Національний тиждень читання

Національні книжкові акції: як у світі вербують читачів

21.12.2021

Бачите помилку в тексті — виділяйте фрагмент та тисніть Ctrl + Enter

Загальнонаціональні книжкові події задля популяризації читання проводять у багатьох країнах світу. Десь, як у Фінляндії, традиція має понад 40 років, в Україні ж Національний тиждень читання цьогоріч поводять уперше. Тривалість самої урочистої події може бути від кількох днів до місяця, та на підготовку іде решта року. Формати проведення й акценти теж різні. Підібрали для вас зразки розмаїтих «промоакцій читання» загальнодержавного рівня з усього світу.

ЧИТАЮТЬ ВСІ! СКРІЗЬ

Книжковий тиждень у Шотландії

У Шотландії книжкові заходи зорієнтовані на різні смаки і читацькі вподобання, а також — враховують бажання читачів долучитись до подій наживо або тільки через інтернет. Надихає винахідливість у створенні дотичних до читання інноваційних продуктів, тут є що запозичити і для України.

 

Цьогоріч Книжковий тиждень у Шотландії тривав з 15 по 21 листопада. Тут його проводять уже 10 років і ювілейний пройшов у атмосфері святкування. Через карантинні обмеження він відбувся у змішаному форматі – онлайн і офлайн.

 

На сайті Книжкового тижня створили Книжкову мапу, з якої можна дізнатись, що в яких куточках Шотландії читають, вивісили Плейлист віршів із можливістю створити власний, розмістили рольову гру «Книжкова крамниця» у двох версіях — класичній, для домашнього використання, і бібліотечній, а ще — іронічну 8-бітну гру, в якій можна допомогти шотландському поету ХVIII ст. Роберту Бернсу врятувати світ. Сучасні письменники написали спеціально до святкування 10-річчя оповідання і вірші.

 

Так само свої історії святкування писали читачі з усієї Шотландії, ще – розміщували дописи під хештегом #ILoveMyLibrary. Тематичні заходи охоплювали різні напрямки, до прикладу, «Комікси та графічні романи: минуле, теперішнє та майбутнє» або «Засуджені відьми та сила слова» чи «Свято шотландського жіночого письма з Джулієт Шилдс».

 

Дізнатися детальніше, а також почитати історії та пограти в ігри можна за посиланням.

Національний місяць читання в Словенії

У Словенії націленість на охоплення читанням усіх вікових категорій всіляко підкреслюють. Проєкти, які діють в межах Національного місяця читань і ті, що тривають постійно, адресовані і першокласникам, і старшим школярам, і людям поважного віку, і окремо — пропагують читання в родинах і створення читацьких груп.

 

10 жовтня цього року в Словенії завершився четвертий Національний місяць читання, упродовж якого по всій країні були організовані літературні конференції, дискусії, акції та інші заходи. Цьогоріч подій нарахували 850 — найбільше за всі роки. Формувати потужну культуру читання, вдосконалювати вміння «спілкуватися» з книжкою та розвивати навички обговорення прочитаного – цілі, які проголошують організатори Національного місяця читання. Підхід — серйозний і системний. На відкриття й завершення Місяця було зорганізовано по конференції, на яких шукали способи заохотити читанням, нові підходи до промоції читання і взаємодії з читачами в інтернеті. Ці висновки, зокрема, потім втілюють у порадах на сайті з культури читання Družinska pismenost.

 

Цьогоріч переважна більшість подій організовувалися наживо в початкових і середніх школах, бібліотеках, книгарнях, товариствах, навіть на відкритому повітрі. Вони охопили найрізноманітніші вікові групи – від наймолодших читачів у дитячих садках до найстарших, що читали разом у центрах і будинках для для людей похилого віку. Також, окрім традиційних у всьому світі читань, обговорень книжок, під час Національного місяця читань кульмінацію мали загальнодержавні проєкти з промоції читання.

«Ростемо разом із книжкою»

Мета проєкту – популяризація дитячих та підліткових книжок словенських авторів. Словенське книжкове агентство обирає два твори і сплановує для них промоційну кампанію через співпрацю зі школами та публічними бібліотеками.

«Розумно читати і спілкуватися»

Проєкт полягає в організації мережі читацьких груп, члени яких збираються разом, аби почитати словенську чи перекладну літературу, обговорити її, подискутувати на цікаві літературні теми.

«Книжки для першокласників»

Акція спрямована на підготовку подарункової програми з ілюстрованими книжками для першокласників Словенії та словенських дітей за кордоном.

 

Більше про ідеї і напрацювання для промоції читання за посиланням.

Національний тиждень читання у Фінляндії

У Фінляндії історію Тижня читання ведуть від 1977 року, тобто традиції вже понад 40 років! Тоді було започатковано Неділю читання, а до тижня вона розширилась у 1997 році.

 

Уже оголосили Національний тиждень читання – 2022 — на 4-10 квітня.

 

Інтерес до читання у Фінляндії підживлюють за допомогою різноманітних культурно-літературних подій, воркшопів для працівників видавничої сфери, викладачів. У заходах щорічно беруть участь сотні фінських бібліотек та шкіл. Матеріали зберігають на сайті Тижня і закликають їх потім використовувати протягом року під час уроків у школах, на різноманітних заходах у бібліотеках і для розвитку навичок читання в сім’ї.

Це, наприклад, онлайн-лекції, які відбулись під час минулорічного Національного тижня читання, як-от «Засоби читання». Тоді лектори розповіли про різні допоміжні засоби для більш ефективного читання, поділилися застосунками, які надихають на читання та роблять його цікавішим, швидшим і зручнішим.

 

Або – «Орфографічна грамотність», онлайн-вебінар, який був присвячений орфографії, та тест, що дозволяв оцінити свої навички читання та рівень орфографічної грамотності.

 

Також можна переглянути документальний фільм «Книготворці», який був презентований в межах Національного тижня читання. Він складається з милих та надихаючих історій про книголюбів, колекціонерів книжок, видавців тощо.

 

Більше за посиланням.

Акція Національного читання у Польщі

Акція Національного читання у Польщі проходить щорічно з 2012 року.

 

Ідея акції – щоб національна література була не лише предметом шкільної освіти, а й була присутня й осмислювана в суспільному житті.

 

Щороку вибирають твір польського літератора, який на урочистому відкритті акції читає, переважно, президент, останні роки — разом із першою леді. Далі Національні читання підхоплюють різні інституції: громадські організаці, місцева влада, школи, бібліотеки, театри тощо. У 2020 році «твір року» читали в 3200 місцях. У деякі роки для головного твору читань виготовляють спеціальну печатку, і завжди – влаштовують широку промокампанію, в якій не лише закликають брати участь в акції, але й популяризують обраний твір.

Цьогоріч ювілейну 10-ту акцію Національного читання 4 вересня відкрив Президент Польщі Анджей Дуда, разом зі дружиною Агатою Корнгаузер-Дуда, урочистим читанням п’єси «Мораль пані Дульської» авторства польської письменниці Габріелі Запольської, написаної 1906 року.

 

Поляки вже обрали лектуру на 2022 рік — це буде збірка «Балади і романси» Адама Міцкевича, з нагоди 200-річчя її першої публікації. До слова, саме з Міцкевича акція і розпочалась 2012 року, тоді читали його знаменитого «Пана Тадеуша».

 

Оскільки акція Національного читання проходить під патронатом президента, то і матеріали розміщені на офіційному сайті — крім загальної інформації, також тексти всіх творів, що були відібрані (а деякі спеціально адаптовані) для читань.

Національний тиждень читання в Україні

Національний тиждень читання в Україні щойно минув – з 13 по 19 грудня він пройшов уперше.

 

Тиждень організований Українським інститутом книги спільно з Міністерством культури та інформаційної політики України. Українська бібліотечна асоціація й Українська асоціація видавців та книгорозповсюджувачів виступають партнерами події.

 

Активності до Національного тижня читання спрямовані на різноманітну авдиторію: діти дошкільного віку, підлітки, дорослі, затяті книголюби, ті, хто лише хоче почати активно читати книги. Тиждень читання містив як загальнонаціональні книжкові акції, так і локальні події, як-от літературні читання, зустрічі з авторами, книжкові квести, дискусії в школах і бібліотеках. Письменники, видавці й читачі публікували дописи під хештегом #тижденьчитання і #знайдисвоюкнижку, у яких рекомендували, що варто прочитати, адже гасло українського Національного тижня читання — «Знайди свою книжку».

 

Із більш масштабних пройшли такі акції.

«Ліга книгоманів»

Учасники фестивалю «Ліга книгоманів» мали змогу виграти книги сучасних дитячих авторів. Фестиваль пропонував такі активності: створення короткого відео на платформі «Ютуб» із відгуком про прочитану книжку, запис тематичного відео для платформ «Інстаграм» та «ТікТок» і поширення його під хештегом #Читай_овочем_не ставай, зустрічі із сучасними дитячими авторами.

«Підвішена книга»

Кожен попередній учасник «підвішує» в бібліотеці книгу, яку радить прочитати наступному. Таким чином зростає залученість та зацікавленість читачів, розширюється бібліотечна спільнота.

«Кольорові читання»

За умовами акції кожна бібліотека, яка бажає взяти участь, мала вибрати для себе певний колір, якому присвячені тематичні заходи. Видавництво «А-БА-БА-ГА-ЛА-МА-ГА» подарувало найкреативнішим 7 кольорових книг.

 

Українська бібліотечна асоціація запропонувала чималий перелік активностей.

ЧИТАЄМО ДІТЯМ! ВГОЛОС. ВСІЄЮ КРАЇНОЮ

Національні дні читання вголос у Нідерландах

Кожного року наприкінці січня у Нідерландах відбуваються Національні дні читання вголос. Жителі країни так уподобали цю традицію, що дружно читають вголос дітям уже понад 15 років поспіль.

 

Акція проходить у форматі Національних сніданків читання вголос для дітей. До них долучаються всі: політики, національні й місцеві зірки, культурні діячі, лікарі й навіть цілі пожежні команди приходять почитати до дитячих садків. Цього року в такому Сніданку, що його телебачення транслювало з нагоди відкриття акції, наприклад, брала участь Її Високість Принцеса Лорантієн. Публічні читання відбуваються у дитсадках, школах, книгарнях, бібліотеках, транслюються в інтернеті і на ТБ.

На офіційному сайті читань викладені поради щодо організації онлайн-сніданку читання власними силами. Також організатори допомагають вирішити питання з авторськими правами на бажаний твір. Адже у Нідерландах, виявляється, існує великий попит на можливість читати в інтернеті з книг, які входять у «10 найкращих книжок з картинками» — ця десятка теж представлена на сайті.

 

Читання вголос дітям – важлива частина формування майбутнього завзятого читача, про що й хочуть постійно нагадувати організатори Національних днів читання вголос.

 

У 2022 році сніданки для читання розпочнуться 26 січня і триватимуть до 5 лютого.

 

А на сайті можна подивитись фото і відео з попередніх читань, а також познайомитись із найкращими книжками з картинками за версією нідерландців можна на сайті.

Тиждень читання дітям у Чехії

Тиждень читання дітям – національна акція читання в Чехії, яка спрямована на те, щоб популяризувати читання вголос дітям та молодим людям, аби розвинути любов до книжок у юних жителів Чехії ще змалку.

 

Чеські вчені дослідили, що саме читання вголос найбільше спричиняються до того, щоб діти в майбутньому ставати самостійними читачами — таких 70 відсотків серед тих, кому в дитинстві читають. Для цього достатньо 20 хв на день.

 

Тиждень читання дітям проводиться кожного року першого тижня червня. В усій Чехії організовують чимало заходів, які пропагують читання як задоволення.

 

Участь у традиційних читаннях дітям беруть школи, дитячі садочки, батьківські центри, бібліотеки та дитячі лікарні. Щороку читають вголос та розповідають про дитячу літературу понад 3500 різноманітних інституцій Чехії.

Куточки читання

У школах, книгарнях, бібліотеках тощо облаштовують спеціальні затишні місця з книжковими полицями, де діти можуть проводити час, читаючи вголос книжки одне одному, обговорюючи прочитане, граючи.

Гості

Батьки, бабусі та дідусі, старші учні, автори, діячі культури запрошуються до шкіл та бібліотек, щоб почитати дітям уголос і розповісти про книжки, якими захоплювалися, коли самі були дітьми.

Зустрічі батьків

Батьки, що мають маленьких дітей, організовують зустрічі, де обговорюють важливість читання, діляться досвідом залучення своїх дітей до читацького процесу, формують списки дитячої літератури. Часто у подібних дискусіях беруть участь педагоги та дитячі психологи.

 

Більше за посиланням.

Соціальна акція «Уся Польща читає дітям»

Акція «Уся Польща читає дітям» має на меті поширення культури читання серед дітей та підлітків. Вона закликає дорослих поляків приділяти мінімум 20 хвилин на читання вголос дітям та підліткам у школах, вдома за обіднім столом, дитячих садках тощо.

 

Проєкт підтримали відомі польськи актори, спортсмени, співаки, бізнесмени, які знялися в 14 спеціальних рекламних роликах, де вони читають уголос книги своїм дітям.

 

Більше за посиланням.

ТИЖНІ ЧИТАННЯ — ДЛЯ ДІТЕЙ СПЕЦІАЛЬНО

Всеукраїнський тиждень дитячого читання

Всеукраїнський тиждень дитячого читання 2021 року відбувався з 23 березня по 2 квітня.

 

Урочисті заходи, інтерактивні події, вручення подарунків, онлайн-читання українських дитячих письменників – далеко не весь перелік дійств, що були організовані в межах Всеукраїнського тижня дитячого читання для наймолодших книголюбів.

«Книжки читай – успіху досягай!»

Цього року Всеукраїнський тиждень дитячого читання розпочався святковими заходами в місті Чернігів на базі Чернігівської обласної бібліотеки для дітей.

«З книгою у майбутнє!»

Акція Всеукраїнського онлайн-читання українських письменників стартувала 23 березня на офіційному сайті Головної дитячої бібліотеки.

«Книга єднає країну!»

Упродовж Всеукраїнського тижня дитячого читання в усіх дитячих бібліотеках країни тривали національні читання. Заходи відбувались як в онлайн-режимі, так і офлайн: залежно від розподілу областей України за карантинними зонами.

 

Більше за посиланням.

Національний тиждень юних читачів Америки

Національний тиждень юних читачів у Сполучених Штатах Америки традиційно проходить кожного другого тижня листопада.

 

Учасники різних заходів, що проходять у рамках Національного тижня юних читачів, активно діляться своїм досвідом та заохочують інших долучитися до дійства в соціальних мережах під хештегами #YoungReadersWeek чи #YoungReaders.

 

Ось декілька способів узяти участь у Національному тижні юних читачів:

Нова книжка для дитини

Любов до читання формується ще в ранньому дитинстві, тому важливо оточити дитину хорошою літературою і показувати, що читати – веселий та цікавий спосіб провести час.

Волонтерство

Багато бібліотек та шкіл під час Тижня юних читачів влаштовують акції читання вголос для дітей. Долучитися може кожен охочий.

Благодійність

Подарувати книжки шкільним бібліотекам та дитячим будинкам – чудовий спосіб стати частиною загальнонаціонального книжкового свята.

 

Список найкращих дитячих книжок та детальніше про святкування Національного тижня юних читачів за посиланням.

ТЕМАТИЧНІ ЧИТАННЯ

Тиждень феміністичної літератури в Австралії

У 2021 році Тиждень феміністичної літератури в Австралії відбувся вдруге. Організатори прагнуть привернути увагу громадськості до проблеми гендерної нерівності та сексизму у видавничому процесі та медіа.

 

Для цього провели вебінари і воркшопи, організували конкурс.

 

Наприклад, письменниці та редакторки Наталі Кон-Ю і Аліса Панг провели вебінар, присвячений обговоренню інтерсекційного фемінізму, репрезентації маргіналізованих груп суспільства в книгах та медіа та досвіду участі письменниць у видавничому процесі.

 

«Пиши як дівчина» – такий воркшоп був організований незалежною феміністичною організацією «Victorian Women’s Trust», яка хотіла створити своєрідний безпечний простір для письменниць 12-25 років. Воркшоп складався із різного роду вправ та активностей, спрямованих на виховування письменницьких навичок та пошуку можливостей публікування своїх творів.

 

Також охочі могли взяти участь у конкурсі, де за найкращі художні твори можна було виграти тематичні подарунки.

 

Більше за посиланням.

«Книжкове Різдво» у Литві

Акція «Книжкове Різдво» відбувається на загальнонаціональному рівні щороку з початку грудня. У цей час оголошують збір книжок, який триватиме до 6 січня.

 

«Книжкове Різдво» покликане об’єднати литовців, пропагувати культуру читання та купування книжок. Програма охоплює всю державу через засоби масової комунікації, книгарні, бібліотеки, державні інституції, культурні центри.

 

Акція має на меті долучити до національної книжкової події жителів навіть найбільш віддалених куточків Литви: маленькими селами та містечками курсують книжкові автобуси.

Торік спільними зусиллями литовців, різноманітних організацій, іноземних дипломатичних місій було зібрано 13 тисяч книг, які відправились у шкільні бібліотеки та дитячі садочки. Литовці купували книги для дітей та залишали їх у коробках у магазинах мережі «RIMI», несли їх у бібліотеки та дитячі освітні заклади. Найбільше книжок отримала Молетська публічна бібліотека – понад 800.

 

Цьогоріч акція має назву «Різдво бібліотечних книг», її організовує Асоціація бібліотекарів Литви. Литовців закликають у святковий період дарувати одне одному тепло спілкування, а також прийти до своєї бібліотеки, щоб подарувати книги.

 

Більше за посиланням.

 

Україна вперше започаткувала тиждень читання цього року, тож логічно буде уважно придивитись до ідей і досвіду інших країн: що краще працює, що приживеться на нашому грунті? Адже засновок у всіх один — ті, хто регулярно читають книжки, щасливіші й успішніші, а отже, цю корисну звичку бажано прищепити якомога більшій кількості співгромадян.

 

Читайте також: Національний тиждень читання: знайди свою книжку і допоможи в цьому ближньому