* ESC - закрити вікно пошуку
дерусифікація
У Львові започаткували Фонд тоталітарного читання
28.07.2023У мережі Львівської муніципальної бібліотеки створили Фонд тоталітарного читання, до якого ввійшли книжки, видані до 1991 року, що мають ознаки цензури та купюр.
Фонд налічуватиме кілька тисяч книг, ця література вилучена з публічного вжитку. Її зберігатимуть у книгосховищах. І кожен охочий зможе цю літературу замовити та попрацювати з нею.
До фонду передали дитячу пропагандистську літературу: «казки про червоноармійців», видання шкільних серій, де, поряд з творами зі шкільної програми було вміщено пропагандистські тексти, а також сучасні видання — зокрема авторів, які підтримали пропаганду, або книжки, тексти чи ілюстрації яких містять пропагандистські елементи «русского міра». Також у сховищі зберігатимуться твори усіх авторів, які творили у радянський час та вважалися радянською класикою.
У фонді тоталітарного читання збережеться по примірнику кожної книжки, аби задовольнити інтерес науковців, які досліджуватимуть культуру читання під час тоталітарного режиму.
«У мережі Львівської муніципальної бібліотеки відсоток російськомовної літератури вкладається у межі 15 відсотків. У перспективі така література може перейти до наукових бібліотек, де їх вивчатимуть фахівці», — говорить Василь Кметь.
Своє рішення не знищувати цілком радянські видання, а надати до них доступ охочим, науковець пояснює тим, що Україні не варто уподібнюватися до тоталітарних країн, де читання деякої літератури було і є забороненим. Завдання бібліотеки — розширити читацькі перспективи настільки, щоб суспільство зрозуміло, наскільки зайвими й шкідливими є ностальгійні уподобання до минулого.
З 1945 року у Львові створювалися спецфонди («спецхрани»), куди передавалися вилучені книги, заборонені до публічного читання.
«Їх було дуже багато, вилучали за списками. Період з 1945 до 1950 років був найбільш репресивний. Наприклад, репресій зазнав вірш Володимира Сосюри “Любіть Україну”. З “главліта” прийшло розпорядження вилучити всі примірники книг з продажу. А бібліотекам рекомендували вирізати або склеїти сторінки; а у змісті назву вірша треба було затерти», — розповідає науковець.
Такі чистки тривали до кінця 1970-х років.
Як повідомлялося, у Дніпрі вилучили 25 тисяч пропагандистських й антиукраїнських книжок.
Читайте також: Галушко: Радянські пропагандистські книжки — вкрай цінні якщо не літературні, то історичні джерела
Джерело: Суспільне
Чільне фото: Суспільне Львів
This publication is sponsored by the Chytomo’s Patreon community
«Читомо» — це професійне медіа про книжки і книговидання в Україні та світі. Ми залишаємось незалежними лише завдяки коштам наших донаторів. Допоможіть нам розвиватися і ставати ще кращими!
Підтримати проєкт
що більше читаєш – то ширші можливості