Валерій Шевчук

Пішов з життя письменник й історик Валерій Шевчук

06.05.2025

Бачите помилку в тексті — виділяйте фрагмент та тисніть Ctrl + Enter

У віці 85 років відійшов у засвіти один з найяскравіших письменників-шістдесятників, історик, архівіст, автор літературознавчих і публіцистичних праць, інтерпретатор українського бароко Валерій Шевчук. Про це повідомив народний депутат Микола Княжицький на своїй фейсбук-сторінці.

«Сьогодні зранку після важкої хвороби помер великий український письменник і дослідник Валерій Шевчук. Вічна пам’ять», — написав Княжицький.

Валерій Шевчук народився 20 серпня 1939 року в Житомирі. Після завершення школи, в 1956 році, мріяв стати геологом, однак, втративши інтерес до цієї професії, вирушив до Львова, щоб спробувати вступити до Львівського лісотехнічного інституту. Проте вступна спроба була невдалою, і він повернувся додому. 

 

Навчався на історико-філософському факультеті Київського університету (Київський національний університет імені Тараса Шевченка). Після закінчення навчання автора призвали до армії.

 

Валерій Шевчук повернувся додому у 1965 році — саме тоді, коли розпочалися масові політичні арешти серед української інтелігенції. Письменник брав участь у протесті проти масових репресій у кінотеатрі «Україна».

 

Дебютним твором автора стало оповідання «Настунька» в збірнику «Вінок Кобзареві», що вийшов у Житомирі у 1961 році. Був членом Спілки письменників України з 1967 року.

 

Творчим доробком автора стали численні історичні романи, новели та повісті, серед яких — «Тіні зникають опівдні», «Дім на горі», «Око прірви» та «Юнаки з вогненної печі»

 

Окрім того, Шевчук був автором близько 500 наукових і публіцистичних статей з питань історії літератури, а також був дослідником і перекладачем сучасною українською мовою творів давньоукраїнської літератури. Займався перекладом барокових творів на сучасну українську мову, упорядковував відомі антології, а також писав белетризовані біографії.

 

У 1986 році став «Заслуженим діячем польської культури». Вже наступного року, у 1987, Шевчук отримав Шевченківську премію за роман «Три листки за вікном». У 1999 році письменника нагородили «Орденом князя Ярослава Мудрого» V ступеня.

 

У 2007 році став почесним професором Національного університету «Києво-Могилянська академія».

 

Нагадаємо, у серпні 2024 року, до 85-ліття Валерія Шевчука, Читомо взяло інтервʼю у письменника, у якому поговорили про його життя та творчість, про службу в армії, шістдесятників і опір режиму, про хамів і нудятину в росії, а також про найважливішу мету, якої досягти вдалося. Читайте інтервʼю за посиланням