Довженко-Центр

Українські інституції закликають Шмигаля і Зеленського переглянути «реорганізацію» Довженко-Центру

19.08.2022

Бачите помилку в тексті — виділяйте фрагмент та тисніть Ctrl + Enter

Український ПЕН, Мистецький Арсенал та Український інститут висловлюють незгоду з рішенням Держкіно «реорганізувати» Національний центр Олександра Довженка. Про це йдеться у зверненні інституцій. 

Звернення адресували президенту України Володимиру Зеленському, прем’єр-міністру України Денису  Шмигалю, Кабінету Міністрів України. 

 

На думку інституцій, це призведе «до фактичного згортання однієї з найпомітніших та найуспішніших інституцій української культури та культурної дипломатії. Це рішення зруйнує цілісну інституційну модель Довженко-Центру, яка полягає у збереженні, дослідженні, переосмисленні та промоції українського архівного і сучасного кіно в Україні і за кордоном».

 

У зверненні рішення Держкіно порівнюють з тим, що за таким підходом кожен український музей належить розділити на кілька установ і встановити бар’єри між цими частинами, тим самим унеможливлюючи виконання місії сучасної культурної інституції. 

 

«Це повністю суперечить сучасним підходам до культурного менеджменту, які передбачають мультидисциплінарність, гнучкість, постійний пошук нових сенсів та опору на культурну спадщину», пишуть у зверненні. 

 

Крім того, зазначають, що такі рішення послаблюють спроможність України розповідати свою історію на міжнародній арені: «Міжнародна безпека і порозуміння прямо залежать від діалогу між інституціями різних країн, які забезпечують єдність суспільства, його спроможність легітимізувати політичні рішення. Тому сталість культурних інституцій, особливо у часи війни та політико-економічних криз, є важливим елементом національної безпеки та відображає рівень суб’єктності країни — того, чи здатна вона виступати повноцінною стороною у діалозі з іншими учасниками світової політики».

 

«Послаблення інституцій та успішних агентів культурної дипломатії, яким нині є Довженко-Центр, їх реорганізація чи ліквідація, розхитування організаційної структури, позбавлення матеріальних культурних активів, таких як фільмофонд, тиск на команди є прямою репутаційною втратою для всієї країни та вкрай негативним сигналом для міжнародної спільноти, що виходить далеко за межі культурного поля», пишуть у зверненні. 

 

Також зазначають, що «такі дії розцінюються закордонними партнерами та донорами як корупційні ризики та неповага до співпраці та наданої раніше підтримки. Це ознака того, що спільні цінності поставлені під сумнів. Нищення успішних культурних інституцій зашкодить довірі до України у світі, послабить підтримку дій Президента та Уряду України, які сьогодні є визначальними для відстоювання незалежності України».

 

Окрім того, на думку інституцій, виокремлення фільмової колекції від інших структурних одиниць Довженко-Центру (кіноархіву та Музею кіно) унеможливить багато міжнародних проєктів, пов’язаних з промоцією української кіноспадщини у світі, її належне збереження та дослідження за міжнародними стандартами. 

 

«Закликаємо Кабінет Міністрів України зупинити рішення підпорядкованого йому Державного агентства України з питань кіно щодо “реорганізації” Довженко-Центру, який представляє Україну у Міжнародній федерації кіноархівів та є цілісною організацією, що довела свою ефективність як в Україні, так і за її межами», додають у зверненні. 

 

Нагадаємо, що раніше стало відомо, що Державне агентство України з питань кіно передає всі фільми з колекції та майно Довженко-Центру Державній установі «Науковий центр кінематографії України».

 

Водночас у Мінкульті заявили, що це рішення є для них несподіванкою.