PEN America

Росія застосовує тортури до українських митців — PEN Америка

07.12.2022

Бачите помилку в тексті — виділяйте фрагмент та тисніть Ctrl + Enter

Росія використовує репресії проти митців, письменників і діячів культури як тактику культурного знищення. Про це йдеться у звіті делегації письменників і журналістів з Американського PEN про втрати української культури після 24 лютого 2022 року.

У звіті наголошують, що після незаконної окупації у 2014 році письменники, художники та інші діячі культури, особливо ті, хто критикує окупаційні чи сепаратистські сили, були незаконно затримані, ув’язнені та піддані тортурам, щоб змусити їх замовкнути та перешкодити їм писати.

 

Зокрема у липні 2014 року окупаційні війська в Донецьку затримали Сергія Захарова, якого прозвали «донецьким Бенксі» за його нешанобливий стріт-арт, яке висміює та критикує місцеву владу. Бойовики так званого «ДНР» затримали його і понад місяць тримали в полоні у своїй майстерні. Його неодноразово били та імітували страти. Він написав та проілюстрував графічний роман, описуючи свій досвід та досвід інших полонених. 

 

Також донецькі окупанти майже два роки з 2016 по 2017 роки незаконно утримували поета, письменника, науковця та громадського діяча Ігоря Козловського. 

 

Українського письменника та журналіста Станіслава Асєєва, який повідомляв про місцеві події для міжнародних ЗМІ під псевдонімом Васін, затримали в Донецьку у 2017 році й незаконно утримували майже два з половиною роки.  Він написав книжку «Світлий шлях: історія одного концтабору» про своє ув’язнення. 

 

З 2010 по 2014 рік на території колишнього заводу ізоляційних матеріалів діяв фонд «Ізоляція: Платформа культурних ініціатив». За перші роки заснування створили понад 20 мистецьких проєктів. Тут працювали відомі українські та закордонні митці, зокрема Цай Гуо-Цян, Даніель Бурен, Борис Михайлов, Лозано-Хеммер, а також перспективні молоді українські митці, такі як Жанна Кадирова, Apl315, Роман Мінін, Іван Світличний, Гамлет Зіньківський та інші.

 

9 червня 2014 року озброєні представники «ДНР» увірвалися на територію фонду та переобладнали його під тренувальний центр для бойовиків «ДНР», склад автомобілів, військової техніки, зброї, в’язницю та таємний концтабір. Колишні в’язні відзначали, що будівлі «Ізоляції» не були обладнані під в’язницю, а умови там більше нагадували концтабір. Ув’язнені були змушені працювати на наглядачів, які регулярно застосовували фізичне насильство, і були позбавлені їжі, води та медичної допомоги.

 

У звіті також наголошують на тому, що починаючи з 2014 року багато письменників, митців і діячів культури були змушені залишити окуповані росією території чи зони активного конфлікту заради власної безпеки, рятуючись від військового конфлікту чи репресій, переселяючись в інші місця в Україні та за кордоном.

 

Робота над звітом Американського PEN про втрати української культури після 24 лютого 2022 року тривала з червня до листопада 2022 року. 

 

До делегації увійшли письменники і журналісти:

 

  • Дейв Еґґерс – американський письменник і видавець, працює з темою порушень прав людини, адвокатує популяризацію літератури серед молоді та доступну вищу освіту;
  • Пітер Ґодвін – зімбабвійський письменник, журналіст і сценарист, працював закордонним кореспондентом провідних британських медіа у понад 60 країнах світу. Президент Американського PEN у 2012-2015 роках;
  • Барбара Демік – американська журналістка і письменниця, у минулому голова пекінського та сеульського бюро видання Los Angeles Times, кореспондентка у країнах Близького Сходу та Балкан для Philadelphia Inquirer. 

 

«Окупація і війна завдали незліченної шкоди українським культурним голосам, творцям і працівникам. Вони є серед тисяч убитих і поранених внаслідок російських атак або затриманих і яким погрожують російські сили. Багато хто покинув свої домівки та громади. Потреба зосередитись на виживанні часто бере гору над творчістю, і навіть якщо культура не є навмисною мішенню, війна глибоко підриває творчість», — зазначають у звіті.

 

Делегація Американського ПЕН також відвідала Чернігівщину та Київщину (Буча, Гостомель, Бородянка, Ірпінь), щоби побачити наслідки російського повномасштабного вторгнення і влучання у цивільні об’єкти, зокрема пам’ятки архітектури, заклади освіти і культури.

 

Нагадаємо, українці Станіслав Асєєв, Юлія Паєвська (Тайра) та Олександра Матвійчук виступили на Франкфуртському книжковому ярмарку та розповіли про воєнні злочини рф.

Читайте також: Станіслав Асєєв: «Ізоляція» – сучасний концтабір, фінансований Росією

 

Чільне фото: www.hrw.org