Довженко-Центр

У Польській кіноакадемії закликають Зеленського зберегти Довженко-Центр

01.09.2022

Бачите помилку в тексті — виділяйте фрагмент та тисніть Ctrl + Enter

Президент Польської кіноакадемії Даріуш Яблонський звернувся до президента України Володимира Зеленського із проханням захистити Довженко-Центр. Звернення опублікувала арт-оглядачка Лєна Чиченіна у Facebook. 

«Звертаємося та закликаємо розв’язати питання із так званою «реструктуризацією» Довженко-Центру та не допустити розпорошення повної колекції фільмів. Просимо вас, пане президенте, ще й як кінематографіста, ініціювати процес надання Довженко-Центру передбаченого законом охоронного статусу, який зробить неможливими майбутні спроби його дезорганізувати», – наголосили в листі.

 

Також у листі зазначають: «На жаль, ми також спостерігали уповільнення розвитку та згортання демократичних процедур і механізмів прозорості, які з’явилися в українському кіно після 2020 року. Із сумом і жалем за втраченою нагодою, ми слухали розповіді наших українських друзів-кіномитців, які почали констатувати нову реальність кінопроцесу»

 

Далі у зверненні пишуть, що коли ситуація «почала загрожувати кіноспадщині, яка є надбанням світової культури (до неї безумовно належить Український кіноархів Національного центру Довженко-Центр. Ми чули про спробу його ліквідації та про передачу неоціненних ресурсів невідомій установі, яка ніколи не займалася такою діяльністю на такому рівні), тому ми не можемо мовчати».

 

У документі вказали, що в березні Президент Польської кіноакадемії звертався до керівника Офісу президента Андрія Єрмака та міністра культури та інформаційної політики Олександра Ткаченка з пропозицією тимчасово евакуювати кіноархіви до установ-партнерів у Європі. 

 

Зокрема їх погодилася прийняти у себе італійська кіностудія Cinecitta. Крім того, Яблонський пропонував Олександру Ткаченку та Андрію Єрмаку транспорт і професійний конвой для евакуації матеріалів, послуги професіоналів зі збереження та реставрації кіноспадщини.

 

Однак українська сторона на це не погодилася. Додають, що пропозиція щодо тимчасової евакуації матеріалів все ще є актуальною.

 

Нагадаємо, що раніше стало відомо, що Державне агентство України з питань кіно передає всі фільми з колекції та майно Довженко-Центру Державній установі «Науковий центр кінематографії України».

 

Також Український ПЕН, Мистецький Арсенал та Український інститут висловлюють незгоду з рішенням Держкіно «реорганізувати» Національний центр Олександра Довженка.

 

Джерело: Детектор медіа