втрати_війни

Щонайменше 194 вбитих росією людей літератури: триває збір інформації для проєкту «Недописані»

18.09.2024

Бачите помилку в тексті — виділяйте фрагмент та тисніть Ctrl + Enter

Проєкт «Недописані», запущений на День памʼяті захисників України, ідентифікував 194 діячів літератури, чиї життя забрала російська агресія. Про це повідомили у соцмережах проєкту.

«Недописані» присвячений тим дієвцям літературної галузі, чиє життя забрала росія. Автори проєкту — військовий, волонтер, письменник, перекладач Євген Лір і парамедикиня добровольчого медичного батальйону «Госпітальєри», поетка Олена Герасим’юк — зібрали історії та спогади про загиблих авторів і працівників літгалузі, щоб їхні голоси не зникли. Проєкт покликаний стати платформою для вшанування кожного загиблого і запобігання забуттю їхнього внеску в українську культуру.

 

Окрім відомих широким колам літературних діячів, таких як Гліб Бабич, Вікторія Амеліна, Василь Паламарчук, Володимир Вакуленко, до списку також потрапили і менш відомі автори, які тільки починали свій творчий шлях. «Ми прагнемо зберегти пам’ять про кожного з них. Ці люди — частина нашої культурної спадщини, і кожен із них заслуговує на вшанування», — зазначає Євген Лір.

 

Повний перелік:

 

Процес збору інформації відбувається за допомогою новин, соціальних мереж та пошукових систем. «Коли гине людина літератури, ми дізнаємося про це одразу через новини та соцмережі. Але є й такі, чиї імена вимагають глибшого пошуку», — розповів Євген Лір. У багатьох випадках рідні та друзі посмертно видають рукописи загиблих літераторів на локальному рівні.

 

Одним із таких прикладів є історія Назара Штахети, який працював технічним редактором у видавництві «Наш Формат», долучився до роботи понад 65 книжками за три роки.

 

Запропонувати імена до нього можна у коментарях до цього допису або написавши на фейсбук та твіттер-сторінки Євгена Ліра і Олени Герасим’юк. Також до проєкту можна долучитися на волонтерських засадах. «Ми відкриті до співпраці. Якщо хтось знає про людей літератури, які загинули через війну, ми маємо згадати усіх», — наголосили організатори.

 

Проєкт планують розвивати як меморіальний сайт, а також провести низку подій, присвячених загиблим літераторам.

 

Олена Герасим’юк — поетка, письменниця, парамедикиня добровольчого медичного батальйону «Госпітальєри», волонтерка.

 

Євген Лір — письменник, перекладач, співзасновник проєкту «Твоя підпільна гуманітарка» й однойменного видавництва, військовий, волонтер.

 

Як повідомлялося, перелік Олена Герасим’юк і Євген Лір почали складати навесні 2023 року.

 

Зображення: сторінка проєкту у соцмережі X