протести

У Сакартвело митці протестують в столичному Будинку письменників

03.12.2024

Бачите помилку в тексті — виділяйте фрагмент та тисніть Ctrl + Enter

У Будинку письменників у Тбілісі триває мирний протест культурних діячів проти побиття й арештів учасників демонстрацій, що тривають після оприлюднення результатів парламентських виборів 26 жовтня. Про це Читомо повідомила співробітниця найбільшого видавництва Сакартвело Sulakauri Publishing Нука Гамбашидзе.

Демонстранти принесли фото побитих і заарештованих у ході протестів громадських діячів, зокрема поетів Звіада Ратіана і Торніке Челідзе, перекладача Дата Хараішвілі. Таким чином протестувальники доповнили Музей репресованих письменників, що діє на базі Будинку письменників.

 

Чинна президентка PEN Georgia Хатуна Цхададзе поширювала прямі трансляції з протесту:

 

Протестувальники очікують на голову Будинку письменників Кетеван Думбадзе. За словами Нуки Гамбашидзе, очільницю Будинку письменників хочуть запитати про те, чому установа мовчить, коли арештовують літературних діячів-учасників протестів.

 

Як розповіла Нука Гамбашидзе Читомо, протестувальники очікують на реакцію від Кетеван Думбадзе, оскільки вона взагалі не коментувала протести. «Ми хочемо отримати від неї реакцію, або її відсутність, що також може бути своєрідною заявою. Вона побачила відео [з акції в Будинку письменників] і зателефонувала одному з письменників, який був з нами, вона дуже хвилювалася і сказала, що приїде. Тепер вона каже, що у неї високий тиск і вона не може з цим впоратися, тому не прийде», — повідомила видавчиня. Вона додала, що очільниця Будинку письменників порадила протестувальникам зателефонувати до громадського омбудсмена і попросити про коментар його.

 

Як повідомляє медіа Publika (პუბლიკა), Будинок літераторів наразі не виступав із заявою. На фейсбук-сторінці установи також не оприлюднювали жодної інформації про протест, що триває.

 

Будівля, де зараз розташований Будинок літератора, була побудована в 1903-1905 роках Давидом Сараджишвілі, відомим меценатом і промисловцем, доктором хімії та філософії. Будинок розташований за адресою Іване Мачаблі, 13 у Тбілісі.

 

Нука Гамбашидзе — видавчиня, менеджерка з прав найбільшого видавництва Сакартвело Sulakauri Publishing.

 

Хатуна Цхададзе — перекладачка, президентка ПЕН-клубу Сакартвело на період 2023-2026 років. Працювала в Тбіліському державному університеті імені Іване Джавахішвілі з 1998 по 2020 рік, викладала італійську мову і сучасну італійську літературу. З 2020 року викладає в Американській академії імені Гіві Залдастанішвілі в Тбілісі.

 

Кетеван Думбадзе — голова Будинку літераторів, мистецтвознавиця. З 2020 року по 2023 рік була депутаткою парламенту 10-го скликання від партії «Грузинська мрія». У 2023 році підтримала закон про іноагентів. Після призначення її головою Будинку літераторів, картвельські письменники та видавці протестували проти цього рішення.

 

Як відомо, у червні 2024 року у Сакартвело офіційно набрав чинності ідентичний російському закон «Про прозорість іноземного впливу», після того, як його підписав спікер парламенту, обійшовши вето президентки Саломе Зурабішвілі.

 

26 жовтня відбулися вибори до парламенту Сакартвело. Офіційно на них перемогла владна партія «Грузинська мрія», яка здобула майже 54% голосів. Прохідний бар’єр у 5% подолали ще чотири опозиційні партії. Усі вони відмовилися визнавати результати виборів та входити до парламенту. 27 жовтня президентка Саломе Зурабішвілі відмовилася визнати результати парламентських виборів і оголосила акцію протесту. Опозиція  також не визнає результатів парламентських виборів.

 

Міжнародні спостерігачі заявили, що вибори пройшли в умовах «нерівних можливостей, тиску та напруження». Правоохоронці країни розслідують 47 справ, пов’язаних із виборчими порушеннями.

 

Європарламент також не визнав результатів виборів і закликав до повторного голосування. Проте суд у Тбілісі відхилив позови опозиційних партій та громадських організацій, які вимагали визнати недійсними підсумкові протоколи.

 

Опозиційні партії оголосили безстрокові вуличні протести, вимагаючи нових парламентських виборів. Тим часом «Грузинська мрія» одноосібно затвердила новий склад парламенту, призначила дату президентських виборів, висунула свого кандидата та заявила про припинення переговорів про вступ до ЄС до 2028 року. Оголошення про відмову від переговорів із ЄС викликало хвилю протестів, яка переросла в сутички, а силовий розгін демонстрантів лише розпалює хвилю протестів.

 

24 листопада видавці й письменники також вийшли на акцію протесту проти результатів. 30 листопада у Тбілісі під час демонстрації побили картвельського поета Звіада Ратіані.

 

Читайте також: Видавці Сакартвело про «чорний список» уряду та культуру в умовах зростання авторитаризму

 

Чільне фото: publika.ge