свобода слова

Туреччина ухвалила закон про дезінформацію з позбавленням волі до 3 років

14.10.2022

Бачите помилку в тексті — виділяйте фрагмент та тисніть Ctrl + Enter

Парламент Туреччини прийняв закон, що передбачає ув’язнення журналістів і користувачів соціальних мереж на термін до трьох років за «поширення дезінформації». 

Документ запропонував президент Туреччини Реджепом Таїпом Ердоганом. Партія справедливості (партія Ердогана) та розвитку та Партія націоналістичного руху проголосували за схвалення законопроєкту. 

 

Опозиційні парламентарі, представники європейських країн та активісти з прав ЗМІ закликали його скасувати.

 

Найбільше їхнє занепокоєння викликає стаття 29 закону: там сказано, що тим, хто поширює в інтернеті неправдиву інформацію про безпеку Туреччини з метою «створення страху та порушення громадського порядку», загрожує позбавлення волі на строк від одного до трьох років.

 

Критики стверджують, що в документі немає чіткого визначення «неправдивої або оманливої ​​інформації», що залишає закон відкритим для зловживань з боку судів, які, за їхніми словами, і без того агресивно розправлялися з відкритим інакомисленням в останні роки.

 

Партія Ердогана заявила, що законодавство потрібне для боротьби з дезінформацією та неправдивими звинуваченнями в соціальних мережах і нібито не змушує замовкнути опозицію.

 

Енгін Алтай, депутат від основної опозиційної Республіканської народної партії), заявив за кілька хвилин до фінального голосування, що країна вже відстає від більшості інших у свободі преси, і закон робить «неможливим причетність до цих списків».

 

ПСР Ердогана заявила, що законодавство потрібне для боротьби з дезінформацією та неправдивими звинуваченнями в соціальних мережах і не змусить замовкнути опозицію.

 

Зараз законопроєкт відправлений на остаточне затвердження президенту.

 

Венеціанська комісія вважає, що новий закон призведе до посилення самоцензури в ЗМІ напередодні голосування.

 

У Всесвітньому індексі свободи преси Туреччина посідає 149 місце зі 180 країн. Організація «Репортери без кордонів», яка складає щорічний індекс, каже, що дискримінаційна практика проти ЗМІ в Туреччині є звичайною справою, а регулятор «допомагає економічно послабити налаштовані критично телеканали, накладаючи на них значні штрафи».

 

Нагадаємо, Міжнародна асоціація видавців закликала не екстрадувати турецького видавця і правозахисника Рагіпа Зараколу, переслідуваного в Туреччині, у межах домовленості між Туреччиною та Швецією щодо вступу останньої до НАТО.

 

Читайте також: Під суд за три крапки: журналісти та письменники-політв’язні Туреччини

 

Джерело: Reuters

Чільне фото: Главком