PEN America

Третина всіх ув’язнених письменників світу припадає на Китай

04.05.2024

Бачите помилку в тексті — виділяйте фрагмент та тисніть Ctrl + Enter

Станом на 2023 рік у в’язницях були ув’язнені 339 письменників з 33 країн світу. Про це ідеться у звіті індексу Freedom to Write, започаткованого американським PEN-клубом.

107 з усіх позбавлених волі письменників утримують у Китаї, майже половину з них — за висловлювання в інтернеті. За словами директора з досліджень PEN America Джеймса Тагери, справжня кількість ув’язнених владою Китаю набагато більша, окрім того, частина письменників страждають від цензури чи самоцензури.

 

Загалом показник у 339 в’язнів найвищий за останні 5 років, відколи PEN America збирає дані про ув’язнених письменників. Це на 62 письменники більше, ніж у 2022 році й на 101 більше, ніж у 2019.

 

Країни, що ув’язнили найбільше авторів:

  • Китай — 107;
  • Іран — 49;
  • Саудівська Аравія — 19;
  • В’єтнам — 19;
  • Ізраїль (включно з територією Палестини) — 17;
  • Білорусь — 16;
  • росія — 16;
  • Туреччина — 14;
  • М’янма — 12;
  • Еритрея — 7.

 

«Авторитарні режими, загарбники та демократії у стані занепаду, особливо під час воєн і конфліктів, усвідомлюють ключову роль письменників у заохоченні до критичного мислення та вільнодумства, розбудові солідарності між різними народами й формуванні бачення кращого світу», — зазначила Лізл Ґернтольц, директорка PEN/Barbey Freedom to Write Center.

Згідно зі звітом, найбільше письменниць ув’язнені в Ірані. Більшість із них засудили за підтримку руху Woman Life Freedom та критику примусового носіння хіджабу. Серед ув’язнених і лавреатка Нобелівської премії миру та премії PEN/Barbey Freedom to Write 2023 Наргес Мохаммаді.

 

У 2023 році до складеного PEN переліку 10 країн, що найбільше порушують свободу слова, уперше ввійшли Ізраїль і росія.

 

«Білорусь сумно відома тим, що систематично піддає політичних в’язнів, pjrhtvf письменників, систематично суворішим умовам, ніж ув’язнених загалом, включаючи примусове тримання під вартою без зв’язку з зовнішнім світом і тортури», — повідомляють у звіті PEN.

 

У 2023 році PEN America зафіксував 51 випадок убивства, 16 викрадень і 90 випадків втеч письменників через загрозу для життя. Ці злочини внесли до переліку PEN America’s Writers in Risk Database.

 

Як повідомлялося, у 2023 році у Китаї засудили поетку Сюй На до 8 років ув’язнення. Пізніше Китай засудив до смертної кари письменника з Австралії через звинувачення у шпигунстві.

 

Читайте також: Іран: чи носила Єва хіджаб?

 

Чільне фото: AFP