культурна спадщина

Міжнародна рада музеїв визначила список загроженої культурної спадщини України

29.11.2022

Бачите помилку в тексті — виділяйте фрагмент та тисніть Ctrl + Enter

Міжнародна рада музеїв (ICOM) оголосила про завершення роботи над створенням Червоного списку загроженої культурної спадщини України. Про це повідомляється на офіційному сайті організації.

 

«Надзвичайні Червоні списки готують для регіонів, де поруч з наявністю нелегального трафіку культурної спадщини відбулися катаклізми, як-от збройні конфлікти. пояснює в ексклюзивному коментарі Читомо Анастасія Чередниченко, віцепрезидентка ІСОМ Україна. – Червоний список для України є першим, що був підготовлений не після завершення, а ще під час війни».

 

Червоні списки загроженої культурної спадщини ІСОМ публікує з 2000 року. Їх створюють як практичний інструмент для боротьби з незаконною торгівлею культурними об’єктами.

 

«До Червоного списку входять не лише викрадені речі, а й зразки предметів, що перебувають під такою загрозою з можливість подальшого нелегального переміщення, продажу тощо. – зауважує Анастасія Чередниченко. – У випадку України, звісно, найбільш загрожена культурна спадщина перебуває на тимчасово окупованих територіях».

 

До Червоного списку загроженої культурної спадщини України увійшли об’єкти з музейних колекцій і збірок одинадцятьох установ: Інституту археології НАН України, Львівського музею історії релігії, Музею книги і друкарства України, Національного художнього музею України, Музею Івана Гончара, Національного музею історії України, Національного музею українського народного та декоративного мистецтва, Національного заповідника «Києво-Печерська Лавра», Національного заповідника «Давній Галич», Археологічного музею КНУ імені Тараса Шевченка,
Національної бібліотеки України імені В. І. Вернадського.

 

«Червоні списки – інструмент, який використовує фахова міжнародна спільнота, тому для нас так важливо було його створити, аби ще раз заявити, зрозумілим для неї способом, що відбувається в Україні зараз, аби ще раз привернути увагу до того, в якій небезпеці перебуває українська культурна спадщина», – каже Анастасія Чередниченко.

 

Міжнародна рада музеїв (ICOM) була заснована 1946 року, щоб представляти музеї та музейних фахівців у всьому світі. Її мета – захист матеріальної та нематеріальної культурної спадщини. Організація має представництва у понад 120 країнах світу.

 

Нагадаємо, восени 2022 року у Великій Британії вийшла книжка про культурну спадщину України.

 

Окупанти пошкодили чи зруйнували вже понад 300 об’єктів культурної спадщини.

 

Чільне фото: Марія Примаченко, «Чорний звір» (з колекції Національного музею українського народного декоративного мистецтва)