* ESC - закрити вікно пошуку
закон про мову
Найбільше українці скаржаться на стартові сторінки й на обслуговування російською
04.04.2025
Упродовж 3 місяців 2025 року українці найбільше скаржились на порушення мовного закону інтернет-магазинами та працівниками сфери обслуговування. Про це повідомив уповноважений із захисту державної мови Тарас Кремінь на своїй фейсбук-сторінці.
Всього омбудсмен отримав 646 звернень.
Найбільше скарг про порушення надійшло з Києва — 261 звернення. Окрім того, повідомлення про порушення мовного закону надходили з таких областей:
- Одеська область — 84 скарги
- Харківська область — 71 скарга
- Дніпропетровська область — 69 скарг
- Київська область — 22 скарги
- Донецька область — 22 скарги.
За словами Кременя, проблеми з дотриманням мовного закону існують по всій Україні, але найбільше їх у столиці та містах-мільйонниках.
«Столиця — стабільний лідер за кількістю скарг. Це вказує на необхідність з боку міської влади посилити контроль за виконанням мовного закону. Чим більше дієвих ініціатив, які посилюють механізми утвердження державної мови, тим сильніше закон», — додав він.
Протягом трьох місяців українці найбільше скаржились на порушення мовного закону у сфері обслуговування — на адресу омбудсмена надійшло 307 скарг, серед яких 175 стосувались відсутності стартової української версії сайтів інтернет-магазинів та вебсайтів, 104 — порушень під час обслуговування та 28 — щодо сфери надання інформації про товари й послуги.
Окрім того, скарги надходили щодо дотримання вимог мовного законодавства у сфері інформації для загального ознайомлення та зовнішньої реклами — 128 звернень, з яких 67 надійшли з Києва.
54 звернення українці надіслали щодо порушень мовного законодавства працівниками закладів дошкільної, позашкільної, загальної середньої та вищої освіти. 32 звернення стосуються порушень у сфері культури, 30 — у медіа та 27 — у сфері охорони здоровʼя.
29 звернень стосувалися порушень мовного закону в органах влади.
Розглянувши надіслані скарги, мовний омбудсмен провів державний контроль й оштрафував порушників.
Як повідомлялось, у лютому 2025 року за результатами перевірки 50 місцевих рад 24% органів місцевого самоврядування порушують мовний закон під час пленарних засідань.
Нагадаємо, уповноважений із захисту державної мови Тарас Кремінь упродовж 2024 року отримав 2314 звернень щодо порушення мовного закону.
This publication is sponsored by the Chytomo’s Patreon community
«Читомо» — це професійне медіа про книжки і книговидання в Україні та світі. Ми залишаємось незалежними лише завдяки коштам наших донаторів. Допоможіть нам розвиватися і ставати ще кращими!
Підтримати проєкт