дитліт

Тьотя Суп і півники-герої: огляд найцікавіших книжкових новинок для дітей 

29.09.2022

Бачите помилку в тексті — виділяйте фрагмент та тисніть Ctrl + Enter

У вересні в Україні вийшли друком одразу кілька важливих дитячих книжок на теми війни — від документальних історій до чарівних книжок і сайлентбуків. Розповідаємо про найцікавіші новинки.

Тьотя Суп

 • Юлія Стахівська. — Київ: Дух і Літера, 2022.
 • 4+

З березня по травень 35-літня Наталія Бабеуш з Маріуполя готувала дітям і дорослим їжу в бункерах «Азовсталі» — суп із консервів чи того, що вдалося дістати. Діти називали жінку Тьотя Суп і приносили їй малюнки своїх улюблених страв. Так вони не просто вижили, а й зберегли в серцях промінчик світла й надії в найщільнішій темряві. 

 

Історію Наталі та її підопічних записала журналістка ВВС Ілона Громлюк. А письменниця Юлія Стахівська адаптувала історію для дітей. У книжці використали малюнки тих самих дітей і їхніх батьків — Тьоті Суп вдалося забрати їх із собою під час евакуації. 

 

Просту й теплу історію про диво можуть читати і юні, і дорослі читачі. Вона опублікована у вільному доступі на сайті видавництва. А паперовий варіант можна буде придбати трохи згодом. 

Читати книжку.

Півник-переможець

 • Зоряна Живка / Ілюстрації: Богдана Бондар. — Львів: Свічадо, 2022.
 • 4+

Півень у геральдиці символізує військову хоробрість, це символ боротьби і бою. В українській традиції півень — провісник сонця й відродження, символ грозового полум’я, оберіг від вогню, а також символ домашнього затишку. Ці та інші давні смисли знову актуалізувалися в нашій культурі не в останню чергу завдяки півнику васильківської майоліки, знайденому на руїнах багатоповерхівки в Бородянці. Це настільки влучний і місткий образ, що ми ще не раз побачимо його найближчим часом у дитячих книжках.

 

Письменниця Зоряна Живка презентувала цієї осені відразу дві казки про півника. Про другу з них — нижче. А спершу про «Півника-переможця», написаного за класичними «лекалами» кумулятивної казки. Сюжет простий: розбійники —  нероби й нечупари зі Сходу — напали на щасливу країну роботящих і мирних людей: як не захоплять, то хоч пограбують. В наплічнику одного з розбишак опиняється вкрадений рушник-оберіг із червоним півником на ньому. І цей півник стає для нападників справжнім прокляттям.

 

Час до часу у казці виголошується «чарівна» фраза: 

 

Кукуріку, кукуріку, 

Згине ворогів без ліку! 

 

Вона викликає щирий захват у юних читачів, тож одразу радимо влаштовувати читання-перформанси. А в казці стається саме так, як провіщає півень, утім не псуватимемо інтриги. Читайте — і про все дізнаєтеся!

Купити книжку.

Вересова міль

 • Оксана Була. — Львів: «Видавництво Старого Лева», 2022.
 • 5+

Ця книжка підкорює вас із першого ж погляду своїм візуальним «рядом», у якому чарівні вересові барви поєднано з дивовижними орнаментами, що відсилають до класичних оформлень кельтських міфів, норвезьких і данських народних казок. Десь тут, на перетині романтики вересового пустирища, декоративності Кая Нільсена, рун, накреслених на обкладинці «Гобіта», і стилістики сучасного мальопису постає загадковий нічний світ, у якому чарівниці-молі в самому Серці лісу, у Високому Яворі, створюють свої дивоковдри. 

 

Оксана Була найбільше відома в Україні та за її межами завдяки серії книжок про туконі — чарівних лісових істот, охоронців лісу. Але туконі «працюють» удень, уночі ж вони передають естафету молям. Утім, це таємниця, про яку головній героїні ще доведеться дізнатися після непростих пригод.

 

Історією про вересову міль, яка раніше з’являлася у творчості художниці епізодично,  Була доповнює і розширює створений нею казковий Всесвіт, і ми з нетерпінням чекатимемо на продовження серії під назвою «Казки для сонця і місяця».

Купити книжку.

Півник

 • Зоряна Живка / Ілюстрації: Оля Гайдамака. — Львів: «Видавництво Старого Лева», 2022.
 • 5+

У давнину жила собі самотня жінка, що не мала дітей. Натомість вона стала дбати про маленького, хворого, чорного півника — захищала його від сумної долі навіть тоді, коли місто взяли в облогу вороги. Усім жителям загрожувала страшна смерть, але невідь-звідки прийшов герой — Чорний козак, який пообіцяв усіх врятувати.

 

Зоряна Живка створює чарівну в усіх сенсах казку, що апелює до найкращих класичних традицій і може слугувати актуальною алегорією. Текст має потужну культурологічну основу, містить численні фольклорні (і навіть попкультурні) коди, а також побудований на знакових для української культури образах, таких як трепетні стосунки матері й сина.

 

Ілюстрації Олі Гайдамаки теж заслуговують численних компліментів. Одночасно і лаконічні, і складні у своїй багатошаровості, вони апелюють і до барокових, і до романтичних, і до народно-декоративних образів. Але при цьому залишаються на диво сучасними та актуальними.

 

А також символічними: округлі обриси, що домінують на сторінках книжки, мають ледве не магічний ефект. Вони нагадують і про округлість жінки-матері, і про сакральний міський простір, і про яйце як образ Всесвіту, і навіть про захисне коло — те саме, яке креслив Хома Брут, аби захиститися від нечисті. 

 

Читати й розглядати «Півника», помічаючи за позірною простотою глибину, універсальність і багатий культурний бекграунд, — це справжнє задоволення. Віщуємо цьому виданню довгу й щасливу долю книжкової улюблениці дітей і дорослих.

Купити книжку.

Жовтий метелик

 • Олександр Шатохін. — Львів: «Видавництво Старого Лева», 2022.
 • 7+

Сайлентбук «Жовтий метелик» від одного з найцікавіших сучасних українських ілюстраторів — це пронизлива метафорична візуальна розповідь про почуття, які в умовах війни переживаємо ми всі.

 

Головна героїня, тендітна дівчинка, тікає від жахливого, моторошного павука, тенета якого більше нагадують колючий дріт концтаборів. У мить, коли, здається, усе втрачено, у цьому безбарвному світі спалахує крихітний вогник надії — жовтий метелик.

 

Саме він виводить дівчинку з темряви, повз картини руйнації та всілякі небезпеки, до інших людей з такими ж метеликами у грудях і головах — тендітними, але живими попри все. І раптом зграя жовтих метеликів обертається на потужну силу, яка руйнує дріт, а похмурий обрій забарвлює блакиттю.

 

Книжка про страх і звільнення, про безвихідь і свободу, про самотність і єдність, про загрозу і надію, а також про інші обставини війни є напрочуд сильною візуальною реплікою, що не потребує перекладу. Вона розповідатиме про український досвід далеко за межами України. А ми радимо батькам і вчителям влаштовувати з нею сторітайми вдома та на уроках. 

Купити книжку.

Аерокоти. Мурко Мняуск і операція «Великий  вибух»

 • Юлія Ілюха / Ілюстрації: Катя Степаніщева. — Чернівці: Чорні вівці, 2022. — 152 с.
 • 7+

Вийшла друком друга частина пригод вгодованого київського кота Мурка Мняуска, який мріяв про незвичайне життя. У першій («Космокоти», 2020) Мурко стає добровольцем-космонавтом, зустрічає Ілона Маска і… летить на Марс. 

 

Продовження повісті не менш вигадливе, але його можна читати і як самостійну книжку. Повернувшись до своєї господині після космічних мандрів, Мурко вирішує, що життя його стало занадто спокійним, і час знову з головою поринути в пригоди. Не встиг кіт про це подумати, як на зв’язок із ним вийшов головний київський аерокіт — і виявилося, що світові загрожує загадковий терорист. Авжеж, операція «Великий вибух», за законами жанру, завершиться перемогою аерокотів, а ще красень Мурко зустріне свою долю…

 

Юлія Ілюха знову створює динамічну історію про суперкота, за читанням якої діти не встигають знудитися — настільки динамічно все відбувається. Великої глибини чи, боже збав, психологізму від такого читання чекати не варто. Це легка, навіть приємно «дурненька» за змістом і формою книжка з дотепними й талановитими ілюстраціями Каті Степаніщевої, створена спеціально для легковажних канікул або читання під партою, щоб відволіктися від нудного уроку. Таких українських книжок, які розважають попри все й показують, що читати — це не менш весело, ніж гратися в комп’ютерні ігри, на полицях книгарень не так і багато, тож беріть на замітку. 

Купити книжку.

Соня та гра кольорів

 • Юлія Стахівська. — Київ: Дух і Літера, 2022. — 44 с.
 • 9+

Ім’я української художниці та дизайнерки єврейського походження Соні Делоне називають одним із перших серед художників світового авангарду. Засновниця симультанізму та орфізму свою любов до яскравих фарб і впізнаваної геометрії черпала з дитячих вражень — українського ужиткового мистецтва. «Це фарби мого дитинства, фарби України», — писала вона у книжці спогадів «Ми йдемо до сонця».

 

Робіт Соні Делоне в Україні не залишилося, проте, вона поступово повертається в освітні дискурси й наративи. Зокрема, й завдяки мистецьким альбомам для дітей. Власне, «Соня та гра кольорів» — це охудожнена біографія, проілюстрована роботами то фотографіями мисткині. Лаконічний текст зосереджується на вирішальних подіях і враженнях у житті художниці, але робить це не схематично, як шкільна біографія, а легкими імпресіоністичними мазками. Якісний і вдумливий зразок для початкового знайомства з мисткинею.

Купити книжку.

Ігри і казки, які лікують

 • Аліна Руденко / Ілюстрації: Т. Сорудейкіна. — Харків : Вид. група «Основа», 2022. — 208 с. 
 • Батькам дітей від 1,5 років

Це друге — доповнене — видання посібника на основі на казкотерапії від психологині Аліни Руденко, що працює з дітьми. Спершу ми бачимо опис певної поведінкової проблеми. Зазвичай це типові труднощі в поведінці малюків, такі як примхи, упертість, тривожність, жадібність, сором’язливість, тривожність тощо. Потім — висновок психолога і вправи, що допомагають розв’язати проблему. 

 

Перш за все, з дітьми можна почитати казку, що ілюструє певну поведінку, і пограти в запропоновану психологинею гру за мотивами прочитаного. Наприклад, діти з батьками грають персонажів, про яких щойно прочитали, а потім міняються ролями. Ця активність допомагає дітям краще зрозуміти емоції та переживання героїв і побачити схожості з власною поведінкою.

 

Так, у веселій ігровій формі, дитина знаходить для себе можливі варіанти виходу із ситуації чи конфлікту, а також нові патерни поведінки.

 

Запропоновані казки дещо схематичні, а дизайн книжки не назвеш вишуканим. Утім, головній меті видання це не заважає: тексти виконують функцію посередника — вони закликають до доброзичливого спілкування з дитиною, показуючи конструктивні кроки до розв’язання проблеми. Решта ж залежить від терплячості, спостережливості та проникливості дорослих.

Купити книжку.

 

Читайте також: Півріччя у дитячих книжках-2022: чорниці, партизани й Мрія