Книжковий Арсенал

Найвагоміша цінність – 10 тез Снайдера про свободу на Книжковому Арсеналі

24.06.2023

Бачите помилку в тексті — виділяйте фрагмент та тисніть Ctrl + Enter

У межах ХІ Міжнародного фестивалю Книжковий Арсенал відбулася онлайн-лекція американського історика та журналіста Тімоті Снайдера «Чому свобода значить більше за все». Вона побудована на основі нової книжки, над якою він працює 5 років. Ми сходили на лекцію і записали 10 найважливіших тез про свободу, сказаних Снайдером.

Свобода – це найвища цінність, адже лише вона робить можливими всі інші цінності. Чесність, лояльність, патріотизм, універсалізм стають можливими лише за умови, що у суспільства є свобода. 

 

Твердження «ніщо не важливо» — це шлях до тиранії, до відсутності свободи. Це всі ми спостерігаємо зараз на прикладі росії чи білорусі. Російська пропаганда вчить, що будь-які цінності — це фікція і вірити у них немає сенсу. Росія переконує, що лише вона єдина цінність. 

 

Свобода не тільки уможливлює цінності, але й робить можливими їх комбінування чи здатність робити вибір між ними. Кожен може поєднувати у собі той набір цінностей, який йому близький. Це парадоксально, проте чесно і природно. 

 

Жертвувати свободою заради безпеки — помилка і хибне твердження. Адже свобода і безпека ідуть разом. Це добре видно на територіях, які звільняють ЗСУ: території стають безпечними через те, що стають вільними, і навпаки.

 

Розуміння свободи як відсутності утисків – це помилка. Позбавлення утисків є необхідною, але недостатньою її умовою. Для свободи потрібні можливість бачити майбутнє і можливість на нього впливати. 

 

Свободи як можливості робити що завгодно — це помилка. Вільна людина щодня робить вибір і цим вибудовує свій характер. І парадоксально, що саме цей характер призводить до відчуття відсутності вибору (коли президент Зеленський сказав, що не мав вибору: виїхати чи залишитися 24 лютого). Це і є ознакою вільної людини, яка може викристалізуватись лише в умовах демократії. 

Аби існувала демократія, люди мають робити свій вибір на її користь. Для існування демократії потрібні вільні люди, що вірять у свободу. Війна в Україні важлива для світової демократії як приклад вибору на користь демократії і віри в неї. Вона демонструє, що демократія залежить від свободи, а свобода — від цінностей і хоробрості українців.

 

Між чесністю і лояльністю доводиться обирати. Це ж стосується і багатьох інших цінностей. Наприклад, патріотизму і універсалізму. Але таке різноманіття і необхідність вибору ведуть до плюралізму. 

 

Цінності цілком реальні й необхідні для будування демократії. Вони – пʼятий вимір, не менш реальні, ніж час і простір.

 

Книжковий Арсенал — яскравий приклад свободи. Він відбувається у час війни, не забуває про війну, але не присвячує себе війні повністю. Книжковий Арсенал живе всупереч війні, але не заперечує її. 

 

Читайте також: Книжковий Арсенал 2023 – події, які варто відвідати професіоналам