Зустріч

Українсько-єврейська премія «Зустріч»-2024 оголосила переможця

10.09.2024

Бачите помилку в тексті — виділяйте фрагмент та тисніть Ctrl + Enter

Премія «Зустріч: Українсько-єврейська літературна премія» 2024 року оголосила переможця 2024 року. Оголошення відбулося під час пресконференції, що транслювалася на YouTube-каналі Ukrinform.

Премія присуджується щорічно за найкращий твір, що сприяє українсько-єврейському порозумінню, допомагаючи зміцнити позиції України як багатоетнічного суспільства. 

 

Премію присуджують у двох категоріях:

  • художня література (проза, поезія, драматургія);
  • література нонфікшн (історичні твори, біографії, мемуари, публіцистика, есеїстика).

 

Цього року переможця оголосили у категорії нонфікшн.

 

Переможець премії «Зустріч» у категорії нонфікшн:

 

  • Юрій Скіра, «Солід. Взуттєва фабрика життя» (Львів: Видавництво «Човен», 2023).

 

Переможця оголосив один із членів журі Олександр Щерба: «Ці книжки я читав із захопленням. Після кожної книжки у мене було відчуття “ось це переможець”. Врешті решт ми абсолютно одноголосно зупинилися на цій книжці, адже це історія, яку Україна має знати».

 

Фіналісти премії «Зустріч» у категорії нонфікшн:

 

  • Роман Михальчук, «Смерть і виживання під час Голокосту: терени сучасної Рівненщини» (Рівне: Видавництво «Волинські обереги», 2022);
  • Петро Рихло, «Урвані струни прегучної ліри…»: Німецько-єврейські поети Буковини (Київ: «Дух і Літера», 2023);
  • Євгенія Сенік, «Бо болить» (Брустури: «Дискурсус», 2023);
  • Юлія Стахівська, «Соня і гра кольорів» (Київ: «Дух і Літера», 2022).

 

Переможець отримає грошову винагороду у розмірі 6000 євро: автор — 4000 євро, видавець — 2000 євро. 4 фіналісти отримають винагороду по 250 євро кожен.

 

До складу журі увійшли:

 

  • Олександр Щерба — український дипломат, публіцист, працював послом України в Австрії у 2014–2021 роках;
  • Юлія Бентя — кандидатка мистецтвознавства, старша наукова співробітниця Інституту проблем сучасного мистецтва Національної академії мистецтв України, відповідальна редакторка часопису «Критика»;
  • Олександр Мотиль — професор політології в Університеті Ратґерса в Ньюарку, письменник і художник.

 

На пресконференції були присутні директорка Українського інституту книги Олександра Коваль, директорка з комунікації фундації «Українсько-єврейська зустріч» Наталія Федущак, український дипломат, публіцист і член журі Олександр Щерба, відповідальна редакторка часопису «Критика» і членкиня журі Юлія Бентя, а також історик, етнополітолог, музейник, громадський діяч і провідний науковий співробітник Музею історії міста Києва Віталій Нахманович.

 

«Я вважаю саму ідею заснування такої премії надзвичайно важливою для розбудови міжкультурного діалогу, а також для протидії російській пропаганді, адже ми знаємо, як багато років розвивалася і підтримувалася тема українсько-єврейської взаємної ненависті й нерозуміння. Сьогодні в України антисемітизм подоланий на державному рівні з 1991 року. Я б сказала, що на побутовому також. Дуже багато євреїв разом з іншими національностями на рівні воюють в лавах ЗСУ. Розбудова цього діалогу і винесення це на розгляд світової громадськості є ще одним дуже важливим кроком, який дозволить подолати дезінформацію й розвивати наші відносини у всіх планах», — зазначила Олександра Коваль.

 

«Книжки мають бути українською мовою, друковані в Україні й, бажано, оригінальні. Проте ми дивимося і на перекладну літературу, що є також важливо. Українці мають знати тих письменників, які писали на території України, але про яких молоді й старші українці, а також українська діаспора, не знають. Якщо ми хочемо боротися з російською пропагандою, яка є дуже сильною на Заході, важливо, щоб і українці знали свою літературу», — наголосила Наталія Федущак.

 

«Сама іде цієї премії спрямована на розв’язання головної проблеми, яка заважає нормальному розвитку українсько-єврейських відносин — на побудову спільної візії майбутнього», — додав Віталій Нахманович.

 

«Ми мали справді величезну фахову палітру. Це книжки з літературознавства, історії, краєзнавства, також були мистецькі видання й автобіографічна проза. Українські автори шукають свою індивідуальну позицію. Ці тексти написані неформально. Частина з них може бути не ідеально допрацьована, не ідеально видана. Але у них завжди є індивідуальний голос автора», — вважає Юлія Бентя.

 

Премія «Зустріч: Українсько-єврейська літературна премія» заснована фундацією «Українсько-єврейська зустріч» за підтримки ГО «Форум видавців».

 

Як повідомлялося, уперше премію присудили 2020 року в категорії художньої літератури Василеві Махну за роман «Вічний календар». У 2021 лавреатом став твір «Антиімперський вибір: постання українсько-єврейської ідентичності» Йоханана Петровського-Штерна, у 2022 році премію не присуджували у зв’язку з російсько-українською війною. 2023 року лавреаткою стала Софія Андрухович із романом «Амадока».

 

Зазначимо, що Читомо запустило серію інтерв’ю із попередніми лавреатами, зокрема вже є розмови з Василем Махном і Софією Андрухович.

 

Чільне зображення: Читомо