Берлін

У аеропорту Берліна шукали «вибухівку» у валізі Світлани Алексієвич

15.07.2021

Бачите помилку в тексті — виділяйте фрагмент та тисніть Ctrl + Enter

У берлінському аеропорту обшукали і затримали письменницю Світлану Алексієвич. Про це повідомили на фейсбук-сторінці Фонду Ольги Токарчук.

Світлана Алексієвич планувала 14 липня виліт з Берліна у Вроцлав, на подію, яку організовував польський Фонд Ольги Токарчук. Перед посадкою в аеропорту Берліна особисті речі Світлани Алексієвич обшукали і затримали, пояснивши, що у її багажі ймовірно виявили вибухівку. Письменницю відпустили, не знайшовши вибухівки, після чого вона не встигла на рейс.

 

Організатори події «Протест/Пратест Алекієвіч і Токарчук» відправили в ніч на 15 липня у Берлін автомобіль, який привіз білоруську письменницю у Вроцлав. В дорозі вона дала коротке інтерв’ю представниці Фонду Ольги Токарчук та Вроцлавського Будинку літератури, перекладачці Жанні Карпієнко. У ньому Світлана Алексієвич описала цей випадок «у стилі Лукашенка».

 

«Працівник аеропорту звернув увагу на мою валізу. Він самотужки різко відкрив її, потім відкинув. Мене справді зацікавило, чому він відреагував у такий спосіб. Сказали мені, що мушу чекати. Я вирішила, що це дуже дивна ситуація. Не знала що відбувається. Чекаю і чекаю… Через деякий час до мене підійшла якась жінка, також працівниця аеропорту, стала поруч зі мною. Питаю: «Що сталось?» Вона відповіла, що чекаємо на поліцію. Це мене здивувало: «Навіщо поліцію?» Стоїмо далі, досить довго до нас йшов поліціянт, точніше поліціянтка, молода німкеня, на яку ми чекали майже пів години. Була виваженою. Я гадала, що вона хоче знову оглянути мої речі, але не дозволила до них навіть наближатись. На що знову питаю: «Що відбувається?» Поліціянтка, вказавши на мою валізу, каже, що там вибухівка! Кажу, що ви, мабуть, збожеволіли. Потім прийшов ще один чоловік з якимось обладнанням і знову перевіряє. Поліціянтка наказує одному з перевіряльників усі речі з валізи покласти у контейнер. Він це виконав, і поліціянтка оглядаючи поміж іншим побачила журналістське посвідчення, яке я мала з собою. Хвилину розмовляє…і показує, що тут все в порядку. Потім взяли мою другу валізку, де були мої пігулки, книжки, записник, − перевірили це все і вибухівки не виявили, сказали, що можу йти. Не вибачились, не прокоментували. До зльоту літака залишалось 5 хвилин, − я не мала можливості встигнути», − розповіла Алексієвич.

 

Письменниця додала, що у аеропорту вночі було майже безлюдно, вона намагалась отримати інформацію чи можливо вилетіти іншим рейсом, але нікого не знайшла. Вона зателефонувала до своєї літературної агентки і подруги, з якою вони шукали основний багаж, що мали транспортувати у багажному відділенні літака.

 

«Зрештою, нам вдалось знайти пункт видачі, до нас підійшла жінка, яка виявилась росіянкою з Челябінська, і впізнала мене. Пообіцяла, що напише скаргу на цю ситуацію. Незважаючи на причини мого затримання у історії з вибухівкою могло йтися про зарядний пристрій у валізці… А з іншої сторони – у наші дні кожен з собою возить зарядний пристрій. Все ж, я знайшла багаж. І лише та жінка, яка видавала, вибачилась, більше ніхто», – деталізувала Світлана Алексієвич.

 

На питання про те як вона ставиться до такої ситуації Алексієвич заявила, що ті люди «відчувають безмежну владу і розуміють, що не нестимуть ніякої відповідальності».

 

Світлана Алексієвич (1948) – білоруська російськомовна письменниця, журналістка та публіцистка. Лавреатка Нобелівської премії з літератури 2015 року.

 

Фонд Ольги Токарчук − організація,  метою є підтримка польської та світової культури та мистецтва в Польщі та за кордоном, а також сприяння та підтримка захисту прав людини, демократії, громадянського суспільства, громадянських свобод, навколишнього середовища та протидії дискримінації, підтримка прав жінок, сприяння та підтримка всебічного розвитку Польщі, зокрема Вроцлава та Нижньої Сілезії. Його заснувала у 2020 році польська письменниця, Нобелівська лавреатка Ольга Токарчук.

 

Нагадаємо, минулого року Світлану Алексієвич викликали на допит у Слідчий комітет Білорусі.

 

Крім того, нещодавно літак компанії Ryanair, що прямував з Афін до Вільнюса та пролітав над територією Білорусі, змусили приземлитися в Мінську. На борту літака був Раман Пратасєвіч – колишній журналіст, редактор телеграм-каналу NEXTA та редактор телеграм-каналу «Беларусь головного мозга». Після вимушеної посадки літака Романа та його партнерку Софію Сапегу затримали.