Лівія

Міжнародна премія з арабської художньої літератури визначилася з переможцем

23.05.2022

Бачите помилку в тексті — виділяйте фрагмент та тисніть Ctrl + Enter

Лівійський письменник Мохаммед Альнаас став лавреатом Міжнародної премії з арабської художньої літератури-2022 (IPAF). Про це повідомили на сайті премії.

 

Нагороду Альнаас отримав за роман «Хліб на столі дядька Мілада». Книжку надрукувало видавництво Rashm Publishing and Distribution, вона вийшла за підтримки фонду the Libyan Arete Foundation.

 

«Хліб на столі дядька Мілада» журі обрало як найкращий художній твір, опублікований арабською мовою з 1 липня 2020 року по 30 червня 2021 року. Його вибрали з короткого списку премії з шести романів авторів з Єгипту, Кувейту, Лівії, Марокко, Оману і, вперше, ОАЕ. Фіналісти, які увійшли в короткий список, — Халід Аль-Нассралла, Тарек Імам, Рім аль-Камалі, Бушра Халфан і Мохсін Лукілі — отримають по 10 000 $ , а переможець IPAF — фінансування для перекладу англійською мовою, а також плату в розмірі 50 000 $.

 

«Хліб на столі дядька Мілада» — книжка, події якої відбуваються в Лівії. 

 

«У закритому суспільстві свого села Мілад прагне відповідати визначенню ідеальної маскулінності, як це сприймає його суспільство. Однак після всіх його зусиль йому не вдається бути «чоловіком», і, зустрівши свою майбутню дружину, Зейнаб, він вирішує забути про це визначення і бути собою. Живучи вдома, він виконує завдання, які його суспільство залишає за жінками, а Зейнаб працює і підтримує сім’ю. Мілад не знає, як над ним знущаються в селі, поки його племінник не розповідає про це. Книжка бере під сумнів статичні уявлення про гендер і захищає особистість перед обличчям деструктивних ідей, прийнятих більшістю», — ідеться в описі до роману.

 

«Велика кількість деталей  у романі вправно об’єднана захопливою розповіддю. Роман пропонує глибоку та прискіпливу критику концепцій маскулінності та фемінності, розподілу роботи між чоловіками та жінками, а також їхній вплив як на психологічному, так і на соціальному рівні. Він належить до категорії романів, які ставлять під сумнів культурні норми про гендер, однак вбудований у свій місцевий арабський контекст і уникає будь-якої ідеологічної обробки цих питань, оскільки таке трактування суперечило б тому, як художня література може представляти різні точки зору», — зазначив голова журі Шукрі Мабхут.

 

Мохамед Альнаас — автор коротких оповідань і журналіст з Лівії, народився в 1991 році. Він отримав ступінь бакалавра з електротехніки в Університеті Тріполі в 2014 році, а його збірка оповідань «Блакитна кров» була опублікована у 2020 році. «Хліб на столі дядька Мілада» — його перший роман, написаний за шість місяців під час карантину та під час бомбардування Тріполі. Альнаас каже, що написання книжки було його «притулком від божевілля» серед новин про Covid та війну.

 

Альннас — перший переможець із Лівії, крім того, він наймолодший лавреат премії. 

 

Колегію з п’яти суддів очолювала туніський письменник, академік і попередній переможець IPAF (The Italian, 2015) Шукрі Мабхут. До складу суддівської комісії приєдналися лівійський лікар, поет і перекладач Ашур Етвебі, ліванська письменниця і членкиня міжнародного правління PEN Іман Хумайдан, кувейтська поетка і критикиня Саадія Муфаррех і болгарська академкиня і перекладачка Баян Райханова.

 

Нагадаємо, на початку квітня оголосили фіналістів Міжнародної Букерівської премії 2022-го року.

 

Журі індійської літературної премії Publishing Next Industry Awards 2021 (Галузева нагорода «Наступні у друці») теж визначилася з  переможцем.

 

Чільне зображення: International Prize for Arabic Fiction