закон про мову

Українська мова стане обов’язковою до використання на всіх сайтах

16.06.2022

Бачите помилку в тексті — виділяйте фрагмент та тисніть Ctrl + Enter

16 липня набирають чинності 2 та 6 частини статті 27 Закону України «Про забезпечення функціонування української мови як державної», які зобов’язують до використання української мови в інтернеті. Про це на своїй фейсбук-сторінці повідомив Уповноважений із захисту державної мови Тарас Кремінь.

 

Відповідно до закону, з 16 липня 2022 року:

 

  • будь-який товар, на якому встановлена комп’ютерна програма, повинен бути «локалізований» для реалізації в Україні. На товарі має бути українськомовний інтерфейс;

 

  • усі інтернет-ресурси, зокрема інформаційні, повинні мати основну версію українською мовою, яка має завантажуватися для користувачів в Україні за замовчуванням. 

 

 

Українськомовна версія іноземних сайтів може мати менший обсяг інформації, ніж основна версія, але достатній для того, щоб українці повністю розуміли мету діяльності сайту.

 

«Суб’єкти господарювання, які здійснюють обслуговування українських споживачів в мережі інтернет вже з 16 січня 2021 року зобов’язані розміщувати на відповідних інтернет-ресурсах інформацію про товари та послуги державною мовою. Відтепер вони зобов’язані мати повноцінну версію українською мовою, яка має бути основною (містити максимальний обсяг інформації) та завантажуватися за замовчуванням», — зауважив Тарас Кремінь.

 

За його словами, відсутність українськомовної версії інформаційного інтернет-ресурсу може означати свідоме порушення його власником вимог закону про державну мову, або факт відсутності державної реєстрації засобу масової інформації та/або власника як суб’єкта підприємницької діяльності.

 

Також звідтоді Уповноважений із захисту державної мови зможе накладати штраф на посадових осіб органів державної влади та місцевого самоврядування, керівників та працівників підприємств, установ та організацій усіх форм власності, інших фізичних осіб, які порушуватимуть Закон.

 

Розмір штрафу складає від 3400 до 8500 грн, якщо порушення вчиняють вперше. За повторне порушення накладатимуть штраф від 8500 до 11900 грн.

 

Нагадаємо, 16 січня 2022 року набула чинності 25-та стаття мовного закону, відповідно до якої загальнодержавні та регіональні ЗМІ мають друкуватися українською мовою або випускати рівноцінну українськомовну версію разом з виданням іншою мовою.  

З 16 липня 2021 року набула чинності стаття 26 Закону України «Про забезпечення функціонування української мови як державної», згідно з якою видавці зобов’язані видавати державною мовою не менше 50 відсотків усіх книжкових видань упродовж року.