* ESC - закрити вікно пошуку
ЛітАкцент
Продовжувати справу «ЛітАкценту»: в Україні заснували нове літературне медіа «Культ критики»
25.01.2024В Україні заснували нове культурне медіа «Культ критики», головним фокусом якого є літературна критика. Про це на своїй фейсбук-сторінці повідомив Ростислав Семків.
Концепція
Концепція медіа полягає в тому, аби відродити популярність літературної критики в українському культурному середовищі:
Поверховість, загальна оглядовість, спрощена оцінність — усе це превалювало в довколалітературному середовищі протягом останніх років, проте цей скупий інструментарій здатен пробити лише зовнішній шар літературного тексту. Звісно, далеко не вся літературна критика редукувалася аж такою мірою. Утім, і далеко не все, що стосується дискусій про книжки, можна назвати літературною критикою. Під тиском позалітературних чинників це середовище існує за сценарієм популяризації, ширшого масштабування літератури, і це, варто визнати, теж вкрай важлива місія. Але популяризація, на жаль, майже завжди означає спрощення — така вже ціна донесення тексту до більшої кількості читачів. А критика, ясна річ, спрощенню не підлягає.
Творці медіа впевнені: критика «у всій своїй непростоті, з глибиною занурення», хай навіть і не дуже затребувана масовою авдиторією, повинна існувати.
«Нестандартні роздуми, а не лише простий опис. Широка інтерпретація, що виходить за межі суто одного твору, а не лише враження, обрамлене обкладинкою та останньою крапкою. Панорамна дискусія про літературу як явище, а не лише про книжку як об’єкт. Писати не так академічно-страшно з науковим жаргонізмом, але й не так публіцистично-емоційно та загально. Себто стильно, але фахово. Фахово, але доступно. Доступно, але із заглибленням. Із заглибленням, але цікаво», — так медіа окреслює принципи своїх майбутніх текстів.
Ілля Рудійко, головний редактор медіа, у коментарі Читомо розповів, що ідея зробити таке медіа виникла ще від припинення роботи літературно-критичного порталу «ЛітАкцент».
«Після “ЛітАкценту” тон літературних обговорень дещо змінився. Точніше — уніфікувався, позаяк тоді в довколалітературній системі координат просто не стало оцієї осі фахових матеріалів про художню літературу не в суто академічному середовищі. Так, були й досі є інші компетентні (у сенсі — з відповідною освітою, досвідом, рівнем занурення в тему) літературні оглядачі, проте вони розпорошені на різних медіа, а цілісного майданчика, що спеціалізувався б саме на такому контенті, з часів “ЛітАкценту” не було. Тож ідея запропонувати альтернативу саме в цьому векторі була цілком закономірною», — вважає Рудійко.
Назву «Культ критики» запропонувала Богдана Романцова. Назва медіа відсилає до однойменної рубрики на «ЛітАкценті».
Серед інших медіа, досвід яких «Культ критики» взяв до уваги — літературний журнал «Критика». «У “Критики” є той первень, який ми цінуємо і якого прагнемо. Я б це назвав критичним імпульсом прочитання, коли текст не просто проковтується, а препарується за допомогою close reading. А втім, наші концепції таки відрізняються, особливо в тому, що стосується форматів. Ми орієнтуємося радше на “ЛітАкцент” — це для нас взірець, навіть певна рольова модель», — зазначає головний редактор «Культу критики».
Редакція та автори
У редакцію медіа входять:
- літературний критик, видавничий редактор Ілля Рудійко обіймає посаду головного редактора;
- поетка Дарина Чупат — заступниці головного редактора;
- керівниця відділу асортименту Книгарні «Є» Оксана Демова — менеджерки проєкту.
За словами Іллі Рудійка, авторів залучатимуть залежно від теми й жанру тексту. «Це теж до певної міри елемент нашої концепції. Кожен критик найсильніший саме у своїй темі, проза це чи поезія, постмодернізм чи реалізм, інтелектуальна проза чи жанрова література. Тож цілком логічно давати кожному критику висловлюватися на ту тему, в якій він найбільш компетентний, про яку найвичерпніше може розповісти. Такі тексти виходять перевірені та якісні, і саме на це ми цілимося», — каже він.
Медіа також акцентуватиметься на молодих критиках і літературознавцях, котрі мають академічний досвід і компетенції, тож шукають простір для висвітлення своїх тем.
Фінансування
Медіа «Культ критики» існує під егідою Книгарні «Є». Ілля Рудійко наголошує, що попри фінансування з боку книжкової мережі, на сайті не буде цензури чи упередженої компліментарності. «Ми працюємо з книгарнею, себто завжди перебуваємо поруч із книгами, але при тому — незалежно від видавництв. Отже, тут точно ніякої цензури чи упередженої компліментарності», — каже він.
Прочитати перший текст можна тут.
Як повідомлялося, кілька місяців тому з’явилося нове культурне медіа «Сенсор».
Читайте також: Нові медіа про культуру, які з’явилися з лютого
Чільне зображення: фейсбук-сторінка медіа
This publication is sponsored by the Chytomo’s Patreon community
«Читомо» — це професійне медіа про книжки і книговидання в Україні та світі. Ми залишаємось незалежними лише завдяки коштам наших донаторів. Допоможіть нам розвиватися і ставати ще кращими!
Підтримати проєкт
що більше читаєш – то ширші можливості