PEN International

Уйгурська етнографиня Рахіле Давут стала «письменницею мужності» PEN

14.10.2023

Бачите помилку в тексті — виділяйте фрагмент та тисніть Ctrl + Enter

язненої вченої.Уйгурська етнографиня Рахіле Давут стала лавреаткою міжнародної нагороди «Письменниця мужності» (International Writer of Courage Award), яку їй присвоїв британський письменник Майкл Розен.

Давут присвоїли це звання за відстоювання свободи слова з ризиком для власної безпеки та свободи.

Майкл Розен лауреатом премії Пінтера за 2023 рік. Разом з комітетом англійського PEN за традицією він мав обрати лавреата або лавреатку премії мужності. Нею стала Рахіле Давут — уйгурська етнографиня, дослідниця, доцентка Сіньцзянського університету, яка зникла безвісти шість років тому, ймовірно викрадена китайською владою.

Під час свого виступу Розен зазначив: «Стоячи тут, у Британській бібліотеці, я не міг би краще усвідомити величезну прірву між тими свободами, які я маю, або часто сприймаю як належне, але яких позбавлені багато інших людей у світі».

 

Від імені Давут нагороду PEN Pinter отримала Рейчел Гарріс, професорка етномузикології Школи сходознавства та африканістики.

Дочка Давут, Акеда Пулаті, сказала: «Моя мама — видатна науковиця. Останні новини про її довічне ув’язнення засмутили не тільки мене, але й усіх, хто любить її й уйгурську культуру. Її покарали за те, що вона була працьовитою вченою і за те, що вона любила культуру».

 

Рахіле Давут зникла 2017 року. У грудні 2017 року Давут мала поїхати до Бейджина (Пекіна) на наукову конференцію, але так і не дісталася туди. Широко поширена думка, що її викрала китайська влада.

 

Міжнародна кампанія з написання листів PENWrites на знак солідарності з авторами адвокатує звільнення Давут. PEN вважає ув’язнення Давут явним порушенням її права на свободу вираження поглядів і закликає до її негайного звільнення. Кампанію з її звільнення очолює донька ув’язненої вченої.

Премію PEN імені Гарольда Пінтера заснували у 2009 році в пам’ять про Нобелівського лауреата, драматурга Гарольда Пінтера. Її щорічно присуджують письменникові, який проживає у Великій Британії, Ірландії, чинних або колишніх країнах Співдружності. Премія ділиться навпіл із загроженим чи переслідуваним автором, якого обирає комітет англійського PEN спільно з лавреатом.

 

Нагадаємо, 2020 року сенатори Республіканської партії США просили Netflix переглянути рішення про екранізацію книжки китайського письменника Лю Цисіня, що підтримав переслідування уйгурів.

 

Читайте також: У Китаї засудили поетку Сюй На до 8 років ув’язнення

 

Джерело: The Guardian

Чільне фото: Akida Polat/Freemymom.org