мовний омбудсмен

100 фактів лінгвоциду: від спалення книжок до викрадення і тортур українців

28.06.2022

Бачите помилку в тексті — виділяйте фрагмент та тисніть Ctrl + Enter

За час повномасштабної російської агресії мовний омбудсмен зафіксував понад 100 фактів лінгвоциду на тимчасово окупованих територіях. Про це ідеться в дослідженні, оприлюдненому на сайті уповноваженого з державної мови.

 

Лінгвоцид супроводжують погрозами, залякуванням, застосуванням фізичної сили, психологічним тиском, обмеженням волі, викраденням, тортурами, вбивствами, іншими злочинами проти громадян України. 

 

Серед проявів лінгвоциду: обстріл окупантами українських телевеж, вимкнення або захоплення українських телеканалів і радіостанцій, запуск власного пропагандистського мовлення, також відомі випадки викрадення та вбивства журналістів. Приклади цього зафіксовані в окупованих містах Запоріжжя та Херсонщини: Мелітополі, Бердянську, Енергодарі, Новій Каховці, Таврійську, Херсоні, Каховці.

 

 

У Херсоні, Мелітополі, селищах Нікольському, Михайлівці, Василівці, Бердянську, Дніпрорудному, Вовчанську окупанти демонтують і знищують національну символіку, українські банери, меморіальні дошки загиблим українським воїнам, змінюють вивіски на російськомовні на приміщеннях органів державної влади.

 

 

Численні факти, що містять ознаки лінгвоциду, зафіксували й у сфері культури: на тимчасово окупованих територіях вилучають українськомовні книжки з бібліотек, вивозять і спалюють. Також в окупованих населених пунктах Донецької, Луганської, Херсонської, Запорізької, Київської та Харківської областей (Мелітополь, Херсон, Нова Каховка, Маріуполь, смт Козача Лопань (Харківська область), Буча, Верхньоторецьке, Щастя) зафіксували численні випадки проведення культурних заходів російською мовою, випуску та розповсюдження газет російською мовою.

 

В освітній сфері зафіксували факти переведення шкіл на російську мову навчання та російські освітні програми, звільнення директорів шкіл через відмову працювати з окупантами, примус директорів шкіл присягнути на «вірність росії», заміна підручників з історії, запровадження посад «політруків» у школах тощо. Такі злочини окупанти скоювали в Катюжанці, селищах Донському, Мелітополі, Волновасі, Маріуполі, Генічеську, Каховці, Бердянську та Скадовську. У захопленому рф Маріуполі окупанти почали створювати осередок воєнізованої організації «Юнармія».

 

 

Крім того, російська мова на тимчасово окупованій території стає мовою актів, роботи, діловодства, документації тощо.

 

На сайті омбудсмена зазначають, що це може свідчити про плановану асиміляційну політику окупаційного режиму.

 

 

Про будь-які дії окупантів або колаборантів, спрямовані на дискримінацію чи репресії проти українців за мовною ознакою, можна повідомляти за телефоном: +380635561279; або на електронну пошту: stoplinguacide@gmail.com.

 

Інформацію офіс мовного омбудсмана зібрав з відкритих джерел, повідомлень силових структур, ЗМІ, від органів влади та місцевого самоврядування, з російських та проросійських пропагандистських інтернет-ресурсів тощо. 

 

«Наведені факти не претендують на вичерпність і є певним узагальненням, проте надають можливість охарактеризувати діапазон і методи, якими послуговуються окупанти у спробах повалення конституційного ладу, знищення української державності та ідентичності загалом», — зазначили на сайті.

 

Як повідомлялося, у тимчасово окупованому Криму так звана «влада» створює «табори перекваліфікації» для вчителів з Херсонської, Харківської та Запорізької областей. 

 

У бібліотеках тимчасово окупованих територій Луганської, Донецької, Чернігівської та Сумської областей відбувалися вилучення української історичної та художньої літератури, яка не збігається з постулатами кремлівської пропаганди.

 

Чільне фото: UAinfo