культурна спадщина

Оригінали гравюр художника Ніла Хасевича виявили на Рівненщині

08.09.2022

Бачите помилку в тексті — виділяйте фрагмент та тисніть Ctrl + Enter

На Рівненщині виявили оригінали гравюр художника і члена ОУН-УПА Ніла Хасевича. Про це історик і мистецтвознавець Микола Бендюк розповів Суспільному. 

Бендюк знайшов пів сотні дереворитів авторства Ніла Хасевича разом з товаришем, коли вони розгрібали горище у купленому місяць тому будинку в селі Розваж.

 

У той час, за даними історика, власником цього будинку був боєць Української повстанської армії Степан Домащук. Історик також додав, що після смерті Степана, з 1990 років будинок кілька разів змінював власника.

«Саша заліз наверх і кличе мене: йди, подивися. Я вилажу, дивлюся — там в кутку він з-під полови дістав віхоть соломи, а в ньому була така невелика сумочка, де лежала ціла пачка оригінальних гравюр, які датуються 1949 роком», — розповідає Микола Бендюк.

 

Знайдені дереворити нині на реставрації, щоб відновити пошкоджені грибком втрати. Потому Бендюк планує передати їх українським музеям.

 

«Стовідсотково гарантую, що їх робили з оригінального кліше Хасевича. Настільки тонка робота, що я, поки не потримав ці гравюри, не розумів, наскільки сильним гравером був Ніл Хасевич. Коли розглядаєш, то бачиш найтонші рисочки, які він робив», — запевнив історик і мистецтвознавець.

 

Читайте також: Воля народам, воля людині: іконічні бандерівці й українська символіка у гравюрах Хасевича

 

Фото: Суспільне Рівне