росія

У росії через санкції є проблеми з крейдованим папером і поліграфічними фарбами

13.04.2022

Бачите помилку в тексті — виділяйте фрагмент та тисніть Ctrl + Enter

У росії прогнозують дефіцит крейдованого паперу на рівні 40%. Про це повідомляють російські ЗМІ.

 

За даними члена правління російського Союзу підприємств друкованої індустрії Татьяни Іванової, на крейдований папір припадає близько третини книг, що випускаються в Росії. За її словами, у 2020 році до 85% крейдованого паперу в країні імпортувалося з-за кордону, а на Європу припадало понад 70% постачань. 

 

Збільшення імпорту китайського паперу призведе до подорожчання матеріалу «у два з лишком рази» у доларовому еквіваленті як через складнішу логістику, так і вищу відпускну ціну.

 

П’ятий пакет санкцій Євросоюзу посилить кризу в книжковій, журнальній і газетній поліграфії: до нестачі паперу додасться гострий дефіцит поліграфічних фарб, які імпортувалися з ЄС. Китайські аналоги, якими замінюватимуть санкційні фарби, дорожчі на 80–100%. 

 

До переліку товарів, заборонених для імпорту з Європи до росії відповідно до п’ятого пакета санкцій, опублікованого Радою ЄС 8 квітня, увійшли фарби для друку, некрейдований та крейдований папір, що використовується для друку або інших графічних цілей, картон, обладнання для виробництва целюлози та обробки паперу або картону, а також палітурні машини, обладнання для флексографії, офсетного, високого та глибокого друку.

 

«Октопринт Сервіс» та «Хубергруп РУС» (входять до концерну hubergroup, який виробляє та постачає матеріали для друку, у тому числі друковані фарби, лаки та ін.) стикаються з відмовими в постачаннях, повідомила технічний директор компанії Татьяна Клімова на конференції «Книжкова галузь Росії за умов турбулентності» 12 квітня. 

 

Вона зауважила, що якщо частина постачальників не продовжить відвантажувати фарби за старими контрактами до 10 липня, складських запасів фарби для друку книжок вистачить на два місяці, якщо вдасться доставити замовлені, — на чотири місяці. 

 

Компанія почала шукати нових постачальників із Китаю, але на першому етапі вони не допоможуть уникнути дефіциту, наголосила Клімова.

 

«На нашому ринку традиційно не було китайської фарби в сегменті рольового друку. Завжди були європейські фарби. Є пропозиція за ціною китайської рольової фарби, однак вона на 80% дорожча за європейську, і ми не розуміємо якості»,— розповів на конференції заступник гендиректора АТ «Перша зразкова друкарня» Іґорь Полтавцев.

 

На його думку, через нові санкції можна очікувати на серйозне підвищення цін у виробництві книжок та вимиванні преміальних матеріалів, у тому числі лаків.

 

Друкарні не можуть закуповувати фарби самі у виробників через відносно невеликі обсяги споживання, тому залежать від дилерів, а останні не мають готових рішень, зазначив гендиректор «Парето-Принт» Павел Арсеньєв. За його словами, дилери шукатимуть аналоги в Китаї, Південній Кореї та Туреччині, але термін доставки замовлення становитиме щонайменше два місяці.

 

«Навіть якщо постачальники діятимуть дуже швидко, до кінця липня друкарні стануть. Ми, звичайно, намагатимемося створити запас фарб, але ми не одні такі. Також є ймовірність, що постачальники з ЄС неакуратно поставлятимуть останні замовлення, і до липня постачання зійдуть нанівець», — додав він.

 

«Якщо говорити про ціну — всі розуміють, що зростання за рік буде 25–30% як мінімум. Наразі вже видавці підняли ціни від 5% до 15%»,— заявив на конференції директор видавництва «Росмен» Боріс Кузнєцов. 

 

Мінцифри росії рекомендувало видавцям використовувати російські сорти офсетного паперу або заміщати дефіцит, імпортуючи крейдований папір з інших регіонів, насамперед із Китаю.

 

Нагадаємо, друкарні рф зіткнулися з проблемою високої залежності галузі від підсанкційного імпорту. Російські видавці закликають тимчасово скасувати митні збори на ввезення крейдованого паперу, оскільки в росії назріває криза паперу та поліграфічний дефіцит.

 

Джерела: РБК, Коммерсантъ