PEN Ukraine

PEN Ukraine: Наша позиція — уникати подій за участі росіян

17.05.2023

Бачите помилку в тексті — виділяйте фрагмент та тисніть Ctrl + Enter

Виконавча Рада Українського ПЕН заявила, що від початку повномасштабного вторгнення росії закликає уникати участі в заходах під знаком об’єднання представників України й росії. Про це повідомили на офіційному сайті організації.

«Ми, як Виконавча Рада Українського ПЕН, вважаємо, що сприяння будь-яким ілюзіям діалогу між українськими та російськими авторами на спільних заходах є не лише проблематичним, а й аморальним, доки російська військова агресія ставить під загрозу життя цивільних українців», — наголошують в PEN.

 

В організації стверджують: позиція не пов’язана ні з її ставленням до конкретних осіб, ні з судженнями щодо їхніх політичних поглядів та їхніх дій.

 

Водночас провідним для PEN є принцип відповідальності, а українські діячі культури відповідають своїми діями нині перед  народом України.

 

«Ми переконані, що ділити спільний культурний простір із росіянами в час війни означатиме зраду пам’яті безпричинно вбитих російською армією. З нашого боку це свідчитиме про байдужість і неповагу до страждань закатованих та брак емпатії щодо тих, хто втратив домівки. Ми не хочемо зраджувати довіру тих, хто щоденно ризикує своїми життями на фронті. Іншими словами, ми не хочемо ставати нечулими, безвідповідальними та нелюдяними», — зазначають підписанти заяви.

 

Щодо несхвальних зауважень щодо цієї позиції (один із лідерів російської опозиційної думки заявив, що вбачає “сплески нацизму” серед українців, а одне видання ввело своїх читачів в оману твердженнями про “шантаж” і “ультиматуми” з боку “жорстоких” українців), у PEN наголошують: така реакція обурлива. Організація закликає до прозорості та відкритості у плануванні заходів із залученням українських спікерів, адже українські автори мають право знати, чи будуть росіяни запрошені на ті чи інші заходи, і в якій іпостасі.

 

«Ми вважаємо аморальним і невідповідним нашим цінностям уявляти, буцімто українські й російські письменники чи діячі культури можуть виступати разом чи мати спільний майданчик для висловлювання. Це створює небезпечну ілюзію можливості “діалогу” між представниками України й Росії», — зазначають в організації.

 

Також у PEN наголошують, що вважають кожного зі своїх членів та членкинь вільним висловлювати власну позицію з цього питання, а також сподіваються на розуміння з боку партнерів.

 

«Протягом останніх уже майже 15 місяців повномасштабної війни росії проти України левову частку нашого часу забирає комунікація з іноземними інституціями та партнерами з приводу запрошень нас та наших авторів на різні культурні події. Ми нагадуємо про нашу позицію, узгоджуємо програму, пояснюємо знову і знову наші аргументи, відмовляємося від участі, якщо наші аргументи не чують і нашу позицію не поважають. В останні місяці в комунікації з іноземними культурними інституціями я мала відчуття, що наша позиція почута і зрозуміла. І найчастіше вона навіть не проговорювалася нами – організатори про неї знали і відпочатку говорили, що вони її підтримують і поважають. Але в останні тижні я знову маю відчуття, що таких ситуацій, коли українців і росіян знову збиратимуть під одну парасольку, стане більше», — додала виконавча директорка PEN Ukraine Тетяна Терен.

 

За її словами, російські інтелектуали не хочуть робити свою роботу — замість того, щоб осмислювати російський імперіалізм та імперську суть своєї культури, вони активно вмикаються в обговорення, чому українці, “cruel Ukrainian authors”, знову й знову відмовляються від участі у спільних подіях. Водночас українці (в умовах війни, обстрілів міст, вбивств і катувань  людей) нагадують світу про століття російської колоніальної політики щодо України й причини цієї геноцидальної війни.

 

Серед підписантів заяви PEN Ukraine:

  • Володимир Єрмоленко;
  • Мирослава Барчук;
  • Остап Сливинський;
  • Ігор Козловський;
  • Алім Алієв;
  • Лариса Денисенко;
  • Ірина Славінська;
  • Артем Чапай;
  • Оля Гнатюк;
  • Тетяна Терен.

 

Як відомо, російський/а журналіст/ка Маша Гессен вийшли зі складу PEN America через скасування заходу за участі російських письменників на фестивалі The World Voices Festival. Підставою для скасування події стала відмова українських письменників Артема Чеха, Ірини Цілик й Артема Чапая брати участь в фестивалі, де присутні росіяни. У статті для The Atlantic Гессен сказали, що можуть зрозуміти «бажання бути жорстоким до росіян».

 

Читайте також: Український PEN: Поки на нас падають бомби та ракети, діалог про примирення неможливий

 

Чільне зображення: PEN Ukraine