авторське право

Твори яких авторів потрапили до суспільного надбання у 2024?

02.01.2024

Бачите помилку в тексті — виділяйте фрагмент та тисніть Ctrl + Enter

1 січня в Україні, як і в низці інших країн, відзначають День суспільного надбання. Цьогоріч у публічне використання потрапили твори авторів, що померли у 1953 році.

 

Серед них роботи:

 

  • Ділана Томаса, валлійського поета, що може бути відомий українським читачам з перекладів Михайла Москаленка;
  • Еліс Мілліган, ірландської письменниці, феміністки та активістки Celtic Revival;
  • Ельзи Бесков, шведської дитячої письменниці та ілюстраторки;
  • Франсіса Пікабії, відомого французького художника, ілюстратора, дадаїста та автора віршів «П’ятдесят два дзеркала»;
  • Джона ван Мелле, південноафриканського письменника голандського походження;
  • Рашильд, французької письменниці та драматургині;
  • Юлії де Бургос Гарсії, пуерториканської поетки, громадської діячки та борчині за права для жінок та письменниць африканського/афрокарибського походження.

 

Серед українських авторів — роботи етнографа і музикознавця Климента Квітки та перекладачки, фольклористки й мемуаристки Софії Тобілевич. Список авторів доступний на сторінці Вікіпедії.

 

Нагадаємо, що відповідно до закону України «Про авторське право», термін дії майнових прав інтелектуальної власності на твір спливає через 70 років після смерті автора, що обчислюються з 1 січня року, наступного за роком смерті автора (крім випадків реабілітованих авторів, співавторства тощо). Про зміни в українському законодавстві щодо авторського права ми писали раніше.

 

Водночас у США твори, опубліковані до 1978 року, захищені авторським правом максимум на 95 років, незалежно від дати смерті автора. Тому цьогоріч День суспільного надбання для американців відзначиться доступом до творів, опублікованих у 1928 році. Зокрема це «Загадка Блакитного потяга» Агати Крісті, «Коханець леді Чаттерлей» Д. Г. Лоуренса та «Орландо» Вірджинії Вулф. Окрім того, стане доступна перша версія Мікі Мауса, відома серед глядачів як «Мікі без рукавичок».

У Канаді закон про авторське право ще донедавна передбачав, що авторські майнові права діятимуть 50 років після смерті автора, проте з січня минулого року були внесені зміни, згідно з якими Канада збільшує строк дії авторського права на 20 років (тобто надалі дотримуватиметься 70 років зі смерті автора). Технічно це означає, що наприклад, «Володаря перснів» Дж. Р. Р. Толкін, який помер 1972 року, публікації якого канадські видавці планували на 2024 рік, доведеться відкласти до 2044-го.

 

Нагадаємо, що у 2023 році до суспільного надбання потрапили твори художника, автора герба Української Народної Республіки Василя Кричевського, письменника Івана Кочерги, всесвітньо відомої оперної співачки Соломії Крушельницької. Серед авторів неукраїнського походження, права стали доступними зокрема на твори норвезького письменника, лауреата Нобелівської премії з літератури Кнута Гамсуна, а також на роботи італійської лікарки, освітянки та авторки «педагогіки Монтессорі» Марії Монтессорі та інших.

 

День суспільного надбання — день, що є неформальним відзначенням юридичного переходу творів, захищених авторським правом у суспільне надбання. Зазвичай цей перехід відбувається щороку 1 січня, залежно від законів кожної країни. Вперше про цей день згадує канадський активіст з питань суспільного надбання Уоллас МакЛін у 2004 році, ідея була підтримана Лоуренсом Лессігом, засновником Creative Commons (CC).

 

Читайте також: «Замок» Кафки й Вінні-Пух – які твори стали суспільним надбанням 2022 року