Андрій Курков

Прем’єра фільму «Сірі бджоли» за романом Куркова відбудеться у Роттердамі

22.12.2023

Бачите помилку в тексті — виділяйте фрагмент та тисніть Ctrl + Enter

Міжнародна прем’єра українського фільму режисера Дмитра Мойсеєва «Сірі бджоли» за однойменним романом Андрія Куркова відбудеться на головному конкурсі 53-го Міжнародного кінофестивалю у Роттердамі International Film Festival Rotterdam (IFFR). Про це йдеться на офіційному сайті конкурсу IFFR 2024.

«Перше, що мене захопило, це те, що у книзі фокус був не на війні, а на людині. І це ми перенесли й у фільм. Ми екранізували лише першу частину книги, де дія відбувається в “сірій зоні”, бо всю книгу неможливо було екранізувати через окупацію Криму. Та і перша частина найбільше “кінематографічна”. Основна задача була зберегти атмосферу одночасно спокою і напруження, і це вдалося. Я радий, що автор дав мені достатньо свободи для змін, яких потребує кіномова, бо інакше б фільм не вийшов», — розповів режисер Дмитро Мойсеєв в ексклюзивному коментарі Читомо.

 

Фільм розповідатиме про двох «ворогів дитинства», останніх мешканців невеликого села, які лишилися жити в «сірій зоні» поблизу лінії фронту.

 

«”Сірі бджоли” сильні завдяки маленьким вчинкам людства, які демонструють ці персонажі. Вони показують війну та спустошення, яке вона приносить, через непомітні деталі повсякденності. Хоча ці двоє ніколи не були близькими й не поділяють однакові погляди на війну, схоже, що обставини пов’язують їх дивним чином», — зазначила директорка фестивалю Ваня Калуджерчіч.

 

Головні ролі в стрічці виконали Віктор Жданов та Володимир Ямненко. Режисер та автор сценарію — Дмитро Мойсеєв, продюсерка — Іванна Дядюра. Виробництвом фільму займався «Ідас Інтернешнл Філм» за підтримки Державного агентства України з питань кіно.

 

Події фільму відбуваються в січні 2022 року. Знімання розпочинались в селі Вовчоярівка Луганської області на початку лютого і вимушено перервались 22 лютого.

 

«Сірі бджоли» — роман, що вийшов у 2018 році у видавництві  «Фоліо». Українського  його переклала Катерина Ісаєнко. Роман розповідає про життя людей під час війни на Сході України. 

 

Роман увійшов до списку найкращих книжок-2022 за версією The New Yorker і перекладений на англійську, німецьку, французьку, данську мови. Видання The New York Times рекомендувало «Сірі бджоли» до перекладу у 2022 році в США. Також за мотивами книжки в театрі на Подолі проходять однойменні вистави.

 

Андрій Курков —  український письменник російського походження, кіносценарист, був президентом Українського ПЕН. Автор романів та повістей «Бикфордов мир», «Приятель покойника», «Пикник на льду», «Последняя любовь президента», «Ночной молочник», «Львовская гастроль Джими Хендрикса», «Дневники Майдана», «Серые пчелы», а також книжок оповідань, творів для дітей та сценаріїв до фільмів. Твори Андрія Куркова перекладені понад 40 мовами світу.

 

Як повідомлялося,  17 лютого 2022 року, перед вторгненням, в Луганській області розпочалися зйомки фільму.

 

Читайте також: Химери колективної пам’яті: міфотворення в книжках Кононенко й Куркова

 

Чільне фото: IFFR