видавництво ранок

Наймолодшим про найдрібніших: що варто розповісти дітям про бактерії

29.07.2021

Бачите помилку в тексті — виділяйте фрагмент та тисніть Ctrl + Enter

Молд Стів. Небачені бактерії, зухвалі віруси та підступні гриби. — К.: Ранок, 2020. — 72 с. 

У 2021 році, мабуть, не знайдеться жодної дитини свідомого віку, яка б не знала про віруси (в контексті коронавірусу, звісно) і основні заходи безпеки. Утім протиепідемічна обачність може перерости у нав’язливу фобію. Щоб цього не трапилося, варто ближче познайомити дітей зі світом найменших істот, які населяють довколишній світ, і пояснити, які із них підступні вороги, які — нешкідливі сусіди по планеті, а які — помічники, що допомагають нам і нашим організмам належним чином функціонувати.

З цим завданням непогано може впоратися книжка Стіва Молда «Небачені бактерії», що розповідає про «зухвалі бацили, підступні віруси й хитрі гриби» і пояснює, як вони живуть і взаємодіють. Ми вибрали з неї сім тез, які варто проговорити з дітьми.

Ти не бачиш мікробів, але вони є

Мікроби найкрихітніші організми на Землі, і вони буквально всюди! Навіть зараз, читаючи цей текст з екрана лептопа чи смартфона, ти дивишся на мікроби. Вони набувають різних різновидів і форм, а найпоширенішими є шість видів бактерії, віруси, водорості, гриби, найпростіші та археї. До слова, не всі мікроби невидимі людському оку скажімо, колонії бактерій, які зумисне вирощують вчені у чашечках Петрі для подальшого дослідження, можна побачити й без спеціальних засобів. Але щоб роздивитися окрему бактерію чи архею, знадобиться мікроскоп.

Приблизно два кілограми ваги твого тіла складають бактерії

Так, вони не лише в океані, в повітрі й всередині хмар, у камінні, ґрунті й на всіх можливих поверхнях твоєї оселі. Бактерії живуть і в тобі! Не всі вони поганці, які викликають хвороби. Без деяких ти навпаки можеш захворіти, скажімо — отримати розлад травлення, адже корисні бактерії дуже важливі для правильної роботи травної системи.

 

Читати також: Українські письменники — дітям: важливі новинки весни-2021

Бактерій можна приручити!

Ці мікроби існують вже чотири мільйони років, і за цей час навчилися десяткам хитрих трюків. Скажімо, вони вміють магнетизуватися, електризуватися, клеїтися і навіть розчиняти живі організми. Втім, людство також не стоїть на місці, і вчені придумали десятки способів, як «приручити» бактерії й змусити їх до корисної роботи. Так їх залучають до виробництва інсуліну життєво важливого для хворих на діабет людей препарату, використовують для виведення складних забруднень з одягу, захисту рослин, виготовлення будматеріалів. А ще деяких бактерій навчили «з’їдати» нафтові плями, таким чином очищуючи океани й моря від нафти, що розлилася з кораблів.

Віруси бувають скажено хитрими

Одні поцілюють в людей напряму, передаючись від однієї людини до іншої. Інші ж, переважно доволі небезпечні, шукають шляхи, як підібратися до своєї жертви непомітно, і використовують у ролі переносників тварин. Пташиний грип, сказ, гарячка Західного Нілу, вірус Ебола чи хвороба котячих подряпин усе це доволі складні хвороби, якими нас можуть заразити домашні улюбленці чи дикі тварини. А ще віруси можуть вражати не лише людей і тварин, але й рослини. Для людей рослинні віруси не небезпечні, але й приємного мало, адже вони псують наші улюблені овочі й фрукти.

Гриби бувають не тільки в лісі

Помітити мухомора чи боровика між деревами не складно. Але крихітні гриби можуть з’являтися і в нашому помешканні чи на несвіжій їжі, збираючись у великі помітні колонії й утворюючи цвіль або плісняву. Вона, до речі, також буває їстівною і навіть смачною але лише тоді, коли її вирощують навмисно, наприклад, для сиру Горгонзола. Якщо ж пліснява оселилася на забутому в холодильнику помідорі, це знак, що його варто негайно позбутися, аби не отруїтися. Так само шкідливою є цвіль, що з’являється у ванні, кухні та інших закутках помешкання: вона може спровокувати алергію, тому її слід невідкладно прибрати. А ще існують мікрогриби, здатні перетворювати… на зомбі! Гаразд, не людей, а мурах але від того, погодься, не менш кріпово.

 

Читати також: Як говорити з дітьми про пластик: інструкція для дорослих 

Найбільші любителі екстриму серед мікробів археї

Ці схожі на бактерій малюки здатні виживати в гарячих джерелах, гіперсолоній воді й навіть в умовах радіації. На щастя, археї не спричиняють хвороб і не шкідливі для людини. А то ох і несолодко б нам прийшлося!

Водяне порося побачиш тільки у мікроскопі

Не всі мікроорганізми складаються лише з однієї клітини деякі складні, хоча й вельми крихітні істоти. Серед них цікавим виглядає тихоход, якого ще називають космічним або водяним ведмедем чи водяним поросям. Ця істота має кумедний і дещо неземний вигляд, може витримувати екстремальні температури й обходитися без їжі до 30 років. Але щоб помилуватися нею, тобі знадобиться мікроскоп, адже виростає тихоход до пів міліметра.

Про те, які існують упередження і популярні міфи про бактерії й мікроби, і яку інформацію важливо доносити дітям, ми запитали у мікробіологині, кандидатки біологічних наук, засновниці інформаційного ресурсу «Мікроб і я» Олени Лівінської:

 

Упереджень про мікроби є дуже багато. Чимало з них, як не дивно, сягають своїм корінням у рекламу мийних засобів, де нас лякали «мікробами під бильцем унітазу» і пропагували все «біле, сяюче і без плямочок». У реальності такий спосіб життя – шлях до аутоімунних розладів, адже нам потрібен постійний контакт із непатогенними мікробами.

 

І дітям, і дорослим важливо доносити те, що віруси й бактерії то не одне і те ж (тому антибіотики при вірусних хворобах не допомагають), а шкідливих бактерій не так і багато. Для того, щоб захиститися від них, потрібно вакцинуватися (наприклад, від правця, дифтерії) і дотримуватися правил гігієни (що означає мити руки, а не про створювати навколо себе стерильне середовище). Саме бактерії перетворюють речовини на нашій планеті й забезпечують колообіг речовин і енергії в природі. Надмірне використання дезінфекторів і мийних засобів вбиває корисні мікроби.

 

Серед найпоширеніших міфів про магазинне молоко, яке буцімто не скисає через вмісти антибіотиків (насправді бо пройшло термообробку). А також про бездріжджовий хліб, який насправді містить дріжджі (адже вони є у заквасках, що використовуються для його приготування), які, по-перше, не є шкідливими, а, по-друге, вже спечені.

 

Матеріал створений у співпраці

 

Купити книжку