злочини росії

НСЖУ: від 24 лютого 2022 року росія вбила 63 українських медійників

04.06.2023

Бачите помилку в тексті — виділяйте фрагмент та тисніть Ctrl + Enter

За період від початку повномасштабного вторгнення на територію України росія скоїла понад 500 злочинів проти представників преси та ЗМІ. Про це повідомили на пресконференції «Злочини проти медійників», організованої Центром громадянських свобод на базі Українського кризового медіацентру.

За статистикою Національної спілки журналістів, 63 медійники загинули за час повномасштабної війни, 40 з них загинули в лавах ЗСУ, 14 випадків смерті журналістів зафіксували при виконанні своїх професійних обов’язків.

 

«Більшість медійників не йдуть на колаборанство, окупанти завозять своїх пропагандистів з Росії, вони створюють свої медіа, ганебною є практика крадіжки місцевих медіалейблів», — розповів Сергій Томіленко, очільник Національної спілки журналістів України.

 

Як свідчать дані, зібрані правозахисниками та правоохоронцями, хвиля інформаційної нейтралізації відбувалася на всіх окупованих територіях, відбувалися атаки на будь-яке незалежне медіаінформування. У відповідь на низку воєнних злочинів НСЖУ домоглася позбавлення права російським журналістам використовувати на міжнародній арені журналістський статус, зокрема ухвалено рішення про припинення членства Спілки журналістів росії в Міжнародній федерації журналістів.

 

 

За даними Центру громадянських свобод, російська армія скоїла 16 фактів насильницького викрадення працівників медійної сфери України, з них 11 людей звільнили, 1 людину вбили (Макс Левін). Більшість із них — це жителі Херсонщини та Запоріжжя. Нині перебувають в російських в’язницях без будь-яких на те підстав п’ятеро журналістів: Дмитро  Хилюк, Сергій Цигіпа, Ірина Данилович, Ірина Левченко, Василь Філімонов. Найчастіше цих людей викрадали прямо з дому. Крім того, щонайменше 15 журналістів тимчасово окупованого Криму перебувають за ґратами за справами, сфабрикованими за терористичними статтями або статтями про зберігання зброї чи вибухівки.

 

«Є певні професії, які завжди на передовій: журналісти, люди, які співпрацюють з професійними медіа, люди, які стали журналістами, кореспонденти, фотографи. Це люди, які зазвичай першими потрапляють на ті території, події на яких потребують найбільшого висвітлення. І саме ці люди стають одними з перших жертв окупаційних та агресивних форм сутності, якою є російська армія та “Вагнер”», — зазначила виконавча директорка Центру громадянських свобод Олександра Романцова.

 

Керівник Департаменту документування воєнних злочинів Української Гельсінської спілки з прав людини Сергій Мовчан розповів про перспективи відповідальності за воєнні злочини проти журналістів та діяльність глобальної ініціативи «Трибунал для путіна» у цьому напрямку. Зокрема ініціатива зафіксувала понад чотири тисячі випадків насильницького викрадення цивільних громадян.

 

Раніше Інститут масової інформації виявив чотири російські схеми «денацифікації української освіти».

 

Як відомо, станом на квітень 2023 року росія скоїла 509 злочинів проти журналістів та медіа в Україні.

 

Чільна світлина: Freepik

Фото: Центр громадянських свобод