* ESC - закрити вікно пошуку
китай
У Китаї засудили поетку Сюй На до 8 років ув’язнення
30.05.2023Пекінський Другий проміжний суд підтвердив 8-річний вирок тюремного ув’язнення поетці й художниці Сюй На (許那, Xu Na). Про це повідомляє журнал про свободу віросповідання і права людини Bitter Winter.
Сюй На засудили за публікування в соцмережах світлин, які свідчать про те, що влада не контролює ситуацію з COVID-19.
Сюй На — послідовниця буддистської духовної дисципліни «Фалуньгун». 1999 року в Китаї її практикували від 70 до 100 мільйонів людей. Того ж року уряд КНР заборонив Фалуньгун і визнав практику незаконною. Інформаційне агенство «Сіньхуа», орган китайської державної інформації і пропаганди, назвав послідовників Фалуньгун «високоорганізованою політичною групою, налаштованою проти Комуністичної партії Китаю і центрального уряду, що проповідує ідеалізм, теїзм і феодальне марновірство».
Її, як і 10 інших послідовників Фалуньгун, затримали в липні 2020 року. Засуджені фотографували наслідки пандемії COVID-19 в ролі громадських журналістів, а згодом оприлюднили знімки у китайськомовному виданні The Epoch Times. Пекінський суд стверджував, що їхній злочин полягав у «саботуванні закону та порядку» як реалізацією своїх духовних переконань, так і обміном фотографіями та інформацією з The Epoch Times.
14 січня 2021 суд оштрафував Сюй На на 20 000 юанів та засудив її до восьми років позбавлення волі — найдовшого терміну з 11 в’язнів. Решта були засуджені від двох до п’яти років. 18 травня 2023 року другий суд проміжної інстанції Пекіна підтвердив вирок Сюй На.
Сюй На народилася 8 листопада 1968 року. Бувши студенткою Пекінського інституту радіомовлення (нині Комунікаційний університет Китаю), вона брала участь у протестах на площі Тяньаньмень 1989 року.
Була свідком жорстоких репресій у червні 1989 року. Пізніше вона вийшла заміж за однодумця, музиканта Ю Чжоу. У середині 1990-х років вони приєдналися до Фалуньгун.
На та Чжоу були учасниками акції протесту 25 квітня 1999 року біля «Чжуннаньхай», резиденції керівників Комуністичної партії Китаю у Пекіні. Тоді близько 10 000 послідовників Фалуньгун виступили проти наклепу, поширюваного у ЗМІ.
У серпні 1999 року Ю Чжоу та його дружину незаконно утримували протягом 15 днів і катували поліцейські, щоб вибити зізнання. 3 липня 2001 року Сюй На викрали. У листопаді суд проміжної інстанції Пекіна Фаншань незаконно засудив її до п’яти років ув’язнення. Сюй На залишалася в ув’язненні до 2006 року. Невдовзі після того, як Сюй На звільнили з в’язниці, її зарахували до аспірантури на факультет олійного живопису Центральної академії образотворчих мистецтв без іспиту.
У 2008 подружжя знову заарештували. Через одинадцять днів після арешту, 26 січня, Юй Чжоу помер від тортур у центрі ув’язнення району Тунчжоу. Сюй На заявила, що розпочала голодування, яке могло б бути смертельним через діабет. Сюй На засудили ще до трьох років позбавлення волі. Її звільнили 2011 року.
Відповідно до останнього вироку, Сюй На має залишатися у в’язниці до 2028 року. На той час їй виповниться 60 років.
Нагадаємо, 2021 року зі шкільних бібліотек у Китаї прибрали книжки, які пропагують західні цінності.
Як повідомлялося, в Ірані засудили письменницю до 5 років ув’язнення через «пропаганду проти режиму».
Джерела: Bitter Winter, The Epoch Times, Sound of hope, Faluninfo
Чільне фото: The Epoch Times
This publication is sponsored by the Chytomo’s Patreon community
«Читомо» — це професійне медіа про книжки і книговидання в Україні та світі. Ми залишаємось незалежними лише завдяки коштам наших донаторів. Допоможіть нам розвиватися і ставати ще кращими!
Підтримати проєкт
що більше читаєш – то ширші можливості