Виставка

Почалась виставка, на якій експонують оригінал Конституції Пилипа Орлика

17.08.2021

Бачите помилку в тексті — виділяйте фрагмент та тисніть Ctrl + Enter

Впродовж чотирьох місяців у Києві експонуватимуть оригінал Конституції Пилипа Орлика. Про це йдеться на фейсбук-сторінці Національного заповідника «Софія Київська».

З 17 серпня у Національному заповіднику «Софія Київська» діє виставковий проєкт «Раритети української козацької держави – Гетьманщини ΧVII–XVIII до 30-річчя Незалежності України». У його межах виставили вісім експонатів, – символів влади гетьманів Івана Мазепи та Пилипа Орлика: латиномовний примірник «Пактів та Конституцій Війська Запорозького» 1710 року, п’ять універсалів 1687–1702 років, виданих у Батурині Іваном Мазепою, Клейнод Івана Мазепи (Мощехранительниця) – Знак гідності Голови Української Держави, гетьманська булава. Частину раритетів, а саме булаву та Конституцію, привезли зі Швеції. Решта експонатів належить до фонду українських архівних та музейних установ.

Виставка відкрита у Софійському соборі, триватиме до 14 листопада. Час роботи виставки − з 10 до 18 години. Відвідати можна за вхідними квитками на територію заповідника «Софія Київська» (25 гривень) і у Софійський собор, повна вартість − 100 гривень, пільгова − 40.

 

Зазначимо, «Договори і Постановлення Прав і вольностей Війська Запорозького» написали у 1710 році в Бендерах (Молдова), − документ став першою у світі Конституцією. Вона встановлювала основи державного устрою, форми правління, розподіл повноважень між трьома гілками влади, окреслювала державні кордони. У документі йшлося про цілісність і непорушність кордонів України та відновлення братерства з Кримською державою.

 

Документ зберігся у декількох редакціях: основний та скорочений тексти латинською мовою, а також два тексти староукраїнською мовою. Зокрема рукописи скороченого варіанту і преамбули основного варіанту латиною зберігаються у Національному архіві Швеції, а оригінальний рукопис договору староукраїнською мовою (із власноручним підписом Орлика та печаткою Війська Запорозького) і його пізніша скорописна діловодна копія зберігаються у Російському державному архіві давніх актів у Москві.

 

Нагадаємо, весною у Львові знайшли рукописну копію Києво-Печерського патерика, датовану 1619 роком.

 

Додамо, у 2019 році з нагоди сторіччя Книжкової палати експонували документи і праці відомих громадських і державних діячів України.