емоційний інтелект

Навіщо розвивати емпатію у школярів і до чого тут книжки

06.08.2020

Бачите помилку в тексті — виділяйте фрагмент та тисніть Ctrl + Enter

Емоційний інтелект – наріжний камінь Нової української школи, а емпатія – одна з його важливих складових. У своїй роботі сучасні вчителі приділяють чимало уваги питанню емоцій та ефективної взаємодії учнів між собою. Як «закріпити» ефекти вдома на канікулах і чи підійдуть для цього книжки? Про це ми дізнавалися разом з проєктом «Дружня школа».

 

Емпатія дозволяє нам розуміти стосунки, почуттів і навіть психічні стани людей, з якими ми спілкуємося. Найчастіше вона може виражатися через співпереживання або співчуття.

 

Розвиток емпатії та емоційного інтелекту – це командна робота, каже дитяча та сімейна психологиня, арт-терапевтка Катерина Чубчик. Вона часто працює з емоціями та емпатією у своїй роботі. Ми розпитали її, як це працює.

– Якщо говорити про розвиток емпатії в умовах школи, як вчителі можуть допомогти учням?

– Рівень емпатії залежить від того, наскільки у дитини розвинений емоційний інтелект. По-перше, це знання різних емоцій та вміння їх називати. Для цього важливо тренувати вміння зупинятися і запитувати себе: «Що я зараз відчуваю: сум, злість, радість, страх тощо?». По-друге, це вміння керувати емоціями. При цьому «керувати» не означає «стримувати». Керування емоціями – це вміння проявляти їх екологічно, без шкоди собі та оточенню. 

 

Без сумніву, вчитель може допомогти своїм учням розвивати емпатію та емоційний інтелект. Найперше і найголовніше, що варто зробити – почати прислухатися до своїх власних емоцій, називати їх та вчитися ними керувати. Таким чином вчитель подає дітям приклад і формує модель поведінки.

– Чи можливо підійти до розвитку емпатії системно? На що варто звернути увагу батькам школярів? 

– Роль батьків у розвитку емоційного інтелекту дитини дійсно дуже важлива. Адже сім’я – це справжній «тренінг» із розвитку стосунків на різних етапах. Він навчає долати кризові періоди, підтримувати одне одного та розвиває емпатію. 

 

Саме за допомогою батьків дитина вчиться взаємодіяти зі світом. Вона спостерігає за ними, помічає їхні реакції і вже самостійно пробує різні моделі поведінки.

 

Тож якщо ми хочемо розвинути емпатію у дітей, то починаємо з себе і проходимо цей шлях разом із ними. Це якісно покращить життя родини, а діти зможуть легше і гармонійніше переймати таку модель поведінки.

 

Батьки допомагають розвинути емоційний інтелект та емпатію, якщо:  

 

  • називають і проговорюють свої власні емоції;
  • запитують у дитини, що вона відчуває в різних ситуаціях;
  • своїм прикладом демонструють, як знизити інтенсивність емоцій;
  • домовляються про різні знаки-стоп у стосунках, коли терпіння вже на межі;
  • розділяють та приймають емоції дитини, співчувають їй.

 

– Чи можуть книжки допомогти молодшим школярам розвинути емпатію?

– Книжки дійсно можуть допомогти розвинути емпатію, але над цим потрібно працювати правильно.

 

Читаючи книжку, дитина поринає у світ фантазій, разом із героями переживає різні емоції. Це гарна основа для формування емпатії.

 

Та кращий ефект ви отримаєте, якщо обговорите прочитану книжку з дитиною, оціните різні ситуації, пов’язані з емоціями, вирішенням конфліктів тощо. Для цього, до прикладу, запитайте у дитини:

 

  • як ти думаєш, що відчував герой, коли …?
  • якби ти був (була) на його місці, як би вчинив (вчинила) і чому?
  • кому ти співпереживаєш у цій історії?
  • за кого ти радієш у цій ситуації?
  • що в книжці тебе розізлило / засмутило / налякало / розхвилювало / здивувало/ розвеселило тощо?

 

Звичайно, правильного чи неправильного тут немає, тож варіантів запитань і відповідей може бути безліч. Головне завдання – допомогти дитині відчути себе різними героями та усвідомити свої власні емоції.

 

Команда проєкту «Дружня школа» поцікавилася, які книжки можуть стати особливо корисними для розвитку емпатії, та обрала власний топ серед новинок та бестселерів українських видавництв.

 

«Монстрик іде до школи»

Анна Льєнас. Монстрик іде до школи  Каламар 2020 – 40 с.

Книжка буде особливо корисною для дітей, які цього року збираються до першого класу. Вона допомагає дітям краще зрозуміти свої емоції. Письменниця Анна Льєнас моделює ситуації, з якими стикаються діти з перших днів навчання у школі та підказує, як краще в них діяти. 

Купити книжку.

«Велика книжка суперсил»

Сусанна Ісерн, Росіо Бонілла. Велика книжка суперсил. – Київ: Каламар, 2019. – 44 с.

Суперсили бувають різними. Це Творчість, Танець, Наполегливість, Пристосування. Авторка книжки Сусанна Ісерн присвоюю їх кожному герою книжки, що робить їх унікальними.

Купити книжку.

Читайте також наш огляд: «Велика книжка суперсил»: герой у кожному з нас

«Емоціємір інспектора Дила. Розпізнавай, вимірюй та керуй своїми емоціями»

Ісерн Сусанна, Емоціємір інспектора Дила. Розпізнавай, вимірюй та керуй своїми емоціями / переклад Олена Забара – Львів: ВСЛ, 2020 – 100 с.

Інтерактивна та яскрава книжка, яка допоможе батькам, психологам та педагогам розвинути емоційний інтелект дитини. 

Купити книжку.

Серія книжок «Мистецтво мислити» Оскара Бреніф’є

Оскара Бреніф’є, Мистецтво мислити. – Маміно, Дух і літера, 2018

Автор допомагає дітям розвивати вміння думати, аналізувати та знаходити відповіді на цікаві запитання самостійно. Його книжки не пропонують готових рішень, натомість дозволяють побачити різноманіття світу й сформувати у дитини власну думку. 

Купити книжку.

«Майя та її мами»

Лариса Денисенко, Майя та її мами. – Видавництво, 2017 – 64 с.

Головна героїня книжки розповідає про кожну особливу сім’ю у своєму класі. Її очима ми бачимо, що всі вони різні, але їх об’єднує любов та повага, з якими вони ставляться одне до одного.

Купити книжку.

Читайте також: «У нас про таке не говорять»: історія розвитку ЛГБТ-літератури в Україні

Серія книжок Франсуази Буше

Франсуази Буше. – Київ: Артбукс – 2019

Назви книжок говорять самі за себе. «Книжка, яка нарешті пояснить тобі геть усе про батьків», «Книжка, яка нарешті пояснить тобі геть усе про дівчаток і хлопчиків», «Книжка, яка допоможе полюбити книжки навіть тим, хто не любить читати» та «Книжка, яка нарешті розкаже тобі геть усе про любов» доступною дітям мовою пояснюють світ навколо, навчають краще його розуміти, взаємодіяти з батьками та друзями.

Купити книжки.

«Червона сукня моєї тітки»

Таїс Золотковська, Червона сукня моєї тітки. – Моноліт-Bizz, 2019 – 48 с.

Книжка про хворобу, яка може навчити приймати життя, навіть найсумніші з його проявів. За словами Таїс Золотковської, «цей текст, додумана біографія», прийшов до неї сам собою, коли від раку молочної залози померла Аня Сільвер, його головна героїня.

Купити книжку.

«Мій дідусь був черешнею»

Анджела Нанетті, Мій дідусь був черешнею / переклад Андрій Маслюк. – Львів: ВСЛ, 2015 – 136 с.

Книжка розповідає зворушливу історію хлопчика Тоніно та його родини. Вона вчить розуміти й переосмислювати складні емоції, речі та явища.

 

Ця історія – повернення в дитинство з його можливістю неможливого і нагадування про те, що дива існують поряд з нами, і що, попри сум, несправедливість та розпач, ми таки зуміємо їх побачити, якщо тільки відкриємо до них серце.

Купити книжку.

Книжки Ейтана Борітцера

Ейтан Борітцер / переклад Юлія Пелепчук – Видавництво 21, Чорні Вівці, 2016

Чотири книжки автора «Що таке смерть?», «Що таке любов?», «Що таке краса?» та «Що таке Бог?» дають зрозумілі дітям відповіді на непрості запитання. Вони знайомлять читачів із різними баченнями важливих життєвих понять та ситуацій.

 

Як бачимо, нині існує безліч можливостей та засобів для розвитку емоційного інтелекту та емпатії у дітей. Батьки та вчителі можуть перетворити їх на захопливу подорож, яка допоможе молодшим школярам краще зрозуміти себе та світ навколо.

Купити книжки.

Читайте також: Нова українська школа: свідоме читання, а не конкурс на швидкість

 

Цей матеріал створений за фінансової підтримки Європейського Союзу та Міністерства закордонних справ Фінляндії. Висловлені в цьому матеріалі думки жодним чином не відображають офіційний погляд Європейського Союзу чи Міністерства закордонних справ Фінляндії.