* ESC - закрити вікно пошуку
державна мова
У закладах освіти знизився рівень вживання української мови
14.12.2024У 2024 році збільшилась кількість порушень Закону про державну мову в закладах освіти. Про це повідомив уповноважений із захисту державної мови Тарас Кремінь.
За словами мовного омбудсмена, кожне 10-15 звернення, яке надійшло на адресу секретаріату уповноваженого, стосувалось порушень у сфері освіти.
«Ми повинні забезпечити зміцнення позицій української мови у школі. Це буде впливати і на культуру читання та доступ до українськомовних книжок. Сподіваюсь, що ця статистика буде додатковим інструментом для органів державної влади, щоб прийняти зважені та відповідальні рішення», — заявив Кремінь.
Окрім того, омбудсмен зазначив, що на зменшення використання української мови в закладах освіти має відреагувати не лише Міністерство освіти і науки України, а й засновники навчальних закладів і батьки учнів.
«Треба починати із домашніх навичок, із культури домашнього читання, із культури поведінки батьків, яка впливає і на звички своїх дітей. Якісного українськомовного контенту недостатньо. На телебаченні та в домашньому спілкуванні, на жаль, присутній режим двомовності. Як наслідок, в школі скоротилась частка української мови», — додав Кремінь.
За даними загальнонаціонального дослідження «Стратегії розвитку читання на період до 2032 року «Читання як життєва стратегія», котре провела дослідницька агенція Info Sapiens на замовлення Українського інституту книги, використання української мови серед дітей у школі та на гуртках зменшилось на 2% — 76% у 2023 до 74% у 2024 році. Також збільшилось вживання російської — від 3% у школах у 2023 році до 9% у 2024.
Як повідомлялось, у жовтні 2024 року Міністерство освіти і науки України підтримало законопроєкт, який заборонятиме використання російської мови у школах під час перерв, натомість зобов’язуватиме говорити українською.
Нагадаємо, станом на перше півріччя 2024 року уповноважений із захисту державної мови Тарас Кремінь отримав 1062 звернень щодо порушення мовного закону.
Читайте також: 100 фактів лінгвоциду: від спалення книжок до викрадення і тортур українців
Чільне фото: Freepik
This publication is sponsored by the Chytomo’s Patreon community
«Читомо» — це професійне медіа про книжки і книговидання в Україні та світі. Ми залишаємось незалежними лише завдяки коштам наших донаторів. Допоможіть нам розвиватися і ставати ще кращими!
Підтримати проєкт
що більше читаєш – то ширші можливості