «Вони цілком прийнятної якості, відрізняються лише тиражестійкістю. Європейські пластини тримали тираж до 100 тис., китайські — до 70 тис. Але зараз тиражі падають, і це не є важливим фактором. Просто буде дорожче».

 

Як відомо, російські видавці закликають тимчасово скасувати митні збори на ввезення крейдованого паперу, оскільки в росії назріває криза паперу та поліграфічний дефіцит.

 

Через санкції російські виробники паперу змушені шукати альтернативних постачальників.

 

Джерела: Коммерсантъ, Ъ-Сибирь

 

Чільне фото: Context Labs