закон про мову

Кожна четверта міськрада порушує мовний закон під час засідань

07.02.2025

Бачите помилку в тексті — виділяйте фрагмент та тисніть Ctrl + Enter

За результатами перевірки 50 місцевих рад 24% органів місцевого самоврядування порушують мовний закон під час пленарних засідань. Про це повідомив уповноважений із захисту державної мови Тарас Кремінь на своїй фейсбук-сторінці.

Дослідження охопило громади 10-ти областей України, серед яких Київська, Дніпропетровська, Запорізька,  Кіровоградська, Миколаївська, Одеська, Полтавська, Сумська, Харківська та Чернігівська. Окрім того, Кремінь зазначив, що аналізували дотримання мовного закону саме у тих областях, з яких раніше надходили повідомлення про порушення.

 

Ознаки порушень, як з боку представників органів місцевого самоврядування, так і громадськості, виявили у 12 місцевих радах:

 

  • Білгород-Дністровська міська рада та Болградська міська рада (Одеська область); 
  • Новгород-Сіверська міська рада (Чернігівська область);
  • Зміївська міська рада та Донецька селищна рада (Харківська область);
  • Кролевецька міська рада та Шосткинська міська рада (Сумська область);
  • Вишгородська міська рада (Київська область);
  • Кропивницька міська рада (Кіровоградська область);
  • Самарська міська рада та Синельниківська міська рада (Дніпропетровська область);
  • Запорізька міська рада.

 

У звіті зазначили, що порушення мовного законодавства частіше трапляються на нижчих рівнях органів місцевого самоврядування. Окрім того, вказали також на погану якість записів звуку та відео під час пленарних засідань, що своєю чергою ускладнює фіксацію порушень.

 

Під час аналізу інтернет-представництв місцевих рад, а саме 177 сайтів та сторінок органів місцевого самоврядування у соціальних мережах, порушення виявили лише у 13. 

 

«Такі випадки переважно поодинокі та незначні. Більшість сайтів, а саме 58%, мають виключно українськомовну версію, 38% — надають інформацію українською та мовами Європейського Союзу. Лише Харківська та Одеська міські ради зберігають російськомовну версію сайту поряд з українською та англійською», — написав Кремінь.

 

Моніторинг міських рад провів Секретаріат уповноваженого із захисту державної мови з метою перевірити дотримання статті 12 Закону України «Про забезпечення функціонування української мови як державної» (органи місцевого самоврядування, зокрема під час засідань, заходів, зустрічей, мають спілкуватись українською мовою) та частини 6 статті 27 (вебсайти та вебсторінки органів місцевого самоврядування в соціальних мережах мають бути державною мовою).

 

Як повідомлялось, уповноважений із захисту державної мови Тарас Кремінь упродовж 2024 року отримав 2314 звернень щодо порушення мовного закону.

 

Читайте також: Путівник з історії утисків української мови

 

Чільне зображення: FreePik