артвидання

Така природність: книги художників, листя, птахи і квіти

09.09.2018

Бачите помилку в тексті — виділяйте фрагмент та тисніть Ctrl + Enter

Природа і природне надихає не лише науковців до вивчення і дослідження, а й художників й ілюстраторів – до переосмислення. Книжка «З зеленого листка, птаха і квітки» (“Of Green Leaf, Bird, and Flower”) – досліджує зображення природного світу через книгу – від давніх рукописів із XVI століття до книг сучасних художників.

 

Отже, у цьому випадку ми говоримо про книги художників у книзі.

 

 

У ній яскраво представлені наукові пошуки XVIII-XIX століть, що призвели до збирання та каталогізації матеріальних пам’яток природного світу. Вона також досліджує естетично орієнтовану діяльність натуралістів-самоучок у ХІХ столітті, які збирали в свої альбоми чи гербарії квіти, листя папороті, водорості, пір’я та інші природні матеріали. У вікторіанську епоху таке заняття було особливо модним серед жінок.

 

Альбом малюнків англійських молідів, метеликів, квітів і молюсків, 1805-1822 роки, Графіт, пера, чорнила та акварелі, Єльський центр британського мистецтва, Фонд Пол Меллон.

 

Ожина, колекція Паула Меллона

 

Приклади книг художників XX і XXI-го століття, у тому числі Ейлін Хоган, Менді Боннелл та Трейсі Буш, розширюють бачення природного світу, зокрема у них йдеться про взаємодію з культурою споживачів та сучасними технологіями.

Джон Ділнот, бур’яни та шкідники, Брайтон, Англія, J.Dilnot, 2009, екранний друк, Єльський центр британського мистецтва

 

 

Джон Ділтон, Брайтон, Сассекс, 2012 р., Діорама з природними екземплярами, Єльський центр британського мистецтва

 

Джон Ділнот, колекція метеликів, зроблена в Англії [Брайтон], 2013 р. Діорама, нарізний папір, Йельський центр британського мистецтва

Джулі Кокберн, [книга жуків], [Англія], [Джулі Кокберн], [2002], змінена книга, Єльський центр британського мистецтва

 

Короткі тексти та висловлювання художників супроводять ілюстрації чи фото. А спеціальні закладки й кишеньки для гербарію роблять книжку інтерактивною.

Михайло Погарський: «Книга художника —

це, як правило, інструмент для художнього жесту»

Ця книжка цікава й тим, що супроводжувала однойменну виставку в Йельському центрі британського мистецтва. Ця виставка розглядала перетин художнього та наукового інтересу до природного світу з XVI століття до сьогодення. Зображення британської сільської місцевості та його рідного рослинного і тваринного життя досліджувалися через понад триста об’єктів, взятих перш за все з колекцій Центру.

Виставка включала в себе традиційні книжки, малюнки та відбитки, а також цілий ряд експериментальних медіа, що містять папір, дерево, камінь, природні зразки, звук, відео та інтерактивні мультимедіа. Історичні твори також були запозичені в Beinecke-бібліотеці рідкісних книг і рукописних книг.

 

Велика книга лісу, Рон Кінг

 

Авторка книжки – Елізабет Ферман, що є куратором рідкісних книг та рукописів у Йельському центрі британського мистецтва.

 

Цей каталог до виставки опублікував Центр британського мистецтва  спільно з прес-центром Yale University Press.

 

Ця книжка для всіх, хто хоче втекти у світ природи у супроводі чудових гідів – художників.

 

Як відомо, Taschen перевидало «Мистецтво і науку» знаменитого біолога Геккеля.

Цікаво згадати репортаж із української виставки «Арткнига» 2010 року

 

Фото: Yale news, yalebooksblog.co.uk