* ESC - закрити вікно пошуку
гендерна рівність
У дитячих книжках більше персонажів, ніж персонажок — дослідження
21.01.2022Дослідження, опубліковане в науковому журналі PLOS One, показало, що в дитячих книжках, де фігурує один головний герой, чоловічі персонажі все ще кількісно переважають.
Дослідники переглянули майже 3300 книжок для читачів у віковій групі від 0 до 16 років, виданих між 1960 і 2020 роками. З’ясувалося, що попри те, що кількість персонажок за 60 років зросла, чоловічі персонажі все ще представлені більше.
Книжки також поділили за групами: за статтю автора, типом героя (людина чи ні), жанром (художня література та нон-фікшн) та віковими групами авдиторії (наймолодші читачі, дошкільнята, учні початкової школи різного віку та підлітки).
Персонажі, що не належать до людей, у художній літературі мали чоловічу стать набагато частіше, ніж жіночу. У нонфікшн персонажі-чоловіки теж переважали, те ж співвідношення і в книжках про історичних персонажів.
За останні шістдесят років автори-чоловіки краще представляли головних героїв як жінок, але, зокрема, це стосується книжок для наймолодшої аудиторії. Авторки більше пишуть про жіночих персонажів, особливо у книжках для дітей старшого віку та в історіях, де персонажі — люди, інші ж персонажі лишаються здебільшого чоловічої статі.
Дослідження також показало, що з часом кількість протагоністів обох статей у дитячій літературі майже зрівнялося. Якщо в 60-тих 70 і більше відсотків позитивних героїв були чоловіками, то до 2020 кількість протагоністів-чоловіків становлять ледь більше.
Дослідження провели Кеннеді Кейсі, Кайлі Новік, Стелла Ф. Лоуренко. Ознайомитися з методами дослідження можна за посиланням.
«PLOS One» — міжнародний міждисциплінарний рецензований науковий журнал з відкритим доступом до публікацій, який публікує наукові дослідження та огляди в галузі природничих та медичних наук. Заснований у 2006 році неприбутковою організацією Public Library of Science.
Нагадаємо, ООН проводило конкурс коміксів на тему гендерної рівності.
Читайте також: Жінки у книговиданні: чому читачок і видавчинь більше, ніж читачів і видавців
This publication is sponsored by the Chytomo’s Patreon community
«Читомо» — це професійне медіа про книжки і книговидання в Україні та світі. Ми залишаємось незалежними лише завдяки коштам наших донаторів. Допоможіть нам розвиватися і ставати ще кращими!
Підтримати проєкт
що більше читаєш – то ширші можливості