Національний тиждень читання

Національний тиждень читання: знайди свою книжку і допоможи в цьому ближньому

13.12.2021

Бачите помилку в тексті — виділяйте фрагмент та тисніть Ctrl + Enter

Сьогодні стартує Національний тиждень читання. В Україні він відбувається вперше, триватиме з 13 по 19 грудня. Такі події заради промоції читання відбуваються в багатьох країнах і покликані об’єднати читачів, письменників, бібліотекарів, видавців і книгарів.

Ініціював Національний тиждень читання Український інститут книги спільно з Міністерством культури та інформаційної політики. Там кажуть, що метою є «залучити українців до читання, купівлі та дарування книжок, відвідування бібліотек, а також привернути увагу до українського книговидання та літератури, підтримати видавництва, книгарні та бібліотеки».

Передбачається, що всі причетні — бібліотеки, книгарні, видавництва — зорганізують події та акції, які допоможуть залучити нових читачів і стимулюватимуть до придбання та читання книжок тих, хто вже «в секті».

Навіщо читати?

Гасло цьогорічного Національного тижня читання — «Знайди свою книжку!». Адже саме правильна книга в правильний час здатна затягнути людину в читання й згодом зробити це її постійною практикою. Навіщо це потрібно? Згідно з дослідженнями Українського інституту книги:

 

  • читачі щасливіші, частіше досягають поставлених цілей та більш стресостійкі, ніж нечитачі;
  • серед нечитачів вдвічі більше безробітних, ніж серед любителів читання;
  • більшість українців погоджуються як з тим, що «читання допомагає зробити складний вибір, коли цього вимагають життєві обставини» і майже половина (47 %) переконані, що читання сприяє матеріальному достатку.

Директорка УІК Олександра Коваль називає такі причини низького рівня залученості українців у читання: «До ключових причин скорочення читання (за результатами дослідження УІК) належать: невпевненість при обранні книжки, нестача грошей, нерозуміння цінності читання в межах життєвої стратегії і брак вільного часу для читання. Я додала б до цього споживчі пріоритети, спрямовані здебільшого на виживання і, почасти, такі деструктивні практики, як тютюнопаління, вживання алкоголю і наркотиків, азартні ігри. На ці «потреби» українці витрачають в десятки разів більше, ніж на задоволення культурних потреб, в тому числі на придбання книжок. До речі, витрати українських домогосподарств на освіту також ганебно малі, трохи більші, ніж на книжки».

 

От саме ці причини і покликаний подолати (принаймні, частково) Національний тиждень читання.

В бібліотеку як на свято

Найактивніші наразі бібліотеки — до акції долучились 500 із них. Деякі вигадали власні акції, інші доєднались до загальнонаціональних. Наприклад, Черкаська обласна бібліотека для дітей влаштує квест «Вам лист із Гоґвортсу» (за мотивами книг Джоан Ролінґ), Херсонська обласна бібліотека для дітей облаштувала книжкову каміну, а Хмельницька обласна універсальна наукова бібліотека організовує конкурс відеовідгуків «Я прочитав і вам рекомендую». Загалом, розмаїття креативу бібліотекарів тішить, видно, що вони знають, чим зацікавити читачів — від класичних творчих вечорів, авторських читань до презентації літературних маршрутів. До слова, літературний маршрут за твором Марії Матіос «Букова земля» розробили троє луганчанок і посіли 3-тє місце на конкурсі, який письменниця організувала разом із бібліотекарями в Чернівцях. І так, Луганська обласна універсальна наукова бібліотека також долучилась до Національного тижня читання, зараз вона розташовується в місті Старобільську. Ідеї й активності бібліотек зручно передивитись за хештегом #знайдисвоюкнижку.

Масштабні «Кольорові читання» пройдуть під егідою Видавництва «А-БА-БА-ГА-ЛА-МА-ГА». Бібліотеки-учасниці мають вибрати для себе барви, відповідно до кольорів обкладинок книг, за якими планує проводити активності, наприклад «Сині презентації» «Зелені квести» «Жовті вікторини» тощо. Зареєструватись у формі, звітувати за результатами — і отримати можливість виграти одну з кольорових книжок «А-БА-БА-ГА-ЛА-МА-ГА». Детально правила цієї акції та ідеї ще чималої кількості активностей — на сторінці Української бібліотечної асоціації, яка теж підтримала Національний тиждень читання.

 

Роль бібліотек у промоції читання важлива, за умови, що самі бібліотеки будуть отримувати не лише інформаційну підтримку, а й допомогу в наповненні фондів. Наразі цей напрям закриває Програма поповнення бібліотечних Фондів, яку курує Український інститут книги. Так, у 2020 році завдяки їй закупили 720 назв книжок (близько 350 тис. примірників) і розподілили видання до 616 бібліотек.

 

Щоправда, одна з екперток програми нарікає на суттєвий перегин у бік дитячої літератури — близько 70 % видань саме такі. Втім, з анонсованих на Національний тиждень читання подій видно, що про дорослих читачів бібліотекарі теж не забувають. Просто при виборі книжок (а саме вони роблять початковий відбір) орієнтуються на нагальні потреби, видання для менших читачів. А старших сподіваються залучити цікавими активностями. Виглядає логічно — принаймні, всі причетні роблять максимум того, що від них залежить.

Видавці бідкаються, книгарні розводять руками

А от щодо книгарень ситуація не оптимістична. Індекс забезпечення книгарнями в Україні станом на 2018 рік складав близько 1 на 200 тис. населення. Для порівняння: у Німеччині одна книгарня припадає на 15 тис. мешканців, у Польщі та Данії — на 12 тис., Нідерландах — на 10 тис., Фінляндії — на 7 тис.

 

«Минулого (2020-го — ред.) року кількість тиражів скоротилася на третину, а цього року порівняно з уже кризовим минулим роком за 10 місяців маємо 20 % падіння у тиражах. Це катастрофічна ситуація. Якщо 30 років тому в Україні було 3 тис. книгарень, у 2019 році — 250–300, то минулого року закрилося 52 книгарні», — такі цифри навів Генеральний директор видавництва «Ранок» Віктор Круглов на пресконференції з промовистою назвою «Що ще треба зробити для знищення освіти, культури та книговидання в Україні».

 

З’явились активності до Національного тижня читання і в книжкових мережах. Наприклад, Yakaboo написали про Тиждень і пропонують: вибрати книжки з певного списку і взяти участь у розіграші. Варто зауважити, що акцій, які передбачають знижки на книги, не бракує — зараз, приміром, майже всі пропонують знижені ціни до Дня Святого Миколая. А от акції-рекомендації б не завадили — такі, які закличуть потенційного читача: «Знайди свою книжку!». Додаткової актуальності така активність набуде у зв’язку з тим, що в рамках програми єПідтримка щеплені громадяни зможуть отримати й витратити до 1 тисячі гривень на книжки. Тож тематичні набори «вакцинальних книжок» матимуть попит.

Людоньки, порадьте, що читати

Акцент на «людоньки, порадьте» робить і УІК. Серед активностей, які він пропонує кожному для підтримки Національного тижня читання:

 

  • Написати пост у своїх соцмережах із рекомендаціями українських книжок (перекладних або від українських авторів), цінних саме для вас.
  • Купити книжки у книгарні для когось у подарунок, для себе або для передачі в бібліотеку — і також розповісти про це у своїх соцмережах.
  • Розповісти або написати історію про читання і книжки у вашому житті в соціальних мережах. Чому, як ви думаєте, читання і українські книжки важливі для українців?
  • Сходити/записатися в бібліотеку самостійно або з малечею, обрати книжки для всієї родини і написати про свій досвід.

Також Український інститут книги підготував перелік цікавих подій, які відбуватимуться під час Тижня.

 

Підтримали Національний тиждень читання і письменники. Дехто — зголосившись (або погодившись) взяти участь у читаннях і творчих вечорах. Як-от, наприклад, автори Видавничого центра «Академія» Олекса Вільчик, Софія Бенза, Світлана Вертола, Валерія Савотіна, Олександр Чекмишев, Юлія Черненко і Володимир Даниленко, які щодня протягом тижня читатимуть свої твори в прямому ефірі на сторінці видавництва. Інші — прийдуть до бібліотек у своїх населених пунктах.

 

«Під час Національного тижня читання я планую долучитися до флешмобу в соціальних мережах — порекомендувати певну, на мою думку, цікаву книжку як подарунок. Чому важливі такі акції? Я не знаю, наскільки добре працює пропаганда читання як власне пропаганда, не знаю, чи люди візьмуться читати, почувши заклики. Але я точно знаю, що під час Національного тижня читання принаймні якоюсь мірою ми привернемо увагу до власне книжок, до літератури, до якихось імен і явищ. Покажемо, що все це існує і що існують люди, яким це цікаво. Така собі програма-мінімум, вже заради якої варто все це робити», — вважає письменник Олег Коцарев.

 

Ще до початку Тижня підтримати його зголосилися Вікторія Амеліна, Дорж Бату, Максим Беспалов, Тамара Горіха Зерня, Оксана Забужко, Олена Захарченко, Денис Казанський, Макс Кідрук, Павло Коробчук, Дмитро Кузьменко, Катерина Міхаліцина, Тетяна Стус, Артем Чапай.

 

«Як я могла не підтримати Тиждень читання, якщо маю і фотку з книжками, і святе переконання в тому, що читання — це велика приємність? Святкуватиму я так: у понеділок сходжу до дітей у школу поговорити про дворових дітей і ритуали викликання різних міфічних істот за своєю книжкою «Мирослава та інші з нашого двору», у середу ми з командою представимо переможців Топу БараБуки 2021 року — ми вибрали 20+ найкращих дитячих і підліткових книжок року, у п’ятницю стежитиму за тим, хто переможе в дитячій номінації Книги року ВВС. Такий рух навколо дитячої книжки важливий, але для мене також важливо читати з дитиною щовечора щось класне, щоб разом посміятися чи попереживати. Прямо дуже цінні емоції. Я стараюся святкувати цей ритуал щодня», — розповіла письменниця Ольга Купріян.

 

Розповідати про свою участь в Національному тижні читання, ділитися рекомендаціями книжок та історіями читання пропонується під хештегами #тижденьчитання і #знайдисвоюкнижку.

 

До проведення Національного тижня читання приєдналися партнерські організації — Українська бібліотечна асоціаціяУкраїнська асоціація видавців та книгорозповсюджувачів, ГО «Форум видавців»Мистецький Арсенал, понад 100 видавництв і книгарень, а також понад 500 бібліотек.