зіни

Українська художниця створила зін про любов до Харкова

04.05.2024

Бачите помилку в тексті — виділяйте фрагмент та тисніть Ctrl + Enter

Художниця із Харкова Ліза Кліменкова створила зін «Зникнення», що розповідає історію дорослішання авторки. Про це вона повідомила на своїй інстаграм-сторінці.

Зін «Зникнення» розповідає історію дорослішання Лізи — її перших нічних прогулянок, перших друзів, першої зустрічі з біженцями з окупованих територій. У зіні ідеться про події шкільних років (2013-2015), коли відбувався Майдан і початок російського вторгнення, і те, як світ здавався магічним для підліткового сприйняття.

 

«Я нарешті зробила зін, в якому спробувала розказати про свою любов до Харкова. Про школу, про одиноке дитинство в православній родині, про перших друзів і перші нічні прогулянки, про знаходження Бога і перше усвідомлення початку війни. Фото, які я знімала на цифрову мильницю у 8 класі, й тексти про те, що найбільш любила», — зазначила Ліза Кліменкова.

 

В ексклюзивному коментарі Читомо вона розповіла: «Зін я почала робити ще у 2022 році на резиденції в Ужгороді. Тоді міркувала над архівами з фото і текстів — вирішила їх зібрати разом і об’єднати. Вийшла така рефлексія на тему рідного міста і дорослішання у ньому. Тобто це не тільки про Харків, а ще і про мене, про інших людей і про дитинство». 

 

Метою було розділити з іншими переживання, які авторка довго накопичувала у собі, надати їм форми й знайти розуміння у зовнішньому світі. 

 

 

Нині дизайнерка надрукувала 15 примірників і планує ще 30.

 

«Формат зіну, тому що з дитинства люблю книжки. Завжди, скільки себе пам’ятаю, намагалася створювати щось подібне. Навіть здобула освіту за спеціальністю “Книжкова графіка”», — пояснила Кліменкова.

 

Основою проєкту є світлини, які авторка зробила на стару цифрову мильницю у період 2013-2015 років в Харкові. На них зображені покинуті розвалені будинки, дахи й недобудови, якими Ліза гуляла, коли була підліткоюв підліткові роки. 

 

«Для мене це було великою пригодою і дослідженням світу. Я кожен день фотографувала все, що бачила. Уже зараз я роблю із цих фотографій колажі, в яких намагаюся відтворити магічне відчуття світу підлітком, згадати свободу і легкість, з якими тоді жила», — поділилася дизайнерка.

 

Візуальна частина в хронологічному порядку доповнена текстом, у якому авторка згадує власне сприйняття початку Революції гідностіі російсько-української війни. 

 

«Це нотатки з моїх записників шкільних років, їх переосмислення, роздуми про те, чому у світі все відбувається саме так. Тоді політика була для мене лише фоном. Головними ж подіями були знаходження друзів, бунт проти батьків, перші закоханості, проблеми в школі. Уже зараз я зовсім по іншому дивлюсь на той час, більш свідомо намагаюся розібратись в політичних подіях, які виявились історичними», — зазначає Ліза Кліменкова.

 

 

Також авторка зіну доповнила текст інформацією про місця в Харкові: 

 

  • навчальний заклад, учень якого першим в історії людства вийшов у відкритий космос, і який уже понад 20 років стоїть покинутий;
  • недобудований пологовий будинок, у якому живуть привиди самогубців;
  • знесений елеватор, на місці якого нині зводиться чергова новобудова.

 

Як повідомлялося, в Україні створили зін «Хто не трава», присвячений віршам поета Миколи Воробйова.

 

Читайте також: 5 феміністичних зінів та артбуків про війну