видавництва

Три українські видавці порушили мовний закон у 2022 році

21.07.2023

Бачите помилку в тексті — виділяйте фрагмент та тисніть Ctrl + Enter

Три з 16 видавців, що у 2022 році видали державною мовою менше, ніж 50 % від усіх книжок, також порушували закон України «Про забезпечення функціонування української мови як державної». Про це повідомили на сайті Уповноваженого із захисту державної мови.

Наприкінці березня 2023 року мовний омбудсмен Тарас Кремінь за зверненням Держкомтелерадіо розпочав перевірку 16 видавців, які, за даними Книжкової палати, у 2022 році видали державною мовою менше, ніж 50 % від усіх назв книжкових видань.

 

Як повідомили в секретаріаті уповноваженого, з 16-ти видавців перевірити інформацію та отримати пояснення вдалося лише щодо 13-ти, а в діяльності трьох із них знайшли порушення частини четвертої статті 26 закону про державну мову. Щодо керівників видавництв склали протоколи про адміністративне правопорушення.

 

Водночас у секретаріаті зазначають, що кількість виданих ними книжок недержавною мовою насправді незначна, — від 2-х до 5-ти. Відповідно до поданих видавцями пояснень, основна причина правопорушення — вимушене тимчасове припинення роботи у зв’язку із повномасштабним вторгненням росії в Україну або проблеми з папером.

 

Мовний омбудсмен розповів, що під час перевірки вдалося виявити значно ширше коло проблем у видавничій справі: це насамперед невчасне або невиконане статисти звітування видавців, а також з контроль за видавничою діяльністю в Україні.

 

«Нам не вдалося перевірити дані 3-х видавців, які були вказані у переліку Держкомтелерадіо, бо вони змінили найменування та реквізити чи припинили свою діяльність. Значна частина видавців порушує закон та не подає до Книжкової палати обов’язковий примірник видання, що унеможливлює точний облік виданих книг. Так далі не може бути», — розповів Тарас Кремінь.

 

За словами уповноваженого, внаслідок державного контролю створили конкретні рекомендації щодо розв’язання цих проблем.

 

«Надалі ми напрацюємо з Держкомтелерадіо та Книжковою палатою дієвий алгоритм визначення стану дотримання видавцями у 2023 році законодавства про державну мову. Держкомтелерадіо має вживати передбачені законом про книговидання санкції до порушників, що не надають до Книжкової палати необхідну інформацію», — наголосив мовний омбудсмен.

 

Як відомо, норми мовного закону, які регламентують використання державної мови у сфері книговидання та книгорозповсюдження, набули чинності 16 липня 2021 року. Вони передбачають, що не менше половини всіх виданих протягом року видавцем книжок мають бути українською мовою, також не менше 50% назв книжок, що продаються у книгарнях чи інших місцях розповсюдження, мають бути державною мовою.

 

Читайте також: Що змінилося в законах щодо книжкової галузі у 2021: розбираємося

 

 Чільне фото: Getty Images