державна мова

Майже 60% українців спілкуються вдома виключно українською

24.08.2023

Бачите помилку в тексті — виділяйте фрагмент та тисніть Ctrl + Enter

Майже 60% українців зазвичай спілкуються вдома українською, близько 30% — як  українською, так і російською, лише 9% — російською. Про це свідчать результати соціологічного дослідження Соціологічної групи «Рейтинг».

Як свідчить опитування, від березня 2022 року в Україні помітне зменшення використання російської мови у побуті. Українська мова рідна для 82% опитаних, для 16% нею є російська.

 

Внутрішньо переміщені особи (ВПО) й біженці, які перебувають за кордоном, частіше використовують обидві мови для спілкування або говорять російською, ніж ті, хто не перебуває в Україні або повернувся до неї з-за кордону. Водночас понад 70% ВПО і біженців вважають рідною українську.

 

 

Найбільше об’єднати українців, на думку респондентів, можуть перемоги ЗСУ (65%), відбудова (49%) та допомога один одному (40%). Економічне зростання є об’єднувальним фактором для 30% опитаних, мова — 25%, вступ до ЄС/НАТО  — 20%, єдність політиків — 15%, культура — 13%, історія — 9%, повернення біженців і релігія — по 4%, спортивні перемоги — 1%.

 

Найбільшими загрозами роз’єднання українців, на думку респондентів, можуть стати політичні конфлікти (62%) і взаємні звинувачення (59%).

 

За даними іншого опитування, 78% українців вважають українську мову рідною. Нагадаємо, у 2022 році частка громадян, які вживають українську мову в повсякденному житті, зросла до 71% порівняно з 64% у 2021 році.

 

Чільна ілюстрація: tubik.arts