злочини росії

У липні росія вчинила 4 злочини проти українських журналістів

09.08.2023

Бачите помилку в тексті — виділяйте фрагмент та тисніть Ctrl + Enter

У липні в Україні скоїли 11 злочинів проти свободи слова, відповідальність за 4 з них — на росії. Про це свідчать дані щомісячного моніторингу Інституту масової інформації (ІМІ) «Барометр свободи слова».

Серед злочинів проти медіа, які скоїла росія — поранення журналістів та юридичний тиск. Сім порушень свободи слова, за які відповідальні громадяни України, — випадки побиття, погроз, цензури та непрямого тиску на журналістів і медіа.

 

У липні на фронті загинули три медійники:

 

  • Костянтин Гнітецький — військовослужбовець та колишній відеограф філії Суспільного в Рівному, загинув 16 липня під час обстрілу позицій російськими військами біля населеного пункту Діброва на Луганщині;

 

  • Дмитро Рибаков — військовий, журналіст та історик, загинув на Запорізькому напрямку 18 липня. До війни працював редактором і медіаконсультантом у виданнях Chas.News, “Forbes Україна”, LB, «Українська правда»;

 

  • Максим Шварцман — військовий, фотокореспондент, відеооператор чернівецького інформаційного агентства «А.С.С.», загинув на Донеччині 15 липня.

 

Загалом за даними ІМІ, внаслідок російської збройної агресії проти України загинули 66 медійників, 10 з них – під час виконання професійної журналістської діяльності.

 

 

У липні поранення отримали три журналісти.

 

Контузію на фронті отримала журналістка ТСН Юлія Кирієнко в зоні бойових дій на Донеччині, де знімала матеріал про українських захисників. «Росіяни почали прицільний обстріл чи то з танка, чи з то гаубиці – ми не встигли зрозуміти. Відчули на собі п’ять прильотів, два з яких – прицільно в бліндаж, у якому ховались. На щастя, під час перезарядки їхньої гармати ми встигли сісти в машину і виїхати з-під обстрілу», – розповіла журналістка.

 

Оператор медіакомпанії Deutsche Welle Євген Шилко дістав осколкове поранення 22 липня під час обстрілу міста Дружківка Донецької області російськими касетними боєприпасами. Знімальна група DW потрапила під російський обстріл під час знімання тренувань українських військових на полігоні біля Дружківки.

 

Також поранення отримав журналіст французької інформаційної агенції AFP AFP Ділан Коллінз. Це сталося 24 липня унаслідок атаки безпілотника поблизу Бахмута Донецької області. Всі журналісти були під час виконання професійної діяльності й робили сюжети про українських військових.

 

Серед інших російських злочинів:

 

  • міністерство внутрішніх справ росії оголосило в розшук телеведучу телеканалу «1+1» Наталю Мосейчук;

 

  • політув’язнену громадянську журналістку Ірину Данилович етапували з тимчасово окупованого Криму до російського міста Краснодар;

 

  • у Криму біля окупаційного суду силовики рф затримали понад 10 людей, серед них двоє громадянських журналістів.

 

Серед семи порушень свободи слова, за які відповідальні громадяни України, – випадки побиття, погроз, цензури та непрямого тиску. Випадки зафіксовано у Рівному, Сумах, Києві, Черкасах, а також на Одещині та Полтавщині.

 

У Сумах ІМІ зафіксував два випадки погроз, які стосувалися місцевого видання «Цукр». Невідомі почали погрожувати знищенням редакції після публікації матеріалу про життя місцевої ЛГБТ+-спільноти. Заклик до знищення редакції видання з’явився в телеграм-каналі«Суми: Головне».  Поліція розпочала кримінальне провадження за фактом погроз журналістам видання «Цукр» (ч.1 ст.345—1 Кримінального кодексу України «Погроза або насильство щодо журналіста»).

 

Вдруге виданню вже погрожували вбивством колективу. У дописі в тому ж самому телеграм-каналі невідомі оприлюднили фото співробітників «Цукру» з прізвищами, підписавши його «Вороги народу. Розстрільний список 2024».

 

На Одещині у місті Ананьїв невідомі побили головного редактора газети «Вісті Ананьївщини» Володимира Сєдова. Цей напад він пов’язує зі своєю професійною діяльністю, зокрема з розслідуваннями щодо корупції місцевої влади. Внаслідок нападу у журналіста травмовано пальці руки та діагностовано струс мозку. Поліція почала розслідування нападу за ч. 2 ст. 345—1 (погроза або насильство щодо журналіста) Кримінального кодексу України.

 

Як повідомлялося, у червні росія скоїла 6 злочинів проти медійників України. За рік та п’ять місяців з початку повномасштабного вторгнення росія скоїла 524 злочини проти журналістів та медіа в Україні.

 

Чільне фото: istockphoto.com