статистика

Понад 70% українців вважають українську мову рідною

10.11.2021

Бачите помилку в тексті — виділяйте фрагмент та тисніть Ctrl + Enter

Українську вважають своєю рідною мовою 78% українців. Про це йдеться у результатах соціологічного опитування «День української писемності та мови-2021: чи стає державної мови більше у публічному просторі?», які оприлюднили на сайті фонду «Демократичні ініціативи» імені Ілька Кучеріва.

Разом з тим, російську мову вважають різно 18% опитаних. На Заході та в Центрі України майже абсолютна більшість відзначає, що українська є їхньою рідною мовою. У Південному регіоні 56% назвали рідною українську і 41% – російську. На Сході 59% рідною вважають українську і 34% – російську.

Частіше вважають своєю рідною мовою українську молоді люди. Серед молоді віком 18-29 років українську вважають рідною 83%, а серед найстаршої групи респондентів (понад 60 років) – 74%. Така сама динаміка спостерігається, якщо аналізувати окремо Південь та Схід: 64% молоді Півдня та Сходу вважають рідною українську, натомість серед найстаршого покоління – 53%. Серед мешканців міст-мільйонників найбільше (55%) рідною вважають українську, 40% – російську. Серед мешканців менших міст та сіл українську називають рідною значно частіше.

«Ймовірно, існує вікова динаміка й серед населення міст-мільйонників Півдня та Сходу (тобто молодь у великих містах буде частіше сприймати українську рідною, аніж старше покоління). Однак цю тенденцію можливо буде перевірити у майбутніх опитуваннях із більшою вибіркою, адже такий аналіз вимагає залучення чотирьох змінних: регіону, віку, типу поселення і рідної мови респондента. Це призводить до низької наповненості груп, щоб результати такого аналізу можна було вважати надійними в опитуванні з вибіркою близько 2000 респондентів», − припускають соціологи.

 

55% респондентів підтримують норму «мовного закону» про обслуговування українською мовою при збереженні можливості обслуговування клієнтів іншими мовами на їхнє прохання. 21% таку норму не підтримує і ще майже для 18% українців це байдуже.

 

Найбільше тих, хто підтримує обов’язкове обслуговування державною мовою у Західному та Центральному регіонах – 74% та 62%  (натомість не підтримують 11% та 14% відповідно). На Півдні та Сході України приблизно однакові частки тих, хто підтримує та не підтримує цю норму закону: на Півдні 33% підтримують, а 37% – ні, натомість на Сході 38% підтримують, а майже 33% – ні. В обох цих регіонах також близько 30% тих, хто не визначився зі своїм ставленням або для кого це байдуже.

 

59% українців відзначають, що за їхніми спостереженнями, за останні пів року використання української мови у сфері обслуговування та торгівлі стало більше (26% сказали, що трохи більше, а 33%, що суттєво більше). Майже третина громадян (31%) не зауважили змін у частоті вживання української мови. Збільшення частоти використання державної мови помітили в усіх регіонах. При цьому на Сході найчастіше (44%) говорили, що використання української суттєво зросло (і ще 20% завважували, що збільшилося трохи). Однак на Півдні найчастіше відзначали, що з використанням мов нічого не змінилося (41%).

 

Загальнонаціональне опитування провели Фонд «Демократичні ініціативи» імені Ілька Кучеріва спільно з соціологічною службою Центру Разумкова з 29 липня по 4 серпня. Його провели методом особистого інтерв’ю з 2019 респондентами/-ками віком від 18 років за місцем їхнього проживання.

 

Додамо, що цього року ввели обов’язкове тестування для держслужбовців різних рівнів, − Читомо дізналось їхню кількість.

 

Нагадаємо, наприкінці минулого року за поширеністю в інтернеті українська мова посідала 21 місце.