PEN Ukraine

ПЕН про рішення Куркова: Важливо не примножувати ворожості і ворогів

23.09.2023

Бачите помилку в тексті — виділяйте фрагмент та тисніть Ctrl + Enter

Володимир Єрмоленко, президент PEN Ukraine, повідомив, що не підтримує рішення Андрія Куркова, українського письменника, попереднього очільника PEN Ukraine, взяти участь у дискусії з разом з російським/ою письменником/цею Машею Ґессен. Про це він написав на своїй фейсбук-сторінці.

«Ми пам’ятаємо ситуацію, яка відбулася цього року на американському фестивалі. Тоді наші автори, Артем Чех, Ірина Цілик та Артем Чапай були поставлені в ситуацію, яка суперечила первинним домовленостям про відсутність російських подій на фестивалі. А потім, на жаль, після дій Ґессен, деякі публікації в американській пресі геть викривили ситуацію, показавши українських авторів “жорстокими” і знецінивши український голос. І, на жаль, наші відповіді лишилися в американській пресі поза увагою», — наголошує Єрмоленко.

 

За його словами, Український ПЕН є демократичною організацією і не вказує учасникам та учасницям, що їм робити і чого не робити.

 

«Це складна й болюча тема, і ті чи ті рішення тих чи тих людей завжди будуть наштовхуватися на критику. І ця критика має існувати. Я вважаю, що критика, яка прозвучала у пості Артема Чеха, є справедливою. Є чіткі певні наслідки від тих травневих подій. Однак я би дуже просив нас усіх пам’ятати, що критика вчинків не має бути війною на знищення своїх», — каже Єрмоленко.

 

Він стверджує, що у кожного є різні критерії «своїх» і «чужих», але сьогодні дуже важливо не примножувати ворожості й ворогів. Єрмоленко вважає, що справжній ворог очевидний, і тому українці не можуть піддаватися спокусі примножувати цих ворогів всередині свого суспільства.

 

«Я не підтримую цієї конкретної дії пана Андрія, я вважаю її дуже нечутливою до того досвіду, через який проходить країна, наші військові, наші автори — але водночас я бачу, що робота Андрія у світі на користь України є величезною. І про це важливо пам’ятати. Ми увійшли в складний період на міжнародній арені, який, можливо, не всі помітили. Підтримка і досі є великою, але ми дедалі більше стикаємося з байдужістю і навіть ворожістю. І не лише в “незахідному” світі – в західному світі теж. Серед наших партнерів теж. Нам важливо, на мій погляд, обирати дії, які нас посилюють, а не послаблюють. Тріщини в суспільстві неуникні під час війни, але, мені здається, ми маємо робити все можливе, щоб не дати цим тріщинам перетворитися у прірви», — підсумував Єрмоленко.

 

Як повідомлялося, Міжнародний авторський фестиваль у Торонто планує 24 вересня провести подію «Нотатки про вторгнення: Маша Гессен та Андрій Курков у розмові про війну Росії в Україні, що триває». Цей крок публічно критикував письменник та військовослужбовець Артем Чех, що стало початком дискусії довкола ситуації в соцмережах.

 

Читайте також: PEN Ukraine: Наша позиція — уникати подій за участі росіян

 

Чільне фото: Данило Павлов/The Ukrainians