дитяча література

Українські письменники – дітям: важливі новинки весни-2021

22.04.2021

Бачите помилку в тексті — виділяйте фрагмент та тисніть Ctrl + Enter

Поки видавці на «низькому старті» і готують до друку найгарячіші новинки #підАрсенал, ми поглянули, що новенького уже видали українські автори для наймолодших читачів. Відібрали 5 цікавих видань, серед них 一 історії, розказані «з маминого животика», затишна книжка-засинайка, пригодницько-пізнавальна історія зоозахисного спрямування, «спекотна» мотиваційна книжка-картинка і розповідь про крилате маля, яке боролося із самотністю.

Марусині важливі справи

Войцехівська Саша / ілюстрації Альбіни Колесніченко. 一 К. : Наш Формат, 2021. 一 40 с.

  • 3+

 

Ця новинка 一 чи не перша в українському дитліті книжка, написана від імені ще не народженої оповідачки. Не знаю, чи читала Саша Войцехівська роботи медіадослідниці Марії Титаренко, але концепція її оповідань базується якраз на ідеї «комунікації від нуля» 一 обміну знаками й невербальними повідомленнями з немовлям, яке росте у маминому животику. 

 

Так, історія про маленьку Марусю починається ще до її народження: половина збірочки побудована на тому, як саме малеча пізнає світ через голоси мами й тата, які чує ззовні, дотики, гойдання, коливання, як вимальовує свою (не завжди об’єктивно правильну, але таку по-дитячому чарівну і безпосередню) картинку світу. В уяві дівчинки цибуля постає страшним монстром, який примусив маму плакати, а нова пошта 一 неслухнянкою, яка постійно ховається від мами й до якої так часто доводиться ходити. А після народження Маруся продовжує пізнавати світ не лише на звук, але й на дотик, колір і навіть смак. Він виявляється великим і дивовижним, сповненим різних «вау!».

Збірка оповідань «Марусині важливі справи» страшенно мімімішна і надзвичайно чуттєва. Позаяк вона пропонує наймолодшим читачам (чи радше слухачам) погляд крізь оптику немовляти, то має всі шанси достукатися до їхніх сердечок. Ну а ще вона точно подарує розкішну ідею, як відповідати маленьким чомусикам на запитання «що я робив/робила до того, як народився/народилася?».

 

Придбати книжку на сайті видавництва

 

Найщасливіше левеня

Олександр Шатохін. 一 Львів : ВСЛ, 2021.一 40 с.

  • 3+

 

Кожна порядна мотиваційна книжка містить ідею про те, що не варто відмовлятися від своїх мрій. І дитяча 一 не виняток. Олександр Шатохін написав і намалював милу історію про Левеня, яке дуже любило музику. Оскільки воно народилося принцом африканської савани й в перспективі мало стати царем звірів, це його хобі дуже смішило усіх тварин і дратувало Лева. Батько взагалі мав до сина цілий список вимог 一 чеснот справжнього лева, які той мав розвивати. Але замість того, аби ричати і полювати, малюк обожнює музикувати.

 

Читати також: Видавці розповіли, які дитячі та підліткові новинки готують у 2021-му

 

Що буде, якщо царем звірів стане музикант? Спойлер: нічого страшного. Адже головне, щоб спекотними просторами савани правив щасливий і задоволений життям володар, тоді й своїх підлеглих він зможе ощасливити. Левеняті вдасться переконати батька, що музика і сміливість 一 не просто сумісні, а часто й наснажують одна одну. І коли батьки це зрозуміють і перестануть тиснути, вони побачать найщасливіше левеня.

Як усі хороші книжки для читання дорослими дітям, ця містить подвійний меседж 一 і для батьків, і для малюків. Дітлахів приклад «Найщасливішого левеняти» надихає займатися тим, що дарує задоволення, і йти за своєю мрією. А дорослих – не заганяти дітей у клітки власних стереотипів і не нав’язувати своє бачення як єдино можливе.

 

Придбати книжку на сайті видавництва

 

Диводрім і Піжамна пані

Іра Бова / ілюстрації Неллі Родіонової та Дмитра Воронова. 一 Чернівці : Чорні вівці, 2021. 一 32 с.

  • 4+

 

Книжки-«засинайки» 一 улюблениці матусь і татусів, адже вони допомагають малятам щовечора м’яко переходити у країну Снів. Ірина Бова написала казочку про Диводріма, який може стати надійним провідником до неї. У кольоровому капелюшку, сам схожий на Місяць, Диводрім має силу відлякувати привидів і злих чаклунок, літати, читати думки, проходити крізь стіни, а ще він уміє виконувати бажання. У цій історії він приходить до дівчинки Ясі, яка сумує за батьками, і влаштовує чарівну пригоду, з подарунками, сюрпризами й польотами над нічною річкою.

Казка Ірини Бови також містить кілька сюрпризів: віршовану легенду про Диводріма, яку можна читати й цілком автономно як засинальний віршик; фокус із дивопапірцем і дзеркальцем, який пропонує влаштувати цікаву розвагу просто посеред читання книжки; віршик-підказку, щоб навчитися зав’язувати шнурівки. Окремий сюрприз 一 це те, що персонажі казки існують насправді, у вигляді ляльок, які вручну створила Неллі Родіонова. Саме вони стали основою ілюстрацій книжки.

 

Придбати книжку на сайті видавництва

 

Совеня, яке водило на прогулянки луну

Єва Сольська / ілюстрації Жені Птиці. 一 Харків : Ранок, 2021. 一 32 с.

  • 4+

 

Дуже мила історія про дорослішання, сепарацію, вміння самостійно заводити друзів, долати страх і допомагати іншим вийшла у серії «Акварельні історії» видавництва «Ранок». Єва Сольська написала оповідь про Совеня, яке подорослішало достатньо, аби батьки спровадили його на самостійне полювання, але в душі так і лишалося маленьким і боязким пташатком, що літає у темряві, заплющивши очі, і нетямиться від страху. Але йому пощастило: Совеня зустріло старого Пугача, який став йому, так би мовити, ментором, і знайшов місію, яка надихала щоночі вилітати з дому і нічого не боятися.

 

Читати також: 57% українських дітей читають з примусу 一 дослідження

Совеня взялося виводити на прогулянки луну, яка «живе» у дуплі дерева і ще більше боїться темного лісу, ніж воно. Відчуття, наче ти сильніший і відважніший, розправляє крила. «Голос» луни, що відгукується на кожне його слово, не дає почуватися самотнім. А дружба зі стареньким Пугачем додає упевненості в собі. У парі з дивною подругою Совеня досліджує різні закутки лісу, відкриває для себе таємниці й дива природи, ризикує і рятується від небезпеки, стає відповідальнішим, сміливішим і мудрішим. І хоч ця історія, на перший погляд, зовсім не героїчна, вона 一 саме те, що потрібно малюкам для того, аби наростити впевненість у собі.

 

Придбати книжку на сайті видавництва

 

Місія «Порятунок»: ведмеді

Євгенія Завалій / ілюстрації Марії Шевченко. 一 Львів : ВСЛ, 2021. 一  60 с.

  • 6+

 

Драматична історія з хеппіендом, потужна соціальна складова і цікаві інтерактивні елементи 一 все це знайдете у новій книжці Євгенії Завалій, яка відома своєю активною позицією  у сфері охорони довкілля. «Місія «Порятунок»: ведмеді» присвячена важливому екоруху 一 визволенню диких тварин, з яких знущаються у цирках, розважальних закладах, на притравочних станціях, та подальшої їх реабілітації у спеціальних притулках. Саме такий шлях 一 від безтурботного дитинства у дикій природі до принизливих і болісних виступів у цирку проходить головна героїня-оповідачка книжки ведмедиця Христя. У ведмежому притулку, куди її привозять зоозахисники, вона слухає страшні історії своїх сестер і братів по нещастю. І щось підказує, що усі вони 一 невигадані.

У щиру оповідь ведмедиці-дитини авторка додала вкраплення цікавих фактів про ведмедів. А ще у книжці є коротка історія цирків та експлуатації в них тварин, розповідь про рух зоозахисників і ведмежі притулки, інфографіка, яка знайомить з різними представниками родини ведмежих, а також інтерактивні елементи і творчі завдання. Окрім такого освітнього ефекту, це видання має ще й благодійний: 10 гривень від вартості кожної книжки видавництво перераховує на підтримку ведмежого притулку «Домажир».

 

Придбати книжку на сайті видавництва

 

Матеріал створений у співпраці