* ESC - закрити вікно пошуку
державна мова
Сайти, реклама й освіта — на які мовні порушення скаржаться українці?
05.10.2024Протягом 9 місяців 2024 року секретаріат уповноваженого із захисту державної мови отримав 1633 звернення щодо порушення Закону України «Про функціонування української мови як державної». Про це повідомив Тарас Кремінь на своїй фейсбук-сторінці.
За аналогічний період 2023 року зафіксували 3015 звернень, що свідчить про певне покращення ситуації з дотриманням мовного законодавства.
«Аналіз звернень за III квартали 2024 року показує, що питання захисту державної мови досі є важливим для українців. Хоча кількість звернень зменшилася порівняно з минулим роком, це не означає зниження уваги до мовного питання, а скоріше покращення ситуації з дотриманням мовних норм», — сказав уповноважений Тарас Кремінь. Він також відзначив активність громадян у захисті своїх мовних прав в інтернеті, сфері обслуговування та у зовнішній рекламі.
Найбільше звернень стосувалися відсутності української версії сайтів інтернет-магазинів — 458 звернень (28%), порушень під час обслуговування — 272 (17%), та зовнішньої реклами і вивісок — 215 (13%). У сфері освіти було зафіксовано 118 звернень (73 — у навчальних закладах і 45 — в освіті дорослих), у медичних закладах — 96 звернень. Також надійшли скарги на порушення у медіа (61 звернення), культурі (48), транспорті (46) і книговиданні (23).
Найбільше порушень фіксували у Києві — 612 звернень (37%), Одеській області — 301 (18%), Дніпропетровській та Харківській областях — 133 і 130 відповідно. З Київської області надійшло 69 звернень, інші регіони теж проявили активність: Запорізька (35), Миколаївська (34), Полтавська (28), Львівська (24) та Чернігівська (23). З Луганської області звернень не було, а для 119 звернень регіон не встановили.
Тарас Кремінь наголосив, що проблеми з дотриманням мовного законодавства існують по всій країні, особливо в столиці та великих містах, і зазначив, що потрібна посилена роз’яснювальна робота і контроль за виконанням закону.
«Ми продовжуємо працювати над кожним зверненням, вживаючи всіх необхідних заходів для захисту державної мови та усунення порушень», — додав уповноважений.
Як відомо, у 2023 році українці 8 разів звернулися щодо порушень закону про застосування державної мови у сфері книговидання та книгорозповсюдження, а щодо ВНЗ до уповноваженого надійшло 96 звернень.
Читайте також: Путівник з історії утисків української мови
Чільне фото: vseosvita.ua
This publication is sponsored by the Chytomo’s Patreon community
«Читомо» — це професійне медіа про книжки і книговидання в Україні та світі. Ми залишаємось незалежними лише завдяки коштам наших донаторів. Допоможіть нам розвиватися і ставати ще кращими!
Підтримати проєкт
що більше читаєш – то ширші можливості