Вікторія Амеліна

У Нью-Йорку Донецької області проведуть літературний фестиваль

21.07.2021

Бачите помилку в тексті — виділяйте фрагмент та тисніть Ctrl + Enter

2-3 жовтня у селищі міського типу Нью-Йорк Донецької області відбудеться літературний фестиваль. Про це Читомо повідомила засновниця фестивалю, письменниця Вікторія Амеліна.

Організатор фестивалю: громадська організація «Культурний елеватор», керівниця − Олександра Папіна (організаторка фестивалю «Кальміус», Краматорськ). Фокусна тема фестивалю: «Справжні імена. Справжні історії».

 

Гостями Першого Нью-Йоркського літературного фестивалю стануть письменники та письменниці з трьох країн: Олена Стяжкіна, Сергій Жадан, Галина Крук, Сашко Дерманський, Катерина Міхаліцина, поетка з Нью-Йорка (США) Оленка Дженнінгз, Себастьян Гобер (Франція). В межах фестивалю відбудеться конкурс есеїв для старшокласників Нью-Йорка, − нагородами для переможців стануть подорожі до Львова та Києва. Для участі в музичній програмі запросили відомого джазового контрабасиста Марка Токара. Всю програму оприлюднили на сайті події.

 

Частину подій транслюватимуть український ПЕН та Форум Видавців. Серед партнерів події: Тетяна Пилипець та ГО «Книжкова толока», місцеві громадські організації «Ініціативна молодь українського Нью-Йорка», «Студія громадських жіночих ініціатив», «Твоє нове місто» (Торецьк), Донецька обласна військово-цивільна адміністрація, Торецька міська військово-цивільна адміністрація.

 

«Ідея Нью-Йоркського Літературного Фестивалю з’явилася в мене відколи я почала їздити на Схід як письменниця − тобто фактично від початку війни. Річ у тім, що Нью-Йорк мені рідний − мій чоловік провів там значну частину дитинства, вся його родина з українського Нью-Йорка. Я вперше побувала в смт Нью-Йорк ще в 2005-му році. А у травні 2021-го я подзвонила рідним і спитала, чи варто робити в містечку літературний фестиваль. Після ствердної відповіді запропонувала Олександрі Папіній поїхати туди і познайомитися з тамтешніми активістами, які тоді ще тільки боролися за повернення селищу старої назви», − розповіла Вікторія Амеліна у ексклюзивному коментарі Читомо.

 

Письменниця наголошує, що селище розташоване на лінії розмежування, в ньому залишилося близько десяти тисяч жителів, «це зовсім невелика аудиторія». Також на фестивалі будуть радими присутності українських військових.

 

Вона додала, що проєкт волонтерський і наразі не має фінансування, основні витрати покриває вона. Організатори планують зібрати гроші на платформі Спільнокошт, планують провести подію до нового локдауну.

 

«За Сталіна, в 1951-му році, наш Нью-Йорк перейменували в Новгородське. Так намагалися стерти пам’ять про європейську історію на Донеччині. Але в родині Амеліних завжди пишалися тим, що походять з українського Нью-Йорка. Нью-йоркці повернули своєму селищу справжнє ім’я, а наш Нью-Йоркський Літературний Фестиваль − повертатиме справжні історії», – пояснила Вікторія Амеліна.

 

Нью-Йорк − селище міського типу в Україні, в Торецькій міській територіальній громаді Бахмутського району Донецької області. Його заснували у 1892 році, з 1951 року до 1 липня цього року воно мало назву Новгородське.

 

Нагадаємо, у 2018 році в Слов’янську Донецької області провели фестиваль «Книжкова толока».

 

Читайте також: Маріуполь, місто зі сталевим серцем: побудова паперових мостів